Zemětřesení v Chorvatsku pocítilo i Česko. Otřásal se panelák

Bratislava a západ Slovenska hlásí otřesy půdy. Lidé tam pocítili dnešní zemětřesení z Chorvatska, uvedla agentura TASR s odvoláním na Kristiána Csicsaye z Ústavu věd o Zemi Slovenské akademie věd. Otřesy cítili kromě hlavního města i obyvatelé Trnavy, Šamorína či Nitry. Hasiči v Bratislavském kraji zatím nezaznamenali žádné škody ani zraněné.

Kristián Csicsay agentuře řekl, že ústav doteď eviduje 50 zpráv o zemětřesení. "Hlášení jsou z vyšších poschodí," podotkl.

TASR rovněž zmiňuje některé obyvatele slovenské metropole, kteří popsali otřesy půdy na sociálních sítích. "Ve 12:21 se normálně hýbal celý náš dvanáctiposchoďový dům ve čtvrti Petržalce. Dost nepříjemný zážitek," citovala agentura ženu jména Katarína. Obyvatelé zasažených městských částí zaznamenali zejména pohyb klíčů ve dveřích, třes žaluzií, lustrů nebo ozdob na vánočních stromečcích.

Otřesy půdy na Slovensku byly podle vědce Csicsaye důsledkem dnešního silného zemětřesení v Chorvatsku. Necelých dvacet minut po poledni zemi zasáhly otřesy o síle 6,3 stupně.

Podle dosavadních informací si tamní zemětřesení vyžádalo nejméně jeden lidský život. Dále způsobilo materiální škody a jsou hlášení rovněž ranění. Záchvěvy spojené s tímto zemětřesením hlásí kromě Slovenska rovněž Bosna, Itálie a Česko.

Ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, seizmolog a vulkanolog Aleš Špičák uvedl, že v České republice se zemětřesení pocítilo překvapivě výrazně. Ústav během několika hodin kontaktovala asi stovka lidí. Podle Špičáka se kromě Prahy zatím ozvali obyvatelé jihu Čech, které jsou epicentru nejblíže, dále pak Karlových Varů, Plzně a České Lípy.

"Je to záležitost, která není úplně běžná, aby na našem území byla pocítěna silná, vzdálená evropská zemětřesení, ale stává se to. Řekněme tak jednou za deset let. Čili není to nic mimořádného, není to v každém případě nic nebezpečného," zdůraznil Špičák. Podle něj nebyli ohroženi ani lidé ani statika budov v Česku. Svědci hlásili, že pocítili například chvění domů.

"Zprávy nám podávají lidé ze svých bytů a popisují, jak se jim otvíraly, zavíraly dveře, cinkaly ozdoby na stromečku," řekl Špičák. Ústav na web také umístil dotazník, v kterém mohou lidé popsat svou zkušenost.

"Zasahovali jsme v Řepích. Obyvatelé pocítili chvění budovy. Po průzkumu a konzultaci s ředitelem Geofyzikálního ústavu AV ČR došlo před hodinou k velmi silnému zemětřesení v Chorvatsku, jeho sílu mohli pocítit i obyvatelé ČR. Zemětřesení nemohlo mít vliv na statiku budov v ČR," uvedli dnes na twitteru pražští hasiči.

Zasahovali jsme v Řepích. Obyvatelé pocítili chvění budovy. Po průzkumu a konzultaci s ředitelem Geofyzikálního ústavu AV ČR došlo před hodinou k velmi silnému zemětřesení v Chorvatsku, jeho sílu mohli pocítit i obyvatelé ČR. Zemětřesení nemohlo mít vliv na statiku budov v ČR.

— Hasiči Praha ? (@HasiciPraha) December 29, 2020

Špičák očekává, že díky dotazníkům odborníci získají dost informací o projevech zemětřesení. Zjištění pak budou moci porovnat s geologickou stavbou podloží. "Kde ten přenos energie byl lepší, tudíž kde lidé pocítili otřesy více, nebo kde je třeba nepocítili vůbec," řekl Špičák. "Kromě toho se to dá porovnávat i s pozorováními staršími z různých jiných oblastí. A analyzovat to, z kterých míst na jihu Evropy se k nám ta energie kvůli různě uspořádaným strukturám v (zemské) kůře a v plášti šíří lépe a kudy hůře," uzavřel seizmolog.

Související

Pohled na sever Manhattanu, New York, USA

New York zasáhlo zemětřesení o síle 4,8 stupňů

Zemětřesení s magnitudou 4,8 otřáslo v pátek hustě obydlenou metropolitní oblastí amerického New Yorku. Obyvatelé mluvili o otřesech v širokém regionu severovýchodu USA, škody ani zranění bezprostředně nehlásili. 

Více souvisejících

Zemětřesení Slovensko zemětřesení v Chorvatsku Zemětřesení Česko Česká republika

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy