Polský ministr obvinil von der Leyenovou, že "podvedla" Morawieckého

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro dnes obvinil šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, že "podvedla" polského premiéra Mateusze Morawieckého, a tvrdil, že Německo je odpovědné za to, že Evropská komise zablokovala Polsku přístup k miliardám eur z unijního fondu určeného pro obnovu ekonomiky po pandemii, uvedla agentura PAP.

Ursula von der Leyenová

Ziobro na dnešní tiskové konferenci také prohlásil, že jeho strana, Solidární Polsko, varovala premiéra Morawieckého před tímto vývojem, a vybízel šéfa vlády, aby přišel s řešením situace.

Při útoku na von der Leyenovou, předsedkyni EK a její vlast, Německo, Ziobro podle PAP řekl, že Polsko bylo "okradeno" o své peníze z unijního fondu a že německá politika "při této loupeži sehrála vedoucí roli".

Evropská komise na počátku června schválila polský plán obnovy, ale podmínila uvolnění peněz splněním "milníků", potvrzujících nezávislost polského soudnictví. Podmínky stanovila EK po sporu s Varšavou o reformách soudnictví, které EK považovala za škodlivé pro právní stát.

Východiskem se měl stát prezidentský návrh novely zákona o nejvyšším soudu, který ruší disciplinární komoru nejvyššího soudu, jež se jevila hlavním jablkem sváru. Novela byla přijata v polovině července. Koncem července ale von der Leyenová upozornila, že Polsko ještě musí splnit své sliby, protože novela byla přijata v podobě, která nezaručuje soudcům jejich práva. Polsko se také musí podřídit rozhodnutím Soudního dvora EU v této věci.

Právě Ziobro je hybatelem změn v polské justici, které vedly k vypuknutí dlouhodobého sporu mezi Varšavou a Bruselem, a staví se proti ústupkům Bruselu. Na domácí scéně je vnímán jako soupeř a kritik premiéra Morawieckého uvnitř vládní koalice.

Ziobro nyní poukázal na zprávu ze sobotního vydání německého týdeníku Der Spiegel, podle které místopředsedkyně EK Věra Jourová, která je eurokomisařkou pro hodnoty a transparentnost, byla proti přijetí polského národního plánu obnovy a uvolnění finančních prostředků.

"List Der Spiegel se snaží prezentovat verzi (událostí), jako by to nebyla paní von der Leyenová, která podváděla polskou vládu a polského premiéra, ale ve skutečnosti za tím vším stála - s prominutím - 'zlá Češka' Jourová," řekl Ziobro. "Inu to jsou pohádky pro hodné děti, je to jen další pokračování německého blouznění," dodal.

"Von der Leyenová byla a je významná německá politička, jasně podvedla polského premiéra, podvedla prezidenta (Andrzeje Dudu), vystavila ho ponižování, cestám do Bruselu, vyzdvihovala návrh zákona (novelu zákona o nejvyšším soudu), návrh byl přijat a dnes slyšíme, že to nestačí a jsou kladeny nové požadavky,“ řekl Ziobro.

Ministr spravedlnosti uvedl, že jeho menší koaliční strana Solidární Polsko před takovým scénářem varovala již v prosinci 2020. O půl roku později znovu varovala před "ústupky cynickým, odhodlaným, většinou německým politikům", kteří podle Ziobra hají "vedoucí roli" v EU. Ústupky podle ministra povedou jen k ještě většímu nátlaku na Polsko, k vydírání, dalším podvodům a v konečném důsledku k okradení Poláků.

"Polsko bylo okradeno a hlavní roli v tomto drancování hraje německá politika, němečtí politici, s Němkou von der Leyenovou v čele, to je fakt," prohlásil ministr podle PAP.

Polsko podle ministra potřebuje najít východisko z této situace. Ziobrova strana proto vyzývá premiéra Morawieckého, "který svého času důvěřoval (bývalé německé kancléřce Angele) Merkelové a důvěřoval von der Leyenové i přes naše varování", aby předložil plán B. "Jsme připraveni spolupracovat. Uděláme vše, aby Polsko nepodlehlo vydírání. Jsme rovnoprávným členem EU," zdůraznil Ziobro.

MInistr podle týdeníku Wprost také obvinil největší opoziční stranu v čele s bývalým polským liberálním premiérem a někdejším předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem z tiché spolupráce s Německem, a to s cílem svrhnout nynější polskou vládu a vrátit k moci "kolaboranta" Tuska.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Scholz hájil německý fond na stabilizaci cen energií

04.10.2022 22:14 Aktualizováno Německý kancléř Olaf Scholz dnes na tiskové konferenci po jednání s nizozemským premiérem Markem…

Němci většinou věří, že dodávky energie zůstanou zajištěné

04.10.2022 18:18 Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie v největší evropské ekonomice zůstanou na podzim a…

Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě v Bratislavě, hrozí mu…

04.10.2022 17:40 Řidiči, který v neděli opilý a ve vysoké rychlosti narazil osobním vozem do skupiny lidí na…

Němečtí europoslanci chtějí zasedání EP v energetické krizi jen v Bruselu

04.10.2022 15:27 Vzhledem k prudce rostoucím cenám energií vyzvali někteří němečtí europoslanci, aby také Evropský…

Tři dny před summitem EU v Praze není jasné, zda bude mít nějaký společný…

04.10.2022 15:07 Tři dny před začátkem schůzky prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Praze není jasné, zda bude…

Merkelová dostane renomovanou Nansenovu cenu, kterou uděluje UNHCR

04.10.2022 14:34 Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová dostane renomovanou Nansenovu cenu, kterou uděluje Úřad…

Jednotná nabíječka na vše má zelenou. Europoslanci schválili USB-C od roku…

04.10.2022 14:09 Aktualizováno Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Evropská unie se shodla na rozdělení 20 miliard eur na podporu…

04.10.2022 12:24 Aktualizováno Státy Evropské unie se dnes shodly na rozdělení přibližně 20 miliard eur (490 miliard Kč) určených…

Matovič přečkal pokus slovenské opozice o vyslovení nedůvěry

04.10.2022 12:21 Slovenský ministr financí Igor Matovič přečkal pokus opozice o vyslovení nedůvěry ve sněmovně. K…

Baerbocková přímo ve Varšavě odmítla polský požadavek válečných reparací

04.10.2022 12:12 Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes ve Varšavě po setkání se svým polským…

Související:

Právě se děje

reklama