Řecko stěhuje uprchlíky: Do Atén dorazila další skupina migrantů z ostrova Lesbos

Do aténského přístavu Pireus dnes ráno dorazila další skupina migrantů z přeplněného tábora Moria na ostrově Lesbos, kde v neděli při požáru zemřela žena. Informovala o tom stanice ERT. Na palubě trajektu s migranty bylo 215 lidí, zejména rodiny s dětmi a osoby se zdravotními problémy. Řecká vláda v pondělí rozhodla, že z ostrova Lesbos převeze do konce října do pevninského Řecka nejméně 3000 lidí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Kvůli nedělnímu požáru v uprchlickém táboře se jeho obyvatelé střetli s policií, při potyčkách bylo zraněna nejméně desítka lidí. Oheň vypukl nejspíše ve stanové části tábora a později se rozšířil k obytným kontejnerům, zachvátil jich osm. Úřady později vyloučily, že by požár mohl být dílem žháře, jak informovala některá média. Oheň velmi pravděpodobně způsobil zkrat na elektrickém vedení nebo se rozšířil z kuchyně.

zdroj: YouTube

V souvislosti s požárem řecké úřady původně informovaly o dvou mrtvých - ženě a dítěti, nyní už hovoří pouze o jedné potvrzené oběti. Zraněných bylo 16.

Na kritickou situaci v přeplněných táborech na ostrovech v Egejském moři upozorňují humanitární organizace dlouhodobě. Například v Morii nyní pobývá kolem 12.000 lidí, což je čtyřikrát více, než činí kapacita tohoto zařízení. Vláda proto začala s přesuny migrantů do pevninského Řecka už v minulých týdnech - například v pátek odjelo z ostrova Lesbos 350 osob, dalších 400 má následovat v neděli.

Na krizové schůzce, kterou v pondělí svolal premiér Kyriakos Mitsotakis, se její účastníci shodli, že je také třeba zrychlit proceduru zpracování žádostí o azyl a do konce roku 2020 vrátit nejméně 10.000 neúspěšných žadatelů do Turecka. Mezitím ale na řeckých ostrovech dál velkým tempem přibývá nových migrantů. Podle pondělních údajů mezi páteční a nedělní půlnocí z Turecka na ostrovy Lesbos, Samos a Chios připlulo 374 migrantů.

Počet nových migrantů v Řecku se během jarních a letních měsíců výrazně zvýšil. Zatímco v dubnu v táborech na ostrovech pobývalo asi 14.000 lidí, v září to bylo už 30.000, uvedla agentura DPA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama