Proti Lukašenkovi je nutné zasáhnout rázněji. Pobaltské státy hodlají rozšířit sankce

Pobaltské státy mají v úmyslu rozšířit sankce proti běloruskému režimu Alexandra Lukašenka a na sankční seznam chtějí nově zařadit zejména osoby, které se podílejí na násilném potlačování protestů. Na twitteru to dnes napsal lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs.

Pobaltské státy uvalily na Bělorusko sankce nezávisle na těch unijních a nyní je chtějí zaměřit na více jednotlivců i firem. Důvodem je vývoj v zemi, kde minulý týden zemřel zbitý aktivista Raman Bandarenko a kde policie při nedělních protivládních demonstracích zatkla více než tisícovku lidí. K rozšíření unijních sankcí, které se zaměřují na Lukašenka, jeho syna a dalších více než 50 lidí z jejich okolí, dnes vyzvali polský prezident Andrzej Duda a jeho litevský protějšek Gitanas Nauséda. "Je to proto, že dosavadní sankce nepřinesly kýžený výsledek," řekl po jednání ve Vilniusu Nauséda.

Tvrdší přístup ze strany EU žádá i vůdčí představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, podle níž musí sankce citelně postihnout i další lidi v bezprostředním Lukašenkově okolí. "Pouze ekonomický tlak přiměje režim skončit, protože nebudou mít peníze, aby platili pořádkovým oddílům za jejich zločiny," řekla opoziční politička agentuře Reuters během návštěvy Stockholmu.

Lukašenko dnes vyzval úřady v metropoli Minsku, aby z ulic odstranily improvizované památníky věnované obětem protestů. "Minsk se nemůže proměnit ve hřbitov," řekl Lukašenko podle agentury Belta. Aktivisté podle něj památníky zneužívají k tomu, aby radikalizovali demonstranty.

Běloruskem zmítá politická krize od srpna, kdy byl Lukašenko ústřední volební komisí označen za vítěze prezidentských voleb. Tvrzení opozice, že volby nechal zfalšovat ve svůj prospěch, odmítá. V zemi, která bývá nazývána poslední evropskou diktaturou, vládne 26 let. Do ulic běloruských měst co týden vycházejí desetitisíce lidí.

V neděli policie proti demonstrantům nasadila gumové projektily, slzný plyn a zábleskové granáty a zatkla více než tisícovku lidí. Stovky z nich jsou stále ve vazbě.

Související

Více souvisejících

Bělorusko sankce Litva lotyšsko estonsko Svjatlana Cichanouská EU (Evropská unie) Gitanas Nauséda Alexandr Lukašenko demonstrace v Bělorusku

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy