Přístup vlád k epidemii: Nejvíc nespokojení jsou Francouzi a Španělé, ukázal průzkum

Jen přibližně třetina dotázaných z Francie a Španělska v novém průzkumu vyjádřila názor, že jejich vláda si dosud počínala kompetentně v krizi vyvolané šířením koronaviru. Francouzi a Španělé tak byli ke svým politickým lídrům výrazně kritičtější než respondenti z Británie, Německa a Itálie.

Velká Británe: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V průměru všech pěti zemí hodnotilo přístup vlád pozitivně 51 procent Evropanů.

Průzkum na začátku měsíce provedl pro francouzská média výzkumný ústav Odoxa. Zatímco z Francie se účastnila tisícovka lidí, u každé z ostatních zemí jich bylo vyzpovídáno 500.

Na otázku, zda vláda měla situaci kolem koronaviru pod kontrolou, nejčastěji odpověděli kladně lidé z Británie (63 procent). Podporu vládě vyjádřilo 60 procent německých respondentů a 50 procent těch z Itálie. Francouzi označili počínání politických špiček za kompetentní jen ve 34 procentech případů, u Španělů byl podíl ještě o dvě procenta nižší, informuje list Le Figaro.

Napříč pěti zeměmi 62 procent respondentů souhlasilo s tvrzením, že vláda "vzala na vědomí závažnost situace", i v tomto případě ale byly mezi jednotlivými národy výrazné rozdíly. Kladně odpovědělo 72 procent Němců, ale jen 48 procent Francouzů.

Ti oproti svým evropským sousedům častěji vyjadřovali nespokojenost také v dalších bodech průzkumu, naopak více než ostatní chválili přístup starostů.

Z uvedených pěti zemí hlásí podle deníku Le Monde nejvíce obětí koronaviru v přepočtu na velikost populace Španělsko, následuje Itálie a Británie, zdaleka nejnižší je údaj u Německa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Na Slovensku se bez testu nesmí do práce, zavádí se úlevy pro…

27.01.2021 20:01 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

EU i Británie souhlasí s obnovením provozu letadel Boeing 737 MAX

27.01.2021 18:58 Aktualizováno Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel…

Incident ve slovenské sněmovně. Chtěl tam vtrhnout muž se sekyrou, byl…

27.01.2021 18:40 Ochranka slovenské sněmovny dnes zadržela muže, který se do budovy parlamentu snažil vtrhnout se…

V Polsku vstupuje v platnost zpřísnění potratů, uvedla vláda

27.01.2021 18:33 Rozhodnutí polského ústavního soudu o omezení práva na potrat vstupuje do praxe. Vládní informační…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama