Ochota Němců nechat se očkovat je mezi 50 a 60 procenty, ukazují průzkumy

V Evropské unii včetně Německa by mohlo začít očkování proti koronaviru ještě před koncem roku. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn předpokládá, že do konce nadcházejícího léta se dobrovolně nechá očkovat 60 procent z asi 83 milionů obyvatel Německa.

K dosažení kolektivní imunity je podle odborníků hranice proočkovanosti populace potřeba na zhruba 75 procentech. Průzkumy veřejného mínění ale ukazují, že ochota Němců podstoupit vakcinaci není příliš vysoká.

Ještě na jaře průzkum univerzity v Erfurtu udával, že o očkování projevilo zájem 79 procent respondentů. Přes léto podpora klesala a na podzim už dosahovala jen okolo 56 procent. Mezi hlavní důvody pro své váhání lidé nejčastěji uváděli pochybnosti o bezpečnosti vakcinační látky a záměr zjistit si o preparátu více.

Podle nedávného průzkumu zdravotní pojišťovny Barmer, kterého se zúčastnilo 2000 lidí, očkování plánovalo 53 respondentů starších 16 let. Své děti by pak nechalo očkovat jen 42 procent dotazovaných. Zcela proti očkování bylo 13 procent dotazovaných a dalších devět procent uvedlo, že se očkovat spíše nenechá. K očkování se spíše přiklánělo 15 procent a dalších deset procent odpovědět nedokázalo.

Největším motivem zájemců o očkování byla v průzkumu pojišťovny Barmer snaha se co nejvíce chránit před nákazou, takto se vyslovilo 69 procent respondentů. Na 62 procent zmínilo také záměr chránit své okolí a 32 procent uvádělo, že od očkování si slibují konec karanténních omezení, které považují za příliš zatěžující.

Důvod k odmítnutí vakcíny byla v průzkumu Barmeru v 68 procentech obava o bezpečnost látky a v 60 procentech strach z vedlejších účinků.

Z aktuálního průzkumu agenty Ipsos vyplývá, že v Německu se ihned chce nechat očkovat 23 procent dotazovaných. Pokud by byla lhůta delší, bylo by pro očkování více lidí. Do tří měsíců by s očkováním souhlasilo 47 respondentů a do jednoho roku 66 procent dotazovaných. Důvody pro odmítání vakcinace byly opět strach z bezpečnosti látky a z vedlejších účinků. Asi 15 procent uvádělo, že v účinnost očkování nevěří a každý desátý také udával, že očkování odmítá z principu.

Albrecht Broemme, který je hlavním plánovačem očkovacích center v Berlíně, na počátku prosince v rozhovoru se zahraničními korespondenty řekl, že ochota se očkovat je větší na východě Německa než na západě. "Je to pozůstatek z doby Německé demokratické republiky, která měla povinnou vakcinaci," řekl s tím, že západní Německo naopak postupovalo v této oblasti uvolněněji.

Německá vláda opakovaně slibuje, že proti koronaviru nebude očkování povinné. To tvrdí i kancléřka Angela Merkelová. Média ale poukazují na to, že vakcinaci si mohou vynutit soukromé společnosti či okolnosti, kdy by vakcína znamenala úlevu v hygienických opatřeních nebo výhody při cestování. Příkladem je postoj australské letecké společnosti Qantas, která očkování proti koronaviru SARS-CoV-2 vnímá jako nezbytnost pro cestování. Šéf aerolinek v listopadu řekl, že Qantas chtějí v budoucnu od pasažérů mezinárodních letů toto očkování vyžadovat.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování průzkumy Německo

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 51 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy