Řecko a Itálie podepsaly dohodu o námořních hranicích, spor se vlekl 40 let

Řecko a Itálie podepsaly v úterý dohodu o námořních hranicích, která mimo jiné stanoví výlučné oblasti těžby či využívání mořských zdrojů a řeší jejich dlouholetý spor o rybolov v Jónském moři. Ohledně zón těžby ve východním Středomoří panuje dlouhodobé napětí zejména ve vztazích Řecka s Tureckem.

Luigi di Maio
doporučujeme

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio, který v Aténách dokument se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem podepsal, označil podpis za "historický moment". Podle řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise se tím řeší problém, který měly země po čtyřicet let. Uvedla to agentura AP.

Dohoda, kterou musí ještě potvrdit parlamenty obou zemí, je v podstatě prodloužením řecko-italské dohody o námořních hranicích z roku 1977 a podle místních médií dláždí cestu k podpisu podobné dohody s Albánií. Dendias v úterý také uvedl, že 18. června se chystá na další jednání o dohodě o námořních hranicích do Egypta.

Napětí ve východním Středomoří zvýšila loni v listopadu turecká vláda, když podepsala dohodu s libyjskou vládou uznávanou OSN. Dokument vymezuje takzvanou výlučnou ekonomickou zónu (EEZ), tedy oblast možné těžby, mezi libyjským a tureckým pobřežím, která ale zasahuje do vod blízko řeckého ostrova Kréta. Proti dohodě protestovaly kromě Řecka také Egypt a Kypr. Věc podle nich odporuje mezinárodnímu právu mimo jiné proto, že byla uzavřena bez jednání s dalšími zeměmi v oblasti.

Koncem května Turecko oznámilo, že na základě dohody s libyjskou vládou začne s průzkumnými vrty v nově dohodnutém pásmu mezi Libyí a Tureckem už za tři až čtyři měsíce. Informuje o tom Cyprus Mail.

Řecko vede s Tureckem diplomatický spor ohledně těžby ve východním Středomoří také kvůli průzkumným vrtům Ankary ve vodách jižně od Kypru. Turecká vláda tvrdí, že z těžby plynu v oblasti by měli profitovat i obyvatelé Severokyperské turecké republiky, za jejíhož "garanta" se Ankara považuje. Na jihu Kypru leží mezinárodně uznávaná Kyperská republika, jejímž spojencem jsou Atény.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CDU zvažuje, že zavede povinné kvóty pro zastoupení žen

07.07.2020 15:07 Nejsilnější německá strana - Křesťanskodemokratická unie (CDU) - zvažuje, že zavede povinné kvóty…

Indie má přes 20 tisíc obětí koronaviru, s pandemií se potýkají Filipíny a…

07.07.2020 13:37 Aktualizováno Už více než 20.000 lidí nakažených koronavirem zemřelo v Indii. Nových případů výskytu nemoci covid…

V Německu bylo kvůli výhrůžkám bombou vyklizeno několik soudů

07.07.2020 12:54 Německá policie dnes vyklidila několik soudních budov po celé zemi kvůli výhružkám, že jsou v nich…

Loď Ocean Viking je u Sicílie, migranti byli přemístěni na karanténní…

07.07.2020 12:42 Aktualizováno Po více než týdnu na humanitární lodi Ocean Viking se v noci na dnešek 180 migrantů vylodilo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy