KOMENTÁŘ | Rychlé změny v trestním zákoníku mohou na Slovensku vést k mafiánskému státu. Tentokrát doslova

Slovensko se nachází na pokraji nedemokracie. Urychlené schválení změn v trestním zákoníku může mít dalekosáhlé následky na samotný chod státu. Slovensko bylo po pádu komunismu vděčným cílem mafie a jiných organizovaných zločineckých skupin, nyní pro ně vládní koalice přichystala ještě lepší podmínky. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pochybuje o zákonnosti zrychleného legislativního procesu. Jeho schválení dokonce nahrává i několika poslancům, kteří jsou vyšetřováni právě v tuto chvíli. 

Slovenská vládní koalice pod vedením „siláckého“ premiéra Roberta Fica ve čtvrtek schválila změny v trestním zákoníku, platit mají od března. Týkají se snížení trestů za majetkovou trestnou činnost, ruší Úřad speciální prokuratury a zkracuje promlčecí lhůty, a to například u znásilnění. Hlasovalo pro ně 78 ze 150 poslanců.

Problémů s těmito změnami je hned několik. Úřad speciální prokuratury (ÚSP) vyšetřuje trestné činy spojené s korupcí, zneužívání pravomocí veřejného činitele či finanční kriminalitou. Pod jeho křídla spadá také terorismus, extremismus a činnost zločineckých skupin. 

Pro jakoukoli veřejně činnou osobu se tedy může jevit jako velice vhodné takový úřad zrušit. Lze to napsat i bez okolků: páchání majetkové trestné činnosti po zrušení ÚSP bude bezpečnější a pokud dojde vyšetřování jakéhokoli trestného činu spojeného se zneužíváním pravomocí nebo korupcí na konec, bude potrestané méně. Mimoto se dá podotknout, že ÚSP má držet dohled nad tím, jak mocní nakládají s mocí – což teď bude náročnější.

ÚSP samozřejmě není bez poskvrnky, před necelými dvěma lety byl odsouzen bývalý speciální prokurátor Dušan Kováčik za přijetí úplatku ve výši 50 tisíc eur. Přijal ho proto, aby podpořil bývalého šéfa zločinecké skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku. O kauze psal například slovenský zpravodajský server Pravda. 

Uvidíme spolupráci mafie a státu?

Masivní změny trestního zákoníku přišly jen pár měsíců poté, co Ficova vláda začala fungovat. Nezúčastněný pozorovatel může jen kroutit hlavou, že byly opravdu velice rychlé na to, že jde o trestní zákoník. Co ale takové změny znamenají pro slovenskou demokracii a pozici země v Evropské unii jako takovou?

Trestní zákoník zkrátka umožňuje státu trestat zločiny, pro laika v tom ani nemusí být nic složitého. Vychází z něj všichni: policie, justice a prokuratura. Pokud je vadný nebo pozměněný dle vůle jedné osoby či skupiny osob, může dojít ke katastrofě a absolutní anarchii v tom, co který veřejný činitel dělá. A právě tam směřuje dnes Slovensko. 

Fico je často spojovaný s nekalými praktikami či dokonce organizovaným zločinem. Jak píše server Investigace.cz, mafiánské praktiky zde zažily rozmach po pádu nedemokratických režimů střední a východní Evropy. Slovensko bylo jednou ze zemí, které příliv mafiánských skupin zasáhly nejvíce. Ačkoliv šlo původně zejména o balkánské skupiny, postupně do slovenského podsvětí zavítali také Italové – například ‘Ndrangheta, jejíž činnost mapoval zavražděný novinář Ján Kuciak. Investigace.cz píše: „Většina policistů, prokurátorů nebo soudců nevěděla, jak vyšetřovat a stíhat tento typ mezinárodního zločinu.“

Vládní sprint za uvolněním trestů za majetkovou trestnou činnost může vést k tomu, že mafiánské struktury na Slovensku zapustí kořeny ještě hlouběji a stát je bude jen horko těžko trestat. Hrozí mafie coby součást státní správy obdobně, jako je dobrou praxí v Itálii nebo Rusku. 

Už teď je podle zprávy protikorupční organizace Know your country Slovensko ohrožené zejména korupcí a činností organizovaných zločineckých skupin. „Slovensko je tranzitní a cílovou zemí padělaného a pašovaného zboží, krádeží automobilů, podvodů s daní z přidané hodnoty a obchodování s lidmi, zbraněmi a nelegálními drogami. Mnoho stejných skupin organizovaného zločinu se podílí na praní finančních prostředků získaných z této trestné činnosti,“ líčí organizace. 

Slovenský propad nemusí znamenat tragédii pouze pro stát samotný, nýbrž i pro jeho pozici v Evropské unii. Již teď se staví na odpor například Úřad evropského veřejného žalobce, Evropský parlament schválil kritickou rezoluci. Prezidentka Zuzana Čaputová pak chce vést tuto novelu až k ústavnímu soudu. „Návrh zákona, kterým se mění naše trestní politika, byl přijat ve zrychleném legislativním řízení, aniž by pro to existoval zákonný důvod. Tím bylo fakticky znemožněno řádné odborné posouzení a diskuse o opodstatněnosti navrhovaných změn. Navíc některé z úprav zákona na poslední chvíli navrhli poslanci, jejichž probíhajících vyšetřování se změny, které tento zákon zavádí, přímo dotknou,“ shrnula na sociální síti X. 

Související

Kamala Harrisová Komentář

Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA

Republikán Donald Trump minulý týden v amerických prezidentských volbách suverénně porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Ač kandidátce Demokratické strany průzkumy přisuzovaly daleko větší úspěch, nedokázala získat ani jeden z rozhodujících států. Spojené státy si tak na první ženskou prezidentku v historii počkají ještě minimálně další čtyři roky.

Více souvisejících

komentář Robert Fico Slovensko Zuzana Čaputová Korupce Znásilnění EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 50 minutami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk

Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy