Řečtí představitelé tvrdí, že migranti z Morie zůstanou na Lesbu

Představitelé řecké vlády vyloučili, že by se uprchlíci a migranti, kteří se ocitli po zničení tábora Moria na ostrově Lesbos bez přístřeší, mohli přesunout na řeckou pevninu. Takový krok by podle vlády mohl vyvolat nepokoje v dalších uprchlických táborech na řeckých ostrovech, napsal dnes server Ekathimerini.

Vláda zatím svolila jen k evakuaci asi čtyř stovek nezletilých migrantů bez doprovodu. Ty by si mezi sebe mělo rozdělit deset evropských zemí.

Zvláštní tajemník pro žadatele o azyl Manos Logotchetis se obává, že obyvatelé dalších uprchlických táborů a center by mohli napodobit migranty z Morie, kteří úmyslně založili požáry. "Jiné řešení by učinilo přítrž dosavadním snahám o kontrolu nad náporem lidí a o uvolnění tlaku na ostrovy. Taktiku migrantů z Morie by mohli použít lidé v dalších zařízeních na řeckých ostrovech," sdělil Logotchetis.

Podle řeckých představitelů se pro 12.000 lidí, kteří přišli minulý týden při vypálení Morie o střechu nad hlavou, postaví provizorní tábor. Do něho se mají přednostně přesunout rodiny s dětmi. Média v neděli informovala, že do nového zařízení na místě armádní střelnice Kara Tepe se začali přesouvat první obyvatelé zničené Morie. Místo je tam zhruba pro 5000 lidí, uvedl ministr pro migraci Notis Mitarakis.

K pobytu v novém táboře se dosud podle agentury AP přihlásilo zhruba šest procent z celkového počtu migrantů v Morii. Úřady jich dnes odpoledne registrovaly kolem 800. Tisíce utečenců se však usídlily u silnice vedoucí z Morie do hlavního města ostrova Mytilény. Podél cesty dnes protestovaly stovky žen a dětí a provolávaly "Žádný tábor, svobodu".

Mitarakis uvedl, že přihlášení se do nového tábora "není dobrovolné, je to povinnost". Agentura DPA připomněla, že úřady se budou zabývat žádostmi o azyl jen u těch migrantů, kteří se do nového zařízení přihlásí. Podle Atén však situaci komplikují zvěsti, které se mezi migranty šíří a podle kterých budou po příchodu do tábora zadrženi. Jiní utečenci zase ostatním brání, aby se přihlásili, jelikož je chtějí přinutit k odchodu z ostrova.

Řecká vláda se do budoucna chystá na Lesbu zřídit nové přijímací centrum, do něhož nebudou moci migranti volně proudit nebo ho opouštět, čímž se má posílit pocit bezpečí obyvatel ostrova.

Od začátku letošního roku do srpna se však několik tisíc migrantů, kterým bylo přiznáno právo na ochranu, z Morie na řeckou pevninu přemístilo, připomíná Ekathimerini. Tímto způsobem se počet lidí v táboře snížil z více než 19.000 v únoru na přibližně 12.700 na konci srpna. Situaci také napomohlo, že z Turecka na řecké ostrovy letos od začátku roku do srpna přicestovalo méně než 1000 migrantů, zatímco loni to ve stejném období bylo více než 15.800 osob.

Tábor Moria byl přesto po dlouhá léta kritizován kvůli neutěšeným podmínkám. Kapacita zařízení, které bylo určeno pro nanejvýš 2750 osob, byla několikanásobně překročená.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Řecko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 50 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy