Řecko varuje: Přicházejí k nám spíše migranti, ne uprchlíci

Řecká vláda připravuje nový zákon, který má urychlit azylová řízení s migranty. Vyhoštění postihne i ty, kteří nespolupracují s úřady. Podle agentury DPA to dnes v řeckém parlamentu řekl premiér Kyriakos Mitsotakis. Podle deníku Kathimerini také uvedl, že většina migrantů přicházejících nyní do Řecka nejsou "uprchlíci", ale ekonomičtí migranti. Řecko se letos potýká s největší migrační vlnou od roku 2016. Mitsotakis zopakoval, že při setkáních s lídry Evropské unie bude žádavat, aby země odmítající solidaritu v otázce migrantů pocítily důsledky svých postojů.

loď Aquarius
doporučujeme

"Řeknu to jasně. Hodlám hovořit o tématu specifických sankcí pro ty evropské země, které se odmítají podílet na spravedlivém rozdělení uprchlíků na evropské úrovni," prohlásil před poslanci premiér. "Je to pokrytectví... Nemůžete přece čerpat výhody (cestování a obchodu bez hraničních kontrol) a nepřijmout 1000 nebo 2000 uprchlíků v rámci unijního řešení této záležitosti," dodal.

Povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků odmítají kromě Česka také Polsko a Maďarsko.

"Uprchlíci jsou jedna věc a ekonomičtí migranti druhá. Statistická data ukazují, že problém, s nímž se nyní potýkáme, je spíše migrační než uprchlický," řekl dnes Mitsotakis, který je v úřadu od letošního července.

Premiér dodal, že zatímco v době masové migrační vlny v roce 2015 tvořili až 75 procent běženců přicházejících do Řecka Syřané, nyní jejich počet v migrační vlně klesl asi na 20 procent. V současnosti tvoří podle Mitsotakise asi polovinu příchodů do Řecka z Turecka ekonomičtí migranti z Afghánistánu a Pákistánu.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo do Řecka z Turecka od letošního ledna 45.600 běženců, z toho 35.850 přes moře. Afghánci přitom tvořili asi 40 procent, Syřané 20 a Pákistánci ani ne jedno procento.

Mitsotakis uvedl, že vláda chystá brzy parlamentu předložit zákon, který nastaví "přísnější a spravedlivější" azylový systém, zlepší spolupráci státu s nevládními organizacemi a zpřísní kontroly na hranicích, mimo jiné nasazením více hlídek na pozemní hranici s Tureckem.

Mitsotakis dnes také řekl, že nespolupráce migrantů s úřady "bude mít následky". Podle něj to bude platit pro ty, kteří se nedostaví na pohovor v azylovém řízení, i pro ty, kteří odmítnout přemístění z jednoho tábora do druhého. Řecká vláda se snaží zejména přesunout na pevninu migranty z ostrovů v Egejském moře, které se dlouhodobě potýkají s přeplněnými uprchlickými zařízeními.

Na pěti ostrovech tam žije v uprchlických centrech přes 28.000 běženců, z toho asi 13.500 na ostrově Lesbos v táboře Moria a jeho přilehlém okolí. Zařízení přitom bylo postaveno jen pro 3000 lidí.

O přílivu migrantů z Turecka do Řecka, které se letos stalo opět hlavní vstupní branou běženců přes Středomoří do Evropy, jednali od čtvrtka v Ankaře s tureckou vládou komisař EU pro migraci Dimitris Avramopulos a ministři vnitra Francie a Německa Christophe Castaner a Horst Seehofer. Nyní mají o stejném problému diskutovat v Aténách.

V Sýrii trvá už osm let občanská válka a sousední Turecko přijalo kvůli ní na 3,6 milionu Syřanů. Od roku 2016 pomohlo zastavit jejich příliv do Evropy na základě dohody s EU, která za to poslala Turecku několik miliard eur. Nyní se Ankara snaží od EU získat další pomoc.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj byl propuštěn z berlínské nemocnice

23.09.2020 09:50 Aktualizováno Ruského opozičního politika Alexeje Navalného propustili v úterý z berlínské nemocnice. S odvoláním…

Ples ve vídeňské opeře se kvůli pandemii neuskuteční. Zdraví má přednost,…

23.09.2020 09:24 Tradiční ples ve vídeňské opeře se v příštím roce kvůli pandemii covidu-19 neuskuteční. Ve…

Německo má 1769 nových případů koronaviru. Vede si lépe než Česko

23.09.2020 08:35 Německo za poslední den zaznamenalo na své území 1769 nových pozitivních nálezů na koronavirus.…

Řím podpořil e-koloběžky. Podle kritiků jejich řidiči zdivočeli

23.09.2020 07:58 Od dvoukolových válečných vozů ve starověkém Římě zvěčněných ve filmu Ben Hur z roku 1959 se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama