O post šéfa CDU usilují čtyři kandidáti, zájem má i exministr Norbert Röttgen

Do klání o předsednictví německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se nečekaně rozhodl zapojit šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Oznámil to dnes na tiskové konferenci v Berlíně. Počet politiků, o nichž se v souvislosti s touto funkcí nejčastěji mluví, se tak rozrostl na čtyři.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Německá vlajka
doporučujeme

"Jde o budoucnost CDU a jde o křesťanskodemokratickou myšlenku budoucnosti naší země," řekl Röttgen, který jako první křesťanský demokrat svou kandidaturu oznámil oficiálně. Než tak učinil veřejně, informoval ráno v e-mailu končící šéfku CDU Annegret Krampovou-Karrenbauerovou.

Čtyřiapadesátiletý expert na zahraniční politiku známý svým kritickým postojem k Rusku, který byl v letech 2009 až 2012 ministrem životního prostředí, dnes také vyjádřil přesvědčení, že nynější problémy CDU, která se v průzkumech veřejného mínění stabilně pohybuje pod 30 procenty, nevyřeší jen změna osobnosti na čele strany. Jde podle něj především o obsah politiky.

Röttgen chce, aby křesťanští demokraté zůstali středovou stranou a jasně se vymezili vůči pravicově populistické Alternativě pro Německo (AfD) i Levici na opačné straně politického spektra. CDU podle něj také musí být věrohodnější v ekologické oblasti a musí být schopna dříve rozpoznávat možné krize ve světě.

Annegret Krampová-Karrenbauerová se tento měsíc rozhodla, že nebude kandidovat na kancléřku a skončí i v čele CDU. Hlavním důvodem bylo to, že ve straně neměla potřebnou autoritu.

K jejímu kroku bezprostředně přispěla i únorová volba ministerského předsedy ve východoněmeckém Durynsku, kde křesťanští demokraté proti její vůli hlasovali stejně jako politici pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) pro Thomase Kemmericha (FDP). Bylo to poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského křesla.

Vedle Röttgena se v klání o předsednictví křesťanských demokratů počítá také s kandidaturou bývalého šéfa poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze. Hovoří se i o ministerském předsedovi Severního Porýní-Vestfálska Arminu Laschetovi a ministru zdravotnictví Jensi Spahnovi. Nového předsedu podle aktuálních hlasů CDU nejspíš vybere do konce léta.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii podlehlo nemoci COVID-19 již přes 6500 lidí

03.04.2020 21:11 Ve Francii podlehlo již 6507 lidí nemoci COVID-19. Ve francouzských nemocnicích zemřelo za…

Itálie hlásí 766 mrtvých s koronavirem, nakažených je skoro 120 000

03.04.2020 20:33 V Itálii zemřelo za poslední den 766 pacientů s koronavirem, mrtvých je tak od začátku epidemie už…

Na řecko-turecké hranici zemřeli během krize dva migranti

03.04.2020 18:53 Při střetech na turecko-řecké hranici, kterou se v týdnech na přelomu února a března pokoušely…

Pomoc migrantům či seniorům. Lékaři bez hranic kvůli COVID-19 rozšiřují…

03.04.2020 18:04 Lékaři bez hranic/Médecins Sans Frontières (MSF) rozšiřují svou pomoc v boji s nemocí COVID-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy