Před 140 lety se narodil Štefánik. V kritické době jednal jako státník, řekla Čaputová

Spoluzakladatel Československa Milan Rastislav Štefánik (1880-1919) splňuje všechna kritéria, podle kterých se pozná velká historická osobnost. V projevu na vzpomínkové akci u příležitosti 140. výročí Štefánikova narození to dnes v jeho rodné vesnici Košariská na západě Slovenska řekla prezidentka Zuzana Čaputová.

Zuzana Čaputová
doporučujeme

"Od začátku mu bylo jasné, že vlastní svobodu si můžeme vybojovat jen spolu s Čechy. Zatímco do té doby byl vědcem, během války se stal vojákem a diplomatem. Byl to on, kdo otevíral dveře pařížských salónů pro Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše, aby tam mohli hledat podporu pro vznik Československa," uvedla Čaputová.

Podle hlavy státu Štefánik nebyl pouze politikem, ale v kritické době jednal jako státník. "Pokud by byl Milan Rastislav Štefánik známý pouze proto, co dosáhl jako astronom, vynálezce, fotograf, meteorolog, cestovatel, letec a voják, i tak by patřil k velikánům slovenského národa. Proto ho i současná veřejnost vnímá jako největšího Slováka," řekla Čaputová na vzpomínkové akci za účasti vrcholných politiků země.

Na vrchu Bradlo u obce Košariská se nachází mohyla, kde jsou uloženy Štefánikovy ostatky. Československý ministr války Štefánik 4. května 1919 při návratu do vlasti z Itálie zahynul u Bratislavy v troskách zříceného letadla spolu s dalšími třemi členy posádky. Také u příležitosti kulatého výročí tragické smrti Štefánika se na Slovensku loni konalo pietní shromáždění.

Štefánika si v těchto dnech země připomíná sérií různých akcí. Čaputová již v pondělí v zahradě prezidentského paláce zasadila růži nazvanou Generál Štefánik, kterou v roce 1931 vyšlechtil český pěstitel Jan Böhm.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA kvůli Rusku pošlou další americké vojáky do Polska

15.08.2020 16:28 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další…

Zeman se chová jako nemocný starý muž, rozděluje Česko, píše německý tisk

15.08.2020 15:10 Miloš Zeman se chová stále více jako svéhlavý, starý a nemocný muž. V rozsáhlém materiálu o českém…

Dánsko kvůli koronaviru zavede povinné roušky v hromadné dopravě

15.08.2020 14:12 Dánsko zavede kvůli šíření koronaviru povinnost nosit v hromadné dopravě roušky. Opatření začne…

Ukrajina hlásí rekordních 1847 případů koronaviru za den

15.08.2020 11:31 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala 1847 případů koronaviru, čímž pokořila svůj dosavadní denní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama