Poláci se už uprchlíků nebojí, většina jim chce pomáhat

Až 77 procent Poláků se domnívá, že jejich stát by měl solidárně pomáhat lidem, kteří utíkají ze svých vlastí před válkou nebo perzekucí. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar pro polskou kancelář Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), o kterém dnes informoval list Rzeczpospolita. Podle deníku ustoupil během několika let někdejší strach a obyvatelé Polska se přestali uprchlíků obávat.

"Došlo k určitému uklidnění emocí a návratu k normálu," okomentoval výsledky průzkumu politolog Slawomir Sowiński z varšavské Univerzity kardinála Stefana Wyszyńského. "Uprchlíci přestali být politickým tématem, mnoho z nich s námi už žije a prostě jsme se přestali bát," dodal.

Sonda veřejného mínění dále ukázala, že podle 62 procent respondentů by Polsko mělo uprchlíkům otevřít hranice. Jako důvod pro souhlas s přijímáním běženců uvádějí to, že jejich krajané by také chtěli, aby se s nimi v podobné situaci zacházelo dobře, píše Rzeczpospolita.

Předchozí polské sondy veřejného mínění přitom dopadly vůči běžencům výrazně méně přívětivě. Zatímco v červnu 2018 nesouhlasilo s přijímáním uprchlíků 53 procent účastníků průzkumu společnosti IBRiS, o rok dříve uprchlíky v Polsku nechtělo více než 60 procent dotázaných, podotkla agentura PAP.

Ze současného průzkumu dále vyplynulo, že 62 procent jeho účastníků nesouhlasí s názorem, že jim uprchlíci vezmou práci. Naopak podle 63 procent dotázaných mohou posílit pracovní sílu v zemi, což může být ve stárnoucí společnosti užitečné.

Podle Sowińského se na veřejném mínění v Polsku v posledních letech podepsala média a politici. "Poláci jsou obecně velmi citliví. Pokud se podíváme na průzkumy před rokem 2015, tak uvidíme, že tehdy jsme také prezentovali postoj otevřenosti. V roce 2015 se objevila uprchlická krize, v médiích nám ukazovali davy útočící na Evropu a tábor Sjednocené pravice, jenž tehdy mířil k moci, z toho udělal jedno z hlavních témat volební kampaně. To vše zplodilo velký strach," uvedl Sowiński.

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko uprchlíci

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy