Polsko na cestě z EU? Prestižní deník naznačil možný scénář

NÁZOR - Od chvíle, kdy v roce 2015 zformovala vládu, polská pravicově populistická strana Právo a spravedlnost systematicky usiluje o eliminaci brzd, které omezují její moc, varuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník konstatuje, že to se týká především justice.

Likvidace nezávislé soudní moci

Nejprve Právo a spravedlnost ovládla ústavní soud, následně změnila systém výběru soudců a podřídila jej stranické kontrole namísto soudců samotných, připomíná vlivný deník. Dodává, že pod tlakem Evropské unie strana část opatření odvolala, například čistku v nejvyšším soudu, ale poté, co loni v říjnu zvítězila ve volbách s 43 % hlasů, činí další krok k potlačení nezávislosti justice.

Polská dolní parlamentní komora 20. prosince v rychlosti schválila legislativu, která je označována za „náhubkový zákon“, poukazuje washingtonský server. Vysvětluje, že ten má umožnit pokutovat či propustit soudce, kteří kritizují vládní kroky proti justici nebo se angažují v dalších, nespecifikovaných „politických aktivitách“.

Přezdívka opatření opomíjí jeho dalekosáhlé dopady, upozorňuje editorial. Konstatuje, že zákon má mimo jiné zvrátit rozhodnutí nejvyššího soudu, že stranou Právo a spravedlnost vytvořený orgán, který má jmenovat soudce, není nezávislý, což se opírá o předchozí verdikt Evropského soudního dvora, nejvyšší soudní instance Evropské unie.

„Na základě navrženého zákona, který Právo a spravedlnost protlačila sejmem navzdory silným výhradám Evropské unie, nebudou moci polští soudci odmítat polské zákony, které jsou v rozporu s evropskou legislativou či ústavou bez souhlasu ústavního soudu, který zase ovládá Právo a spravedlnost,“ píše Washington Post.

Respektovaná hlava nejvyššího soudu, Malgorzata Gersdorfová, varovala, že výsledkem bude likvidace nezávislé soudní moci v Polsku, připomíná renomovaný deník. Podotýká, že to Právu a spravedlnosti příliš nevadí, protože schválený zákon také mění proceduru pro výběr nástupce Gersdorfové, tudíž strana ovládne i nejvyšší soud.

Zákon nyní míří do opozicí kontrolovaného senátu, který jej může pozměnit či zamítnout, nastiňuje americký server. Deklaruje, že takovou akci by ovšem zvrátil sejm, a tak legislativa zřejmě vstoupí v platnost, pokud Právo a spravedlnost a její faktický vládce Jarosław Kaczyński neotočí.

Horší scénář

„To nevypadá pravděpodobně. Kaczyński nedávno pranýřoval soudce, když řekl, že jsou ‚zlem‘,“ pokračuje Washington Post. Připomíná, že Polsko již kvůli svým útokům na justici čelí sankčnímu řízení ze strany Evropské unie, a obává se, že poslední akce Práva a spravedlnosti jen posiluje předpovědi, že strana nakonec zemi z Unie vyvede.

Z bruselského pohledu ale existuje ještě horší scénář, naznačuje editorial. Za ten označuje eventualitu, že Polsko se vyhne sankcím a přitom v Unii zůstane. Polsko a Maďarsko totiž mohou uzavřít autoritářské spojenectví a využívat evropských pravidel k vzájemné obraně před tresty.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Polsko nakonec může přestavovat největší zkoušku pro Ursulu von der Leyenovou, novou předsedkyni Evropské komise, tvrdí renomovaný deník. Poukazuje, že ta se snaží prosadit reformu Evropské unie a spojit udělování dotací s dodržováním zásad právního státu.

Pro země střední Evropy může být nakonec obtížné takový krok zablokovat, uvádí Washington Post. Připomíná, že Polsko je jedním z největších příjemců evropských dotací, které jsou vypláceny chudším zemím Unie.

Kaczyński sice pohrdá Evropskou unií, ale nadbíhá americké administrativě prezidenta Donalda Trumpa, která navýšila počty amerických vojáků v Polsku, konstatuje prestižní server. Připomíná, že Trump sám není žádný stoupenec právního státu.

Americký Kongres by proto měl podmínit vojenskou spolupráci s Polskem dodržováním demokratických norem v zemi, nabádá vlivný deník. Dodává, že ta by měla být pozastavena, dokud nedojde k odvolání „náhubkového zákona“.

Související

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.
Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

Více souvisejících

Polsko EU (Evropská unie) Jaroslaw Kaczyński

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy