Dosud nevyřešená vražda švédského premiéra Olofa Palmeho z roku 1986 se blíží objasnění. Naznačil to podle agentury AP švédský státní zástupce Krister Petersson. Výsledky vyšetřování chce představit ještě v první polovině tohoto roku.
Palme byl zastřelen v centru Stockholmu 28. února 1986, když šel s manželkou Lisbet z kina. Žena byla při útoku zraněna a později za střelce označila již dříve trestaného Christera Petterssona, který byl posléze odsouzen. Rozsudek však byl po pár měsících zrušen a vražda dosud zůstává záhadou.
Då var d dags igen. Att riva upp traumat vi alla bär på, vi som levde 1986.Va är d denna gång, har de grävt upp vapnet på Johannes kyrkogård? Lr har de kommit på att d var #Palme själv som orkestrerade sin egen död, beställde sin egen hitman?https://t.co/cTeSJg3liS
— The Echo of Humanity (@Humanekot) February 18, 2020
Petersson v úterý švédské televizi SVT řekl, že je optimistou a že bude moci prezentovat, co se v osudný den stalo a kdo je za čin odpovědný. "Mým cílem je představit (obvinění v případu) v první polovině roku 2020," řekl Petersson. "Jsem optimistou. Tvrdě jsme pracovali a máme vodítka, na která hodně spoléháme," dodal prokurátor.
Na otázku, zda se vyšetřování přiblížilo vyřešení případu, Petersson odpověděl: "Podle mého názoru ano." Státní zástupce neuvedl žádná jména, ani datum, kdy by mohl sdělit obvinění.
V případu bylo vyslechnuto asi 10.000 osob a k odpovědnosti za vraždu Palmeho se přihlásilo 134 lidí, desítky z nich duševně nemocných. Následné vyšetřování je jako pachatele všechny vyloučilo.
Palme byl členem Švédské sociálnědemokratické dělnické strany a prosazoval švédský model sociálního státu. Na mezinárodní scéně pracoval ve prospěch omezení jaderného zbrojení, prosazoval právo národů na sebeurčení, kritizoval tehdejší režim apartheidu v Jihoafrické republice i americkou a sovětskou zahraniční politiku. Z toho důvodu měl mnoho nepřátel jak v zahraničí, tak ve své vlasti, kde byl především v armádních kruzích kritizován za ústupnost vůči Sovětskému svazu. Jinak byl ale ve své vlasti populární a politiku své země ovlivňoval více než tři desetiletí.
Po jeho smrti se objevilo mnoho teorií politického spiknutí zahraničních sil. V podezření se ocitly například separatistická Strana kurdských pracujících (PKK), americká zpravodajská služba CIA, sovětská tajná policie KGB, německá teroristická organizace Frakce Rudé armády (RAF) či Irák. Stín podezření padl mimo jiné i na domácí pravicové extremisty či tajnou policii Säpo. V 90. letech se často spekulovalo o tom, že za vraždou premiéra Palmeho mohl být jihoafrický rasistický režim.
Související
Vražda premiéra Palmeho zůstane záhadou, Švédsko nebude případ znovu otevírat
Švédsko uzavřelo případ vraždy Olofa Palmeho. Kdo premiéra zastřelil?
Olof Palme (švédský expremiér) , Švédsko , Vražda
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 1 hodinou
Trump se sejde s Putinem
před 2 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 3 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 3 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Zdroj: Libor Novák