Polsko na cestě z EU? Prestižní deník naznačil možný scénář

NÁZOR - Od chvíle, kdy v roce 2015 zformovala vládu, polská pravicově populistická strana Právo a spravedlnost systematicky usiluje o eliminaci brzd, které omezují její moc, varuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník konstatuje, že to se týká především justice.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Jaroslaw Kaczyński
doporučujeme

Likvidace nezávislé soudní moci

Nejprve Právo a spravedlnost ovládla ústavní soud, následně změnila systém výběru soudců a podřídila jej stranické kontrole namísto soudců samotných, připomíná vlivný deník. Dodává, že pod tlakem Evropské unie strana část opatření odvolala, například čistku v nejvyšším soudu, ale poté, co loni v říjnu zvítězila ve volbách s 43 % hlasů, činí další krok k potlačení nezávislosti justice.

Polská dolní parlamentní komora 20. prosince v rychlosti schválila legislativu, která je označována za „náhubkový zákon“, poukazuje washingtonský server. Vysvětluje, že ten má umožnit pokutovat či propustit soudce, kteří kritizují vládní kroky proti justici nebo se angažují v dalších, nespecifikovaných „politických aktivitách“.

Přezdívka opatření opomíjí jeho dalekosáhlé dopady, upozorňuje editorial. Konstatuje, že zákon má mimo jiné zvrátit rozhodnutí nejvyššího soudu, že stranou Právo a spravedlnost vytvořený orgán, který má jmenovat soudce, není nezávislý, což se opírá o předchozí verdikt Evropského soudního dvora, nejvyšší soudní instance Evropské unie.

Na základě navrženého zákona, který Právo a spravedlnost protlačila sejmem navzdory silným výhradám Evropské unie, nebudou moci polští soudci odmítat polské zákony, které jsou v rozporu s evropskou legislativou či ústavou bez souhlasu ústavního soudu, který zase ovládá Právo a spravedlnost,“ píše Washington Post.

Respektovaná hlava nejvyššího soudu, Malgorzata Gersdorfová, varovala, že výsledkem bude likvidace nezávislé soudní moci v Polsku, připomíná renomovaný deník. Podotýká, že to Právu a spravedlnosti příliš nevadí, protože schválený zákon také mění proceduru pro výběr nástupce Gersdorfové, tudíž strana ovládne i nejvyšší soud.

Zákon nyní míří do opozicí kontrolovaného senátu, který jej může pozměnit či zamítnout, nastiňuje americký server. Deklaruje, že takovou akci by ovšem zvrátil sejm, a tak legislativa zřejmě vstoupí v platnost, pokud Právo a spravedlnost a její faktický vládce Jarosław Kaczyński neotočí.

Horší scénář

To nevypadá pravděpodobně. Kaczyński nedávno pranýřoval soudce, když řekl, že jsou ‚zlem‘,“ pokračuje Washington Post. Připomíná, že Polsko již kvůli svým útokům na justici čelí sankčnímu řízení ze strany Evropské unie, a obává se, že poslední akce Práva a spravedlnosti jen posiluje předpovědi, že strana nakonec zemi z Unie vyvede.

Z bruselského pohledu ale existuje ještě horší scénář, naznačuje editorial. Za ten označuje eventualitu, že Polsko se vyhne sankcím a přitom v Unii zůstane. Polsko a Maďarsko totiž mohou uzavřít autoritářské spojenectví a využívat evropských pravidel k vzájemné obraně před tresty.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Polsko nakonec může přestavovat největší zkoušku pro Ursulu von der Leyenovou, novou předsedkyni Evropské komise, tvrdí renomovaný deník. Poukazuje, že ta se snaží prosadit reformu Evropské unie a spojit udělování dotací s dodržováním zásad právního státu.

Pro země střední Evropy může být nakonec obtížné takový krok zablokovat, uvádí Washington Post. Připomíná, že Polsko je jedním z největších příjemců evropských dotací, které jsou vypláceny chudším zemím Unie.

Kaczyński sice pohrdá Evropskou unií, ale nadbíhá americké administrativě prezidenta Donalda Trumpa, která navýšila počty amerických vojáků v Polsku, konstatuje prestižní server. Připomíná, že Trump sám není žádný stoupenec právního státu.

Americký Kongres by proto měl podmínit vojenskou spolupráci s Polskem dodržováním demokratických norem v zemi, nabádá vlivný deník. Dodává, že ta by měla být pozastavena, dokud nedojde k odvolání „náhubkového zákona“.

Loading...
Vstupte do diskuze (51)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropané ohrožují migranty. Přenáší na ně virus HIV

27.01.2020 16:24 Už více než týden plní domácí i světová média zprávy o čínském koronaviru. Na pozadí boje se…

Slovinsko spěje k předčasným volbám, premiér Šarec rezignoval

27.01.2020 14:37 Předseda slovinské vlády Marjan Šarec dnes oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost…

Salvini pohořel. Kandidátka populistické strany propadla ve volbách

27.01.2020 13:54 Aktualizováno V ostře sledovaných regionálních volbách, které se v neděli konaly v regionu Emilia Romagna na…

VIDEO: Wu-chan připomíná město duchů, vyjednává se o evakuaci cizinců

27.01.2020 13:32 Británie, Španělsko a Austrálie dnes oznámily, že se snaží pomoci svým občanům opustit čínské město…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama