Papež při setkání se zástupci židovské komunity na Slovensku odsoudil antisemitismus

Papež František při dnešním setkání se zástupci židovské komunity v Bratislavě odsoudil antisemitismus. Za druhé světové války byla tehdejší Slovenská republika spjata s nacistickým Německem.

Papež František

V projevu u památníku holokaustu hlava katolické církve varovala také před nástrahami současnosti, jakými jsou podle Františka lhostejnost a modla moci a peněz.

"V šílenství nenávisti během druhé světové války bylo zabito více než sto tisíc slovenských Židů. (...) Jsme sjednoceni v odsouzení každého násilí, každé formy antisemitismu," uvedl papež na místě, kde v minulosti stála synagoga, jež byla v 60. letech minulého století zbourána.

Podle papeže, který stejně jako všechny dosavadní projevy při návštěvě Slovenska i tentokráte přednesl proslov v italštině, je dobré sdílet mezi křesťanskými a židovskými komunitami to, co je spojuje.

"Vaše dějiny jsou i našimi dějinami, vaše bolesti jsou našimi bolestmi. Pro některé z vás je tento památník holokaustu jediným místem, kde můžete uctít památku vašich drahých," řekl papež.

Před hrozbou antisemitismu varoval František už o víkendu v Budapešti, kam zavítal před příjezdem na Slovensko.

Papežovu návštěvu památníku holokaustu ocenil předseda Ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku Richard Duda. "Pro židovskou komunitu na Slovensku je toto zlomová, historická chvíle, protože vaše kroky jako pontifika vedou na místo vzpomínky na zmařené životy tisícovek členů naší komunity. Na chyby minulosti nesmíme zapomenout, aby se už nikdy nezopakovaly," řekl Duda v projevu. Společně s papežem zapálil u památníku svíčky.

Minulý týden se na stejném místě konala pietní vzpomínka u příležitosti 80. výročí přijetí protižidovských opatření na Slovensku. Na základě takzvaného židovského kodexu z roku 1941 byla Židům za války například odebrána většina politických práv nebo dále omezena jejich vlastnická práva a svoboda pohybu. Tento krok předcházel deportacím asi 70.000 Židů z tehdejšího Slovenska do koncentračních táborů. Nynější kabinet premiéra Eduarda Hegera se za schválení židovského kodexu omluvil.

Představitelé katolické církve na Slovensku v minulosti opakovaně odsoudili holokaust a vyjádřili lítost nad tím, že se této tragédii za války nepodařilo zabránit. Veřejně a přímo ale nekritizovali prezidenta tehdejší Slovenské republiky, katolického kněze Jozefa Tisa, který byl po válce za vlastizradu odsouzen k trestu smrti.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama