Nový vztah Británie s EU se bude zavádět po etapách, říká přední analytik David Henig

Evropská unie a Británie do konce roku nestihnou vybudovat kompletní podobu svého budoucího vztahu, nové partnerství se bude zavádět postupně, po částech. Do vyjednávání přitom "sedmadvacítka" vstupuje v silnější pozici, mimo jiné proto, že v podobných případech dokáže držet jednotu. K nadcházející fázi brexitu to v rozhovoru s ČTK řekl přední britský analytik a někdejší činitel místního ministerstva pro mezinárodní obchod David Henig.

"Očekávám jisté dohody do konce roku, další až později... Jsem si jist, že to nebude všechno hotové letos, to prostě nejde," uvedl analytik, který aktuálně působí v čele výzkumného ústavu European Centre For International Political Economy. Dojednání všech náležitostí nového partnerství mezi Británií a EU podle něj zabere roky. Za skutečně stabilní jej prý bude možné považovat až ve chvíli, kdy přežije i vládu jiné než Konzervativní strany současného premiéra Borise Johnsona.

Pro rozhovory o podobě dlouhodobého vztahu mezi Londýnem a 27 zeměmi EU je vyhrazeno přechodné období brexitu zakotvené v dohodě o rozluce. Aktuálně je naplánováno na 11 měsíců počínaje 1. únorem, přičemž britská vláda dává jasně najevo, že jej nechce dál prodlužovat.

Premiér Johnson podle Heniga tímto postojem daroval druhé straně výhodu a umožnil unii více tlačit na prosazení její představy. "EU má při vstupu do vyjednávání navrch, protože disponuje... neskutečným objemem zkušeností, otestovanými a prověřenými metodami," řekl expert, který před rokem 2018 řadu let sledoval různá obchodní vyjednávání z pozice vládního představitele. Zároveň se domnívá, že EU ještě své stanovisko nemá stoprocentně promyšlené, takže Británie má šanci aktuální nerovnováhu zmírnit.

Unijní představitelé v těchto dnech dolaďují vyjednávací mandát pro obchodní jednání s Británií a jeho definitivní podobu by mohli lídři členských zemí schválit do konce února. Z Bruselu i jiných evropských metropolí přitom zaznívají vyjádření, že EU27 nechce prvky budoucího partnerství dělit mezi větší počet dílčích dohod, ale že touží po jediné komplexní dohodě. Henig ale za současného harmonogramu považuje postupný přechod k nové podobě vztahů za nevyhnutelný.

"Uvidíme různé samostatné dohody v průběhu času, protože to je způsob, jakým EU obvykle postupuje. (...) Z pohledu EU není možné, abychom byli schopni všechno zavést do konce tohoto roku," soudí.

Henig neočekává, že by unie ve druhé fázi brexitových vyjednávání přišla o svou jednotu, která ji provázela ve fázi první. "Samozřejmě je ve hře mnoho zájmů. Ale když EU dojednává obchodní dohody se třetími zeměmi, tohle jí jde nejlépe, udržovat jednotu," řekl. Slabší místo evropského bloku vidí ve flexibilitě a schopnosti nalézat alternativní řešení.

V souvislosti s vyjednávací pozicí Británie se zatím podle analytika nepotvrzují obavy, že by se Londýn chtěl vydat cestou výrazného "izolacionismu". Konkrétnější cíle ale dosud britská vláda nepředstavila, což Henig označuje za problém pro podnikání v Británii. Podrobnější informace od premiéra Johnsona a jeho vládních kolegů očekává během následujících dvou týdnů.

"Nemyslím si, že by nakonec došlo k zásadnímu odklonu (Británie od pravidel jednotného trhu EU), protože jsme všichni rozvinuté evropské ekonomiky. Jsem si jist, že zůstaneme v souladu s hromadou z těch věcí," předpovídá Henig. Vláda podle něj hledá rovnováhu mezi snahou ukázat samostatně se rozhodující Británii a zachováním aktuálních obchodních toků. "Myslím, že se jim to může podařit," dodal.

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy