První kolo prezidentských voleb v Rumunsku vyhrál Iohannis

Favorizovaný dosavadní prezident Klaus Iohannis přesvědčivě vyhrál první kolo prezidentských voleb v Rumunsku. Nepodařilo se mu ale získat nadpoloviční většinu hlasů a jeho výsledek je výrazně horší, než ukazovaly předvolební průzkumy. Ve druhém kole by se proto za dva týdny měl utkat s expremiérkou Viorikou Dancialovou. Ukazují na to odhady založené na průzkumech u volebních místností.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Klaus Iohannis
doporučujeme

Podle průzkumu provedeného společností IRES kandidát vládní Národní liberální strany (PNL) Iohannis získal 38,7 procenta hlasů, za ním skončila Dancialová ze Sociálnědemokratické strany (PSD) s 22 procenty. Průzkum společnosti Curs-Avangarde dal současného prezidenta také na první místo s 39 procenty a jeho hlavní konkurentce připsal 22,5 procenta.

Podle volebního střediska s k urnám dostavilo 48 procent voličů. V posledních dvou prezidentských volbách se účast v prvním kole pohybovala těsně pod 55 procenty.

Rekordní byla letos účast rumunské diaspory žijící v zahraničí. Volit tam podle agentury Reuters přišlo 660.000 lidí. Jejich hlasy ale zveřejněné průzkumy u volebních místností nezohledňují.

Šedesátiletý Iohannis označil výsledek za jednoznačnou volbu proti straně Dancialové. "Rumuni ještě nikdy nehlasovali tak rozsáhle a tak jasně proti PSD. Pro Rumunsko to znamená obrovský krok vpřed," řekla dnes večer hlava státu svým stoupencům shromážděným před sídlem jejího volebního střediska a vyzvala obyvatele, aby přišli do druhého kola 24. listopadu, a PSD tak definitivně vyřadili. Rumunská sociálnědemokratická strana podle kritiků, k nimž patří i Evropská unie a Iohannis, chránila politiky podezřelé z korupce.

"Jsem spokojená... jsme ve druhém kole, děkuji těm, kteří volili svým srdcem," uvedla pětapadesátiletá Dancialová. Zda se ale jí a jejím prostřednictvím sociálním demokratům skutečně podaří do druhého kola postoupit, není podle agentury AFP jisté.

Zabránit by jí v tom mohla právě rekordní účast Rumunů žijících v zahraničí, kteří nebývají stoupenci PSD. Mohlo by se stát, že díky nim nakonec postoupí poslanec a kandidát opozičního Svazu záchrany Rumunska (USR) Dan Barna. Ten má zatím podle průzkumů 16 procent hlasů.

Podle agentury DPA by Iohannis mohl těžit z toho, že podle průzkumů se k volbám dostavilo více obyvatel měst než venkovanů. V Rumunsku se ve městech volí spíše liberální politici, zatímco venkov dává tradičně přednost PSD.

Hlasování skončilo ve 20:00 SEČ. První oficiální výsledky by měly být známy v pondělí ráno. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, rozhodne se mezi dvěma kandidáty ve druhém kole, jež je stanoveno na 24. listopadu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

13.11.2019 18:55 Aktualizováno Dvanáct lidí zemřelo a dvě desítky osob se zranily při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Německá policie zasáhla proti ilegálům

13.11.2019 17:41 Německá policie dnes zakročila proti zločinecké síti, jež umožňovala ilegální zaměstnávání cizinců,…

Změna v eurokomisi: Portfolio spojené s migrací se přejmenuje, na nátlak…

13.11.2019 17:02 Aktualizováno Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po tlaku části europoslanců přejmenuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama