Polsko obžalovalo ze špionáže bývalého agenta a občana Číny, hrozí jim až 15 let vězení

Polsko ze špionáže pro Čínu obžalovalo bývalého pracovníka své tajné služby a čínského občana, který pracoval pro telekomunikační firmu, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na mluvčí ministra pověřeného koordinací polských tajných služeb. Obžaloba proti Piotrovi D. a Wej-ťingovi W. byla podána 16. listopadu k varšavskému okresnímu soudu, uvedl mluvčí. Oběma mužům hrozí trest až 15 let vězení.

"Jsou obžalováni, že uskutečňovali výzvědnou činnost poškozující zájmy Polska. Obžaloba je výsledkem vyšetřování vedeného (kontrarozvědkou) ABW pod dohledem odboru prokuratury pro organizovanou zločinnost a korupci," řekl mluvčí.

Piotr D. podle serveru Wnp.pl působil v minulosti u polských tajných služeb a také plnil řídící funkce spojené s informatizací v jiných státních institucích, včetně ministerstva vnitra a kontrarozvědky ABW. Mimo jiné se podílel na speciálním spojení pro potřeby polského předsednictví v Evropské unii či za papežovy návštěvy. Podle Reuters také pracoval na projektu ochrany sítí optických vláken před vetřelci hledajícími utajované informace.

Piotr D. mezitím složil kauci a má zákaz vycestovat ze země, zatímco druhý obžalovaný podle serveru zůstává ve vězení. Po zatčení uvedl, že je nevinen.

Polské úřady a média uvádějí nyní pouze křestní jména a iniciálu příjmení obžalovaných, ale na počátku celé aféry loni v lednu se do médií dostalo, že ze špionáže byl obviněn jeden z ředitelů polské pobočky čínské společnosti Huawei Wang Wej-ťing. Po zatčení a uvalení vazby Huawei svého zaměstnance propustila a uvedla, že jeho údajné činy "nemají se společností Huawei nic společného".

Incident ale poškodil pověst firmy ve světě. V západních zemích čelí firma obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Huawei taková obvinění odmítá. Washington nicméně tlačí na své spojence, aby firmy vyloučily z budování 5G sítí.

Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Deník N v polovině září uvedl, že Huawei nezískala v Česku od Národního bezpečnostního úřadu bezpečnostní prověrku na úroveň tajné (pro spolupráci s českými operátory při budování sítí 5G ale prověrku nepotřebuje).

Související

Více souvisejících

špionáž Polsko Čína Huawei

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Aktualizováno před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy