Průzkum: Češi a Slováci jsou v EU nejnáchylnější k uplácení úředníků

Češi a Slováci nejvíce ze všech národů Evropské unie tolerují drobné uplácení úředníků či dalších veřejných osob. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu unijní agentury pro základní práva (FRA), který hodnotil vnímání politiky, justice či korupce v zemích EU. Tři pětiny lidí mají podle jeho výsledků dojem, že se o ně politici nezajímají.

Ilustrační foto
doporučujeme

Šedesát jedna procent Slováků a 59 procent Čechů považuje podle závěrů průzkumu za přijatelné dát někdy drobný dárek či nabídnout protislužbu, pokud chtějí rychleji vyřídit svou věc na úřadě.

I na dalších místech v pořadí se s výjimkou Francie objevují postkomunistické země jako Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko či pobaltské státy. V celé sedmadvacítce akceptuje občasné drobné uplácení průměrně 35 procent lidí, 64 procent je jasně proti.

Jako zvláště velký problém vnímají podle průzkumu lidé nutnost uplácení u lékaře. Více než tři pětiny obyvatel některých zemí východní části EU jsou přesvědčeny, že je třeba alespoň občas nabídnout úplatek, aby si člověk zajistil lepší péči ve veřejných nemocnicích.

"Počet lidí rozčarovaných korupcí a fungováním našich demokratických společností by měl státy EU přimět k činům," uvedl k výsledkům průzkumu ředitel FRA Michael O´Flaherty.

Ve vnímání politiků jsou mezi jednotlivými zeměmi zásadní rozdíly. Pocit, že se o ně vládní či opoziční politici vůbec nezajímají, má 81 procent Chorvatů a 80 procent Rumunů. Výrazně spokojenější s přístupem politiků jsou lidé ve skandinávských zemích, kde dalo podobnou nedůvěru najevo okolo 30 procent lidí. Česko je s 59 procenty o jedno procento pod unijním průměrem.

FRA postavila průzkum na odpovědích od 35.000 lidí z unijních zemí, Británie a Severní Makedonie, které shromažďovala loni od ledna do října.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový francouzský premiér Castex chce hájit dodržování práva a pořádku

15.07.2020 19:14 Nový francouzský premiér Jean Castex si pro nadcházející dva roky vytkl za cíl boj proti násilí a…

Prezidenta Dudu napálili youtubeři. Předstírali, že volá šéf OSN

15.07.2020 16:51 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda přijal gratulace ke svému nedělnímu znovuzvolení od…

Koronavirus se rychle šíří i na rakouských jatkách u hranic s ČR

15.07.2020 16:39 Koronavirus se rychle šíří i na rakouských jatkách u hranic s Českou republikou. V masokombinátu v…

Řečtí důchodci vyhráli soudní spor kvůli snížení penzí

15.07.2020 15:51 Řecký nejvyšší správní soud rozhodl ve prospěch důchodců, jimž byly v letech 2015 a 2016 sníženy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama