Nový šéf CDU věří, že vojáci USA staženy z Německa nebudou

Nový předseda německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, který neskrývá kancléřské ambice, věří, že Spojené státy přehodnotí původní záměr stáhnout z Německa část amerických vojáků. Prohlásil to na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání předsednictva strany v novém složení. Tématem debaty byla i pandemie nemoci covid-19. Podle Lascheta i přes příznivá epidemická čísla není prozatím možné v Německu začít karanténní opatření uvolňovat.

Armin Laschet
doporučujeme

Laschet ocenil, že se nový americký demokratický prezident Joe Biden rozhodl zvrátit řadu kroků, které udělal jeho republikánský předchůdce Donald Trump. Biden už mimo jiné nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě i do Světové zdravotnické organizace (WHO) a pozastavil výstavbu zdi na hranicích s Mexikem.

"CDU to vítá," řekl Laschet. Věří také, že USA nestáhnout třetinu ze zhruba 36.000 amerických vojáků rozmístěných v Německu, jak Trump dříve rozhodl. Stahování vojsk ještě nezačalo.

Předsednictvo CDU dnes jednalo také o epidemické situaci v zemi. Podle Lascheta je sice vývoj příznivý a počet infikovaných klesá, nebezpečím ale zůstávají mutace koronaviru považované za více infekční. O uvolnění karantény tak zatím není možné uvažovat, řekl Laschet. "Jakmile to ale bude možné, školky a školy budou první na řadě," uvedl. Školy a školky jsou nyní v Německu uzavřené a výuka je on-line.

Laschet dále řekl, že CDU nyní se svou sesterskou bavorskou Křesťanskosociální unií (CSU) začne připravovat nový program, se kterým CDU/CSU půjde do zářijových parlamentních voleb. V nich chce Laschet získat nejméně 35 procent hlasů. Zda do voleb půjde jako kancléřský kandidát, jisté není. Zájem má podle analytiků i bavorský premiér Markus Söder. Na kancléřském kandidátovi se CDU a CSU ještě musí dohodnout.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V

04.03.2021 13:18 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny proti covidu…

Německo bude očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

04.03.2021 11:58 Německo již brzy začne proti nemoci covid-19 očkovat seniory starší 65 let také preparátem…

Brusel schválil plán Francie na pomoc firmám zasaženým pandemií

04.03.2021 11:55 Evropská komise (EK) dnes schválila záměr Francie využít až 20 miliard eur (asi 524 miliard Kč) z…

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

04.03.2021 11:31 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama