Polsko na cestě z EU? Prestižní deník naznačil možný scénář

NÁZOR - Od chvíle, kdy v roce 2015 zformovala vládu, polská pravicově populistická strana Právo a spravedlnost systematicky usiluje o eliminaci brzd, které omezují její moc, varuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník konstatuje, že to se týká především justice.

Jaroslaw Kaczyński
doporučujeme

Likvidace nezávislé soudní moci

Nejprve Právo a spravedlnost ovládla ústavní soud, následně změnila systém výběru soudců a podřídila jej stranické kontrole namísto soudců samotných, připomíná vlivný deník. Dodává, že pod tlakem Evropské unie strana část opatření odvolala, například čistku v nejvyšším soudu, ale poté, co loni v říjnu zvítězila ve volbách s 43 % hlasů, činí další krok k potlačení nezávislosti justice.

Polská dolní parlamentní komora 20. prosince v rychlosti schválila legislativu, která je označována za „náhubkový zákon“, poukazuje washingtonský server. Vysvětluje, že ten má umožnit pokutovat či propustit soudce, kteří kritizují vládní kroky proti justici nebo se angažují v dalších, nespecifikovaných „politických aktivitách“.

Přezdívka opatření opomíjí jeho dalekosáhlé dopady, upozorňuje editorial. Konstatuje, že zákon má mimo jiné zvrátit rozhodnutí nejvyššího soudu, že stranou Právo a spravedlnost vytvořený orgán, který má jmenovat soudce, není nezávislý, což se opírá o předchozí verdikt Evropského soudního dvora, nejvyšší soudní instance Evropské unie.

Na základě navrženého zákona, který Právo a spravedlnost protlačila sejmem navzdory silným výhradám Evropské unie, nebudou moci polští soudci odmítat polské zákony, které jsou v rozporu s evropskou legislativou či ústavou bez souhlasu ústavního soudu, který zase ovládá Právo a spravedlnost,“ píše Washington Post.

Respektovaná hlava nejvyššího soudu, Malgorzata Gersdorfová, varovala, že výsledkem bude likvidace nezávislé soudní moci v Polsku, připomíná renomovaný deník. Podotýká, že to Právu a spravedlnosti příliš nevadí, protože schválený zákon také mění proceduru pro výběr nástupce Gersdorfové, tudíž strana ovládne i nejvyšší soud.

Zákon nyní míří do opozicí kontrolovaného senátu, který jej může pozměnit či zamítnout, nastiňuje americký server. Deklaruje, že takovou akci by ovšem zvrátil sejm, a tak legislativa zřejmě vstoupí v platnost, pokud Právo a spravedlnost a její faktický vládce Jarosław Kaczyński neotočí.

Horší scénář

To nevypadá pravděpodobně. Kaczyński nedávno pranýřoval soudce, když řekl, že jsou ‚zlem‘,“ pokračuje Washington Post. Připomíná, že Polsko již kvůli svým útokům na justici čelí sankčnímu řízení ze strany Evropské unie, a obává se, že poslední akce Práva a spravedlnosti jen posiluje předpovědi, že strana nakonec zemi z Unie vyvede.

Z bruselského pohledu ale existuje ještě horší scénář, naznačuje editorial. Za ten označuje eventualitu, že Polsko se vyhne sankcím a přitom v Unii zůstane. Polsko a Maďarsko totiž mohou uzavřít autoritářské spojenectví a využívat evropských pravidel k vzájemné obraně před tresty.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Polsko nakonec může přestavovat největší zkoušku pro Ursulu von der Leyenovou, novou předsedkyni Evropské komise, tvrdí renomovaný deník. Poukazuje, že ta se snaží prosadit reformu Evropské unie a spojit udělování dotací s dodržováním zásad právního státu.

Pro země střední Evropy může být nakonec obtížné takový krok zablokovat, uvádí Washington Post. Připomíná, že Polsko je jedním z největších příjemců evropských dotací, které jsou vypláceny chudším zemím Unie.

Kaczyński sice pohrdá Evropskou unií, ale nadbíhá americké administrativě prezidenta Donalda Trumpa, která navýšila počty amerických vojáků v Polsku, konstatuje prestižní server. Připomíná, že Trump sám není žádný stoupenec právního státu.

Americký Kongres by proto měl podmínit vojenskou spolupráci s Polskem dodržováním demokratických norem v zemi, nabádá vlivný deník. Dodává, že ta by měla být pozastavena, dokud nedojde k odvolání „náhubkového zákona“.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Polsku zjistili nákazu koronavirem na farmě s norky

24.11.2020 12:42 Polští vědci zjistili osm případů nákazy nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus, u norků…

Španělský král Felipe VI. musel do izolace, byl v kontaktu s nakaženým…

24.11.2020 11:17 Španělský král Felipe VI. odešel do izolace poté, co se v neděli dostal do blízkého kontaktu s…

Skandál kolem extremismu v řadách německé policie se rozrůstá, byly další…

24.11.2020 10:44 Skandál kolem extremistických názorů v řadách německé policie na západě země se dál rozrůstá. Na…

Německo má 13 554 nových případů covidu, ve středu padne důležité…

24.11.2020 09:19 Aktualizováno V Německu přibylo za posledních 24 hodin 13.554 případů nákazy koronavirem. Je to o něco méně než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama