Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže má Řecko

Itálie a Británie dnes ohlásily méně případů nákazy koronavirem a úmrtí s covidem-19 za 24 hodin než minulý den. Italské ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo v zemi nově 26.323 nově nakažených a 686 úmrtí s covidem-19. Británie nově registruje 15.871 infikovaných a 479 úmrtí. Zatím nejvíc svých mrtvých s covidem-19 za jediný den ohlásilo Řecko, ve Francii zůstává situace stabilizovaná.

Jihoevropská země v pátek informovala o 827 mrtvých a více než 28.000 nově infikovaných. Pomalu se zlepšující epidemická situace Itálii umožnila zmírnit opatření v pěti krajích včetně Lombardie, úřady několik dní hlásí úbytek hospitalizovaných pacientů. Mírnější opatření začnou platit v neděli.

Itálie byla v Evropě první zemí zasaženou koronavirem. Od února, kdy ohlásila první případy, tam s covidem-19 zemřelo 54.363 lidí a nákaza se potvrdila u více než 1,5 milionu osob.

Britové v pátek oznámili přes 16.000 nově nakažených a 521 úmrtí. V Británii počet potvrzených nákaz přesáhl 1,6 milionu a s covidem-19 tam zemřelo 73.000 lidí, informuje Sky News.

Britské úřady hovoří o mírném slábnutí epidemie, reprodukční číslo je nyní nižší než jedna - 100 infikovaných tedy v průměru nakazí méně než 100 dalších osob. V Anglii ve středu skončí celostátní uzávěra a nahradí ji třístupňový systém regionálních opatření.

Omezení ale stále vyvolávají nesouhlas obyvatel, policie dnes na demonstraci proti uzávěře v Londýně zatkla přes 60 lidí.

Ve Francii se denní nárůst nově nakažených nemění a stejně jako v pátek i dnes úřady informovaly o zhruba 12.500 osob za předchozích 24 hodin. S covidem-19 tam za uplynulý den zemřelo 213 lidí, což je ve srovnání s pátečním údajem 396 mrtvých výrazně méně. Ve Francii od začátku epidemie s covidem-19 zemřelo 52.127 lidí, přičemž největší denní nárůst země zaznamenala 9. listopadu, kdy přibylo 551 mrtvých. Nákaza se prokázala u více než 2,2 milionu lidí. Pokračuje sestupný trend hospitalizací, avšak na jednotkách intenzivní péče je stále přes 3700 pacientů.

Dnes mohly ve Francii po uzávěře znovu otevřít menší obchody a byla také uvolněna pravidla pro pohyb osob.

Svou dosud nejvyšší denní bilanci úmrtí s covidem-19 dnes oznámilo Řecko. Za minulých 24 hodin tam ve statistikách přibylo 121 lidí a nemocnice na severu země začínají mít problémy s kapacitou jednotek intenzivní péče.

Nově je v Řecku 1747 infikovaných, takže celkový údaj o nákaze stoupl podle ministerstva zdravotnictví na 103.034 případů. Mrtvých má nyní Řecko 2223.

Premiér Kyriakos Mitsotakis dnes navštívil zdravotníky na severu země a řekl, že "letošní Vánoce budou velmi odlišné od těch minulých". Řecko vyhlásilo až do 7. prosince celonárodní uzávěru. "Prosím o další trpělivost a více snahy před Vánoci," řekl premiér. Řecku se dvouměsíční jarní karanténou podařilo zastavit šíření infekce, avšak nová vlna si v říjnu vynutila obnovu omezení.

Související

Více souvisejících

Itálie Velká Británie Francie Řecko Kyriakos Mitsotakis Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy