Orbán zneužívá nouzový stav, tvrdí europoslanci. Chtějí zajistit vládu práva

Maďarská vláda časově neohraničeným posílením svých pravomocí podle europoslanců porušuje hodnoty Evropské unie a unijní orgány by měly co nejrychleji zjednat nápravu. Většina poslanců se v dnešní debatě shodla na tom, že maďarský premiér Viktor Orbán zneužívá nouzový stav k dalšímu omezování demokracie a svobody projevu v zemi.

Viktor Orbán, maďarský premiér, source: Flickr.com
doporučujeme

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová prohlásila, že Brusel bude velmi bedlivě sledovat, zda se vláda v Maďarsku vzdá mimořádných pravomocí, až pomine nouzová situace kvůli koronaviru.

Maďarský parlament koncem března schválil zákon, který dává vládě v době časově neomezeného nouzového stavu možnost vládnout pomocí dekretů. Zároveň stanovuje až pětileté tresty vězení za šíření nepravdivých informací, který umožňuje postihovat i novináře kritické k vládě. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová v dubnu pohrozila Budapešti, že pokud Brusel zjistí porušení unijního práva, zahájí s Maďarskem řízení.

Předseda vlády Orbán se proti nařčením, že si zákonem chce jen posílit moc, hájí tvrzením, že parlament jeho rozšířené pravomoci může kdykoli zrušit. Skutečností však je, že jeho strana Fidesz má v zákonodárném sboru spolu s koaličními lidovci dvoutřetinovou většinu.

Orbánův mluvčí Gergely Gulyás na dnešní on-line tiskové konferenci řekl, že vláda by se mohla vzdát zvláštních pravomocí pro stav nouze koncem června. To podle něj ovšem platí jen tehdy, pokud se závažně nezmění epidemiologická situace.

Podle řady europoslanců by však měla být komise i členské státy v přístupu k Maďarsku daleko ostřejší.

"Kde jste byli, když byla demokracie v Maďarsku zavřena do karantény? Je čas jednat," prohlásil dnes poslanec nejsilnějšího europarlamentního klubu lidovců Christophe Hansen. Právě do lidovecké frakce patří poslanci Orbánovy strany Fidesz, která má kvůli obavám části Evropské lidové strany o osud právního státu v Maďarsku dočasně pozastavené členství. Někteří kolegové z dalších frakcí dnes vyzývali lidovce, aby Orbánovy poslance vyloučili ze svého klubu. Kvůli obavě ze ztráty 13 hlasů v parlamentu, v němž je obtížnější získat většinovou shodu než v minulých volebních obdobích, to však lidovci přes sílící hlasy ze svých řad dosud neučinili.

Poslanci druhé a třetí nejpočetnější skupiny socialistů a liberálů dnes volali po tom, aby EK co nejdříve přestala Maďarsku vyplácet peníze z unijních fondů.

"Tato vláda by neměla dostávat už ani cent z EU, ani dnes, ani v budoucnu, dokud nebude respektovat hodnoty EU," prohlásila liberální europoslankyně Ramona Strugariuová.

EU s Maďarskem už více než rok vede na bezprecedentní návrh europarlamentu řízení kvůli nerespektování společných hodnot podle sedmého článku unijní smlouvy. Orbánova vláda odmítá, že by nějak pochybila, a její zástupci to svým kolegům z dalších unijních zemí opakují při každém slyšení, které postup podle článku sedm předpokládá.

Europoslanci zvali Orbána i na dnešní zasedání, premiér však na výzvu nereagoval. Ministryni spravedlnosti Judit Vargovou, která vystoupit chtěla, parlament nepřijal s tím, že na jeho plénu vystupují pouze političtí vůdci států.

Dotčená ministryně proto poslala europoslancům dopis, v němž uvedla, že občané EU očekávají od EP podporu členských států v boji s "největší krizí v historii EU". "Ale EP není řešení, nýbrž část problému," napsala Vargová podle agentury MTI.

Jourová europoslancům řekla, že komise sleduje vývoj mimořádných pravomocí ve všech státech, k situaci v Maďarsku však s ohledem na zmíněné řízení přistupuje zvláště bedlivě a hodnotí ji každý den.

"Na každodenní bázi hodnotíme, zda můžeme přijmout právní kroky," prohlásila místopředsedkyně EK odpovědná za dodržování evropských hodnot. Komise podle ní sice kvůli současné situaci nezahájila nové řízení, ale u některých nových dekretů vydaných Orbánovou vládou zkoumá, jestli jsou v souladu s unijním právem.

Europoslanci se k situaci v Maďarsku vyslovili již v usnesení přijatém na dubnovém plenárním zasedání. Tehdy vyzvali komisi, aby urychleně ověřila, zda kroky tamní vlády neporušují právo EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo nechce uzavřené hranice s ČR, ve hře jsou covid testy pro pendlery

23.09.2020 12:53 Německo, které dnes zřejmě označí celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast, nestojí o…

Covid na Slovensku: Padl nový rekord v počtu nakažených za den

23.09.2020 12:08 Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní denní přírůstek potvrzených nových případů nákazy…

Francouzská média se postavila za Charlie Hebdo a svobodu slova

23.09.2020 10:27 Zástupci stovky francouzských médií připojili svůj podpis k otevřenému dopisu, v němž se postavili…

Navalnyj byl propuštěn z berlínské nemocnice

23.09.2020 09:50 Aktualizováno Ruského opozičního politika Alexeje Navalného propustili v úterý z berlínské nemocnice. S odvoláním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama