Rakousko překopává daňový systém. Podraží létání, oznámil "zelený" vicekancléř

Nová rakouská vláda dnes na výjezdním zasedání v dolnorakouské Kremži oznámila první konkrétní kroky svého plánu "ekosociální přestavby daňového systému". Od příštího roku více zdaní létání, naopak začne snižovat daň z příjmu. Informovali o tom lidovecký (ÖVP) kancléř Sebastian Kurz a vicekancléř Werner Kogler (Zelení).

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

Kurz oznámil, že od roku 2021 se sníží daň z příjmu u nejnižší příjmové skupiny z nynějších 25 na 20 procent. Snižování daní u dalších příjmových skupin, z 35 na 30 procent, a ze 42 na 40 procent, má nastat až od roku 2022. Celkově to pak má rakouským daňovým poplatníkům ušetřit čtyři miliardy eur ročně. Reforma musí být "hospodářsky racionální, ekologicky udržitelná a sociálně spravedlivá", zdůraznil Kurz.

Vláda, která se ujala funkcí před třemi týdny, si vytyčila snižování daní jako jednu ze svých priorit. Zároveň však ohlásila řadu opatření v oblasti ekologie a ochrany klimatu. "Podraží létání, zejména u letů na kratší vzdálenosti," oznámil Kogler na dnešní tiskové konferenci.

Stávající zdanění letů z Rakouska, které činí 3,50 až 17,50 eura na osobu podle přepravní vzdálenosti, bude sjednoceno na úroveň 12 eur (přes 300 korun) na pasažéra. To by státní pokladně mělo přinést 110 milionů eur (2,8 miliardy Kč) ročně navíc, soudí ministryně životního prostředí Leonore Gewesslerová.

Kromě toho by příští rok mělo vstoupit v platnost dalších pět opatření z vládního plánu, včetně daňového zvýhodnění nízkoemisních automobilů a elektromobilů. Upraven má být i mýtný systém tak, aby zohledňoval míru znečišťování ovzduší jednotlivými vozidly.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama