Řečtí představitelé tvrdí, že migranti z Morie zůstanou na Lesbu

Představitelé řecké vlády vyloučili, že by se uprchlíci a migranti, kteří se ocitli po zničení tábora Moria na ostrově Lesbos bez přístřeší, mohli přesunout na řeckou pevninu. Takový krok by podle vlády mohl vyvolat nepokoje v dalších uprchlických táborech na řeckých ostrovech, napsal dnes server Ekathimerini.

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda zatím svolila jen k evakuaci asi čtyř stovek nezletilých migrantů bez doprovodu. Ty by si mezi sebe mělo rozdělit deset evropských zemí.

Zvláštní tajemník pro žadatele o azyl Manos Logotchetis se obává, že obyvatelé dalších uprchlických táborů a center by mohli napodobit migranty z Morie, kteří úmyslně založili požáry. "Jiné řešení by učinilo přítrž dosavadním snahám o kontrolu nad náporem lidí a o uvolnění tlaku na ostrovy. Taktiku migrantů z Morie by mohli použít lidé v dalších zařízeních na řeckých ostrovech," sdělil Logotchetis.

Podle řeckých představitelů se pro 12.000 lidí, kteří přišli minulý týden při vypálení Morie o střechu nad hlavou, postaví provizorní tábor. Do něho se mají přednostně přesunout rodiny s dětmi. Média v neděli informovala, že do nového zařízení na místě armádní střelnice Kara Tepe se začali přesouvat první obyvatelé zničené Morie. Místo je tam zhruba pro 5000 lidí, uvedl ministr pro migraci Notis Mitarakis.

K pobytu v novém táboře se dosud podle agentury AP přihlásilo zhruba šest procent z celkového počtu migrantů v Morii. Úřady jich dnes odpoledne registrovaly kolem 800. Tisíce utečenců se však usídlily u silnice vedoucí z Morie do hlavního města ostrova Mytilény. Podél cesty dnes protestovaly stovky žen a dětí a provolávaly "Žádný tábor, svobodu".

Mitarakis uvedl, že přihlášení se do nového tábora "není dobrovolné, je to povinnost". Agentura DPA připomněla, že úřady se budou zabývat žádostmi o azyl jen u těch migrantů, kteří se do nového zařízení přihlásí. Podle Atén však situaci komplikují zvěsti, které se mezi migranty šíří a podle kterých budou po příchodu do tábora zadrženi. Jiní utečenci zase ostatním brání, aby se přihlásili, jelikož je chtějí přinutit k odchodu z ostrova.

Řecká vláda se do budoucna chystá na Lesbu zřídit nové přijímací centrum, do něhož nebudou moci migranti volně proudit nebo ho opouštět, čímž se má posílit pocit bezpečí obyvatel ostrova.

Od začátku letošního roku do srpna se však několik tisíc migrantů, kterým bylo přiznáno právo na ochranu, z Morie na řeckou pevninu přemístilo, připomíná Ekathimerini. Tímto způsobem se počet lidí v táboře snížil z více než 19.000 v únoru na přibližně 12.700 na konci srpna. Situaci také napomohlo, že z Turecka na řecké ostrovy letos od začátku roku do srpna přicestovalo méně než 1000 migrantů, zatímco loni to ve stejném období bylo více než 15.800 osob.

Tábor Moria byl přesto po dlouhá léta kritizován kvůli neutěšeným podmínkám. Kapacita zařízení, které bylo určeno pro nanejvýš 2750 osob, byla několikanásobně překročená.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama