Polsko hlásí rekord v počtu nakažených za den, zvažuje se obnova karantény

Polsko dnes ohlásilo rekordní přírůstek nových případů koronaviru - za uplynulý den jich má 615. Ministerstvo zdravotnictví na twitteru informovalo také o dalších 15 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Země zvažuje obnovu karantény pro lidi vracející se z některých zemí, kde znovu začalo případů přibývat. V rozhovoru s televizí PolsatNews to řekl vládní mluvčí Piotr Müller. Může jít podle něj o státy Evropské unie i mimo ni.

Ilustrační foto
doporučujeme

Maďarsko, které za minulých 24 hodin zaregistrovalo 19 nově nakažených, nová omezení pro vstup do země zavedlo opět před dvěma týdny. Na Slovensku ve středu přibylo 20 nových případů koronaviru. Stejně jako v Maďarsku tam za toto období nezaznamenali žádné úmrtí. Slovensko má podle statistiky národního centra zdravotnických informací dosud 2265 pozitivně testovaných. Zemřelo tam 28 lidí a vyléčilo se 1675.

Maďarsko má po připočítání nových 19 případů z minulého dne 4484 nakažených a počet mrtvých - 596 - zůstal nezměněn. Uzdravilo se 3346 lidí a přes 7800 lidí je v domácí karanténě.

Země 12. července rozhodla zpřísnit kontroly na hranicích, aby zpomalila šíření koronaviru. Vyžaduje 14denní karanténu od lidí, kteří přijedou ze zemí označených v maďarském rozlišovacím systému žlutou barvou. Ze zemí značených červeně, kam patří například Albánie, Kosovo, Černá Hora nebo Ukrajina, lidé do Maďarska nesmí vůbec. Česko v Maďarsku nepatří ani do jedné z těchto kategorií.

Šéf úřadu maďarského premiéra Gergely Gulyás dnes řekl, že se vláda snaží předejít druhé vlně epidemie a rozhodla se přijatá omezení zatím neměnit. Kromě jiného chce zajistit, aby v září mohla začít školní výuka. V současnosti platí zákaz shromažďování více než 500 lidí a toto opatření bude prodlouženo do 15. srpna, řekl Gulyás.

Informoval rovněž, že vláda vyjednává s bankami o částečném prodloužení moratoria na splácení půjček podniků do roku 2021. V březnu vláda ve snaze zmírnit ekonomické dopady epidemie dosáhla moratoria pro splátky půjček u bank pro soukromníky a podniky do konce letošního roku. Podle Gulyáse stále platí vládní odhad, podle nějž se letos ekonomika propadne o tři procenta. Ministerstvo financí počítá ale až s pětiprocentním propadem.

V Polsku by karanténní opatření mohla být rovněž obnovena, což kromě Müllera později potvrdil i premiér Mateusz Morawiecki. Řekl ale, že vláda se chce vyhnout další uzávěře a použije jiné metody, aby zabránila šíření viru. "Budeme situaci analyzovat a o postupu rozhodneme v druhé polovině srpna," řekl.

Kabinet podle něj zatím nedostal nová doporučení od hygieniků a ministerstva zdravotnictví, ale je podle něj možné, že pokud se situace zhorší, bude nutné šíření koronaviru bránit. "Je možné, že se stejně jako jiné evropské země budeme muset vrátit ke karanténě a nařídit ji na 12 nebo 14 dní pro lidi vracející se z určitých zemí. Uvažujeme o Španělsku, protože je tam mnoho případů koronaviru," řekl premiér.

Také mluvčí Müller se zmínil konkrétně o Španělsku a Francii, ale úplný seznam by vláda mohla předložit v příštích dnech. Müller také řekl, že se státní instituce připravují na možný návrat epidemie "ve větším rozsahu". "Obnova omezení je možná, ale doufáme, že nebudou tak rozsáhlá jako ta předchozí," řekl k restrikcím, jež Polsko zavedlo v březnu a dubnu.

Varšavu znepokojuje obnovený růst případů v některých zemích, avšak tento trend se týká i Polska. Dnes ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 615 nových případů, což je denní rekord. V Polsku se do dneška nákaza potvrdila u 45.031 lidí a zemřelo tam 1709 pacientů. Údaj o nově infikovaných za posledních 24 hodin je o víc než o 100 vyšší než středeční.

Ve středu země měla nově 512 infikovaných, v úterý jenom 502. Vyšší je rovněž číslo zemřelých, protože ve středu jich bylo 12 a v úterý jenom šest. Podle ministerstva byli nově zemřelí lidé ve věku mezi 59 a 91 lety a trpěli kromě covidu-19 ještě jinými nemocemi.

Ministerstvo zdravotnictví vidí největší problém v šíření viru v uhelných dolech. Očekává, že se příští týden denní počet nových případů ustálí kolem 300.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Znovuzvolený prezident Duda složil slib, opozice na protest rozvinula…

06.08.2020 14:09 Aktualizováno Polský konzervativní prezident Andrzej Duda, který minulý měsíc zvítězil v druhém kole…

Německo zavede povinné testy pro navrátilce z rizikových zemí, přibylo…

06.08.2020 13:48 Aktualizováno Německo zavede od soboty povinné testy na koronavirus pro lidi vracející se z rizikových oblastí.…

Británie zavede karanténu pro cestující z Belgie, píšou média

06.08.2020 13:23 Britská vláda zavede povinnou dvoutýdenní karanténu pro všechny, kdo do země přijedou z Belgie, ve…

Koronavirus na Slovensku: Počet nových případů je nejvyšší od dubna

06.08.2020 13:01 Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 63 případů nákazy koronavirem, což je největší denní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama