Obavy z osudu výjimek mají i pendleři jezdící z Německa do Česka

Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští pendleři pracující v Německu, ale také lidé, kteří za prací jezdí každý den opačným směrem, tedy z Německa do Česka.

Takových pendlerů je sice výrazně méně, ale restrikce na ně doléhají možná ještě tíživěji, jak v rozhovoru s ČTK řekla Ivana, která ze saského Budyšína (Bautzenu) rok a půl dojíždí pracovat do nemocnice v severočeském Rumburku.

"Bojím se toho. Jsme každý den na internetu a hledáme, co je nového v Německu," řekla Ivana o stále nejistém výhledu výjimek, které v Německu pro pendlery mířící z rizikových oblastí v zahraničí platí. Rumburk je součástí Ústeckého kraje, který spolu s Moravskoslezským zůstal jediným, které Německo ještě nepovažuje za rizikovou oblast. Pokud by Berlín situaci s Ústeckým krajem přehodnotil, znamenalo by to možné komplikace i pro Ivanu.

Na to, jak se překračování hranice může stát obtížné, si pamatuje ještě z jara, kdy Česko uzavřelo hranice s Německem. Prvních pár týdnů se to Ivany nedotklo, protože kvůli uzavřené školce zůstávala s dcerou doma. S manželem, který je Čech pracující v Německu, jako zdravotníci ale později mohli opět školku využívat, což učinili. Přejezd hranice ale snadný nebyl.

"Musela jsem mít potvrzení o tom, kde pracuji. Pak po mně chtěli nějaký domicil, ale já nevěděla, kde ho mám vzít, protože byl myšlený pro pendlery, kteří jezdí z České republiky," řekla.

"U mě to bylo úplně složité, protože jsem Slovenka. Ani na těch hranicích nevěděli, co se mnou mají dělat. Ale nakonec mě vždycky pustili. Někdy tam byli chápavější, když mi řekli ano, pracujete v Rumburku, tak jeďte," vzpomíná. Výhodné bylo, když při cestě zpět zastihla na hranicích stejnou policejní hlídku. "To už mě jenom pouštěli," uvedla. "Ale někteří prostě nevěděli a já tam stála třeba 15 minut," dodala.

"Když jsem jim řekla, že žiju v Německu a jezdím pracovat do Čech, tak už i to byla rarita, a pak jsem vyndala slovenskou občanku," uvedla s tím, že na občanském průkazu měla ještě jiné trvalé bydliště, které bylo odlišné od německé adresy. "Byli z toho zmatení," říká.

Od policistů pak slýchávala otázky, proč jezdí z Německa pracovat do Čech. "Proč to děláte, říkali. Bylo to vtipné," řekla. Za výhodu svého opačného pendlování zmínila to, že z druhé strany vždy čekala na průjezd přes hranice delší kolona.

To, že jezdí pracovat z Německa do Česka, vysvětluje tím, že je to kvůli pracovní době. "V Německu jsme s manželem sami a nemáme tady babičky, takže pro mě nepřicházel v úvahu třísměnný provoz, který tady funguje na rentgenu a který v Česku není. Tam fungují na služby, takže já mívám ranní," řekla. Odpoledne tak ve školce stihne vyzvednout dceru. "Z finančních důvodů to nebylo," dodala se smíchem k pendlování z Německa do Česka.

Související

Více souvisejících

Německo hranice Česká republika život

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 47 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy