Premiér Johnson pobouřil novináře, z brífinku odešli

Političtí zpravodajové zastupující nejvýznamnější britská média dnes odešli z brífinku v Downing Street na protest proti tomu, že poradce premiéra Borise Johnsona na něj nechtěl pustit jejich kolegy z dalších redakcí. Podle deníku The Guardian se schůzka měla týkat Evropské unie, přičemž vláda z ní předem vyloučila reportéry listů Daily Mirror, i, dále webů Independent nebo Huffington Post. Nakonec ji bojkotovali i ti pozvaní.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Boris Johnson, ilustrační fotografie
doporučujeme

Mezi nimi byla hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová, známý moderátor televize ITV Robert Peston i novináři z The Guardian, Financial Times, The Daily Telegraph a Sky News.

"Reportéři na seznamu pozvaných byli požádáni, aby si stoupli na jednu stranu koberce ve vestibulu (Downing Street) čísla deset, zatímco ti, kdo nemohli dál, byly vyzváni ostrahou, aby si stoupli na druhou stranu," popsal situaci The Guardian. Podle reportéra listu i Huga Gyeho byl kromě zmíněných spíše levicových publikací mezi "nežádoucími" také zástupce zpravodajské agentury Press Association.

Po rozdělení na dvě skupiny jeden z předních Johnsonových poradců Lee Cain oznámil nezvaným reportérům, aby sídlo britského premiéra opustili. Ostatní po tomto sdělení na protest odešli také.

Podle zdrojů webu BuzzFeed UK měl k pozvaným promluvit hlavní Johnsonův brexitový vyjednavač David Frost. Downing Street uvádí, že brífink pro kompletní sestavu politických zpravodajů proběhl už předtím a následná schůzka se měla týkat pouze "specialistů". Toto vysvětlení ihned na twitteru popřel další ze zpravodajů deníku i Nigel Morris.

The Guardian poznamenává, že dnešní postup Downing Street, který zřejmě není v britském kontextu úplnou novinkou, kopíruje praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bílý dům například předloni na podzim kvůli vypjaté tiskové konferenci asi na tři týdny odebral akreditaci zpravodaji televize CNN Jimu Acostovi. Trumpova volební kampaň pak před dvěma měsíci oznámila, že kvůli prezidentské kandidatuře bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga nebude na předvolební mítinky dávat akreditace pracovníkům jeho agentury Bloomberg News.

Johnsonův vztah s novináři rovněž není zcela harmonický a provází jej obvinění, že se předseda vlády vyhýbá dohledu. Při poslední volební kampani například na rozdíl od lídrů všech ostatních větších politických stran odmítl pozvání na rozhovor se zkušeným moderátorem BBC Andrewem Neilem. Johnsonova Konzervativní strana zase vyloučila z autobusu své kampaně zástupce Daily Mirror, což je levicově bulvární list.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku zastavili autobus s Čechy, koronavirus Covid-19 se nepotvrdil

25.02.2020 10:42 Na několik hodin zastavili rakouští policisté v pondělí večer autobus s Čechy, Slováky a Maďary na…

Řekové se kvůli migračním střediskům střetli s policií

25.02.2020 10:35 Kvůli nesouhlasu s výstavbou nových zadržovacích středisek se dnes brzy ráno na řeckých ostrovech…

Itálie má první případ koronaviru na jihu země, nakažených je 231

25.02.2020 09:55 Itálie hlásí první případ nákazy koronavirem na jihu země, v Palermu potvrdily testy nemoc COVID-19…

Babiš do karantény? Lídři států mohou mít koronavirus, píše španělský deník

25.02.2020 09:13 Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali o víkendu kvůli akutní infekci dýchacích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama