Proč v Itálii umírá tolik lidí na koronavirus? Expert má překvapivou odpověď

NÁZOR - Pandemie nemoci covid-19 se nadále zhoršuje a velká pozornost, například ve Spojených státech, je věnována zlepšení dostupnosti diagnostických testů, poukazuje Kent Sepkowitz v komentáři pro server CNN. Expert na kontrolu nemocí z výzkumného ústavu Memorial Sloan Kettering, vysvětluje, že testy sice mohou přispět k omezení rizika přenosu, mnoho odborníků je však spíše spojuje s důležitou statistikou, kterou je úmrtnost na nemoc.

Včasná léčba život nezachrání

Spojitost mezi testováním a mírou úmrtnosti je na první pohled značná, jak podle lékaře ukazuje situace ve dvou silně zasažených zemích, Jižní Koreje a Itálii. V první uvedené zemi probíhá rozsáhlé testování (3.692 otestovaných na milion lidí) a mortalita je nízká (zhruba 0,6 %, tedy 66 obětí), upozorňuje Sepkowitz. Dodává, že Itálie ale testuje jen 826 lidí z milionu a úmrtnost na covid-19 je zhruba desetkrát vyšší a počet obětí je čtyřciferný.  

Ve Spojených státech se množí zprávy o případech nemocných lidí, kteří se dožadovali testů, ale byli posláni domů, protože testy buď nebyli k dispozici, nebo jedinec nesplňoval kritéria, uvádí expert. Dodává, že to vedlo ke komentářům, že daný přístup způsobí smrt mnoha lidí.

Testování ovšem zachraňuje životy tím, že brání dalšímu šíření infekce, nikoliv umožněním zahájení včasné léčby, upozorňuje Sepkowitz. Dodává, že včasná léčba má smysl ve chvíli, kdy na nemoc existuje účinný lék, jako například antibiotika na sepsi, kde přežití záleží na včasném podání.

"Koronavirus ale nemá specifickou léčbu," pokračuje lékař. Konstatuje, že syndrom rychlého selhání plic, který pacienty s covid-19 zabíjí, je známý klinický stav, který působí stejný problém, jaký jsou specialisté z jednotek intenzivní péče zvyklí léčit dlouhé roky.

Sepkowitz tedy pokládá otázku, proč má Jižní Korea, ukázkový vzor testování, výrazně nižší úmrtnost než Itálie, která s testováním začala pozdě, a zda je to pouze kvůli tomu, že více testů zahrne do skupiny "infikovaných" i lehké případy a tím zamezuje statistickým výsledkům založeným jen na hrstce silně nemocných.

Odborník o tom pochybuje. Vyzdvihuje naopak, že mezi pacienty v obou zemích jsou velké rozdíly, navíc se stále více projevuje faktor přetížených nemocnic, lékařů a zdravotníků. To je ale špatnou zprávou pro ty, kteří věří, že země jako USA, které momentálně pacienty příliš netestují, mohou zvýšením testování uniknout pohromě, dodává lékař.

Demografické rozdíly     

O tom, že italská populace se liší od zbytku světa, bylo již mnoho napsáno, připomíná Sepkowitz. Odkazuje na zprávu OSN z roku 2015, podle které je 28,6 % tamní populace starší 60 let, což z ní činí druhou nejstarší populaci po Japonsku, zatímco v Jižní Koreje žije jen 18,5 % takto starých osob, což řadí zemi na 53. místo světového žebříčku.

Dopad tohoto rozdílu ukazuje analýza smrtelných případů v obou zemích, konstatuje expert. Vysvětluje, že v Itálii tvoří 90% obětí lidé starší 70 let, zatímco epidemie v Jižní Koreje postihla mnohem mladší osoby, pacienti nad 60 let představují jen 20 % a nejvíce zasaženou skupinou jsou dvacátníci, kteří tvoří téměř 30 % případů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Roli hraje podle lékaře i pohlaví, jelikož covid-19 sice postihuje stejně muže i ženy, ale míra přežití se u nich liší. Podle dat z původně postižené Číny je úmrtnost 4,7 % u mužů a 2,8 % u žen, což je velký rozdíl, upozorňuje Sepkowitz. Dodává, že z toho profituje Jižní Korea, kde ženy tvoří 62 % nakažených.

"Dalším faktorem jasně spjatým se slabým přežitím je kouření," pokračuje expert. Uvádí, že počet kuřáků je v Itálii a Jižní Koreje přibližně stejný - 24 % a 27 % -, ale liší se jejich rozložení mezi pohlavími, kdy v Itálii kouří 28 % mužů a 20 %, zatímco v Jižní Koreji jde o 50 % a maximálně 5 % žen.

To znamená, že v Jižní Koreji nemoc postihla především mladé nekuřačky, zatímco v Itálii staré a velmi staré lidi, z nichž mnoho kouří, vysvětluje Sepkowitz. Tato základní demografie podle něj vysvětluje rozdíl v úmrtnosti v těchto zemích a rovněž vysvětluje, proč například ve Spojených státech připadá nejvíce dosavadních obětí na Seattle, kde epidemie postihla domov pro seniory.

"K pochopení toho, co se přesně děje, potřebujeme denní aktualizace, abychom zahrnovali informace o věku a pohlaví," píše odborník. Připouští, že málo efektivní testovací program, jako například v USA, je značným selháním a vede k šíření covid-19, ale zároveň zdůrazňuje, že přežití je zcela jinou otázkou, která se odvíjí od finanční zajištěnosti, vyškolenosti a schopností konkrétního zdravotnického systému.

Optimální jsou zvláštní lůžka, která brání proleženinám, farmakologové, kteří chápou, že léky působí jinak na starší lidi, či zdravotníci, kteří vědí, jak zacházet s křehkými starými, uvádí expert. Dodává, že pouhé rozsáhlejší testování nezachrání tisíce životů již nakažených osob,.

To dokáže pouze lepší příprava, deklaruje Sepkowitz. S ohledem na jasné rozdíly v průběhu epidemií v Jižní Koreji a Itálii doporučuje vytvořit expertní panel geriatrů, sociologů a specialistů na intenzivní péči, který nalezne způsob jak nejlépe chránit starou populaci a jak ji v případě nákazy koronavirem léčit.      

Související

Více souvisejících

Itálie Jižní Korea USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy