Polské vládní strany prozatím zažehnaly krizi podpisem koaliční smlouvy

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. O dosažení shody mezi lídry vládních stran informoval podle agentury AP vlivný předseda hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński. Smlouva podle něj zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb.

Strana Právo a spravedlnost (PiS)
doporučujeme

Dokument kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda.

Premiér Mateusz Morawiecki, který byl též jednání přítomen, vyjádřil potěšení nad tím, že v kabinetu byla zachována jednota a stabilita. Zástupci PiS v uplynulých dnech nevylučovali ani menšinovou vládu či předčasné volby, pokud jednání zkrachují.

V kabinetu vzrůstalo napětí kvůli ideologickým otázkám zčásti kvůli aktivitě Ziobra, který prosazuje nesmlouvavý postoj vůči komunitě leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT) a usiluje o odstoupení Polska od Istanbulské smlouvy o prevenci a boji proti násilí na ženách.

Aktuální napětí ve vládě podle AP souvisí také s bojem o moc. Vedoucí osobnosti vládních stran se prý totiž snaží posílit své pozice pro chvíli, kdy 71letý Kaczyński přestane být dominující silou politické pravice.

Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Jak ale dříve psala agentura PAP, expremiér Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má zřejmě stát vicepremiérem a dostat v Morawieckého kabinetu funkci předsedy bezpečnostního výboru. Z ní by dohlížel na ministerstvo spravedlnosti, které řídí právě Ziobra, a dále na rezorty obrany a vnitra.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ronaldo je vyšetřován kvůli porušení covidových opatření. Nikdo není…

26.10.2020 10:18 Hvězdný portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo z Juventusu Turín je v Itálii vyšetřován kvůli…

Náhle zemřel místopředseda Spolkového sněmu Oppermann, zhroutil se při…

26.10.2020 09:59 Místopředseda německého Spolkového sněmu a dlouholetý sociálnědemokratický poslanec Thomas…

Ve Francii přibývá 100 tisíc nakažených denně, tvrdí vládní expert

26.10.2020 09:19 Ve Francii může přibývat až 100.000 nových případů nákazy koronavirem denně - dvakrát více, než…

Německo zaznamenalo 8685 nových případů koronaviru

26.10.2020 08:08 V Německu za poslední den přibylo 8685 případů nákazy koronavirem, což je o něco méně než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama