Řecko se obává příchodu uprchlíků z Turecka, zajišťuje hranice

Řecko podniká potřebné kroky k posílení bezpečnosti na hranicích s Tureckem, oznámil dnes řecký ministr obrany Nikos Panajotopulos v reakci na varování Ankary, že by z Turecka mohli opět začít proudit uprchlíci do Evropské unie. Řecká policie se rozhodla vyslat do regionu Evros na východě země pořádkové jednotky, informuje řecký deník Kathimerini.

Příliv uprchlíků z Turecka do Řecka spustilo koncem února oznámení Ankary, že už dál nehodlá dodržovat migrační dohodu s EU a že lidem přestane aktivně bránit v překročení hranic. Do Řecka se pak pokoušely dostat tisíce lidí, proti nimž poměrně ostře zakročila řecká policie. Ta mimo jiné používala i slzný plyn. Migranty nakonec zastavil koronavirus a s ním spojená omezení.

Varování tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua o tom, že migranti by se po uvolnění koronavirových omezení brzy mohli vrátit k turecko-řeckým hranicím, vyvolalo v Řecku obavy ze situace na řece Evros, která tvoří velkou část hranice mezi oběma zeměmi. Na to, že po uvolnění restrikcí spojených s koronavirem se tisíce migrantů budou pokoušet dostat do Řecka, podle deníku The Guardian opakovaně upozorňovala také pohraniční agentura Evropské unie Frontex.

Na situaci se připravuje také řecká policie, která se podle Kathimerini rozhodla vyslat do regionu Evros 14 pořádkových jednotek z celé země. Ty by měly do oblasti dorazit ve čtvrtek a podpořit stávající složky u měst Kastanies a Feres, která v minulosti čelila největšímu tlaku.

Desítky tisíc žadatelů o azyl žijí v přeplněných řeckých táborech v podmínkách, které různé lidskoprávní organizace odsuzují, připomíná list The Guardian.

Řecké úřady se podle Kathimerini zabývají také tím, jak naložit s přibližně 11.000 uprchlíky, kteří již azyl získali. Asi 6500 z nich žije v dotovaných hotelích nebo apartmánech, nicméně ubytovací programy mají v nadcházejících měsících skončit a není jasné, kam tito lidé půjdou. Dalších 2500 je v azylových zařízeních ve vnitrozemí a přibližně 1500 lidí se i po přiznání azylu stále nachází v uprchlických táborech.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Řecko

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 51 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy