Řečtí představitelé tvrdí, že migranti z Morie zůstanou na Lesbu

Představitelé řecké vlády vyloučili, že by se uprchlíci a migranti, kteří se ocitli po zničení tábora Moria na ostrově Lesbos bez přístřeší, mohli přesunout na řeckou pevninu. Takový krok by podle vlády mohl vyvolat nepokoje v dalších uprchlických táborech na řeckých ostrovech, napsal dnes server Ekathimerini.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda zatím svolila jen k evakuaci asi čtyř stovek nezletilých migrantů bez doprovodu. Ty by si mezi sebe mělo rozdělit deset evropských zemí.

Zvláštní tajemník pro žadatele o azyl Manos Logotchetis se obává, že obyvatelé dalších uprchlických táborů a center by mohli napodobit migranty z Morie, kteří úmyslně založili požáry. "Jiné řešení by učinilo přítrž dosavadním snahám o kontrolu nad náporem lidí a o uvolnění tlaku na ostrovy. Taktiku migrantů z Morie by mohli použít lidé v dalších zařízeních na řeckých ostrovech," sdělil Logotchetis.

Podle řeckých představitelů se pro 12.000 lidí, kteří přišli minulý týden při vypálení Morie o střechu nad hlavou, postaví provizorní tábor. Do něho se mají přednostně přesunout rodiny s dětmi. Média v neděli informovala, že do nového zařízení na místě armádní střelnice Kara Tepe se začali přesouvat první obyvatelé zničené Morie. Místo je tam zhruba pro 5000 lidí, uvedl ministr pro migraci Notis Mitarakis.

K pobytu v novém táboře se dosud podle agentury AP přihlásilo zhruba šest procent z celkového počtu migrantů v Morii. Úřady jich dnes odpoledne registrovaly kolem 800. Tisíce utečenců se však usídlily u silnice vedoucí z Morie do hlavního města ostrova Mytilény. Podél cesty dnes protestovaly stovky žen a dětí a provolávaly "Žádný tábor, svobodu".

Mitarakis uvedl, že přihlášení se do nového tábora "není dobrovolné, je to povinnost". Agentura DPA připomněla, že úřady se budou zabývat žádostmi o azyl jen u těch migrantů, kteří se do nového zařízení přihlásí. Podle Atén však situaci komplikují zvěsti, které se mezi migranty šíří a podle kterých budou po příchodu do tábora zadrženi. Jiní utečenci zase ostatním brání, aby se přihlásili, jelikož je chtějí přinutit k odchodu z ostrova.

Řecká vláda se do budoucna chystá na Lesbu zřídit nové přijímací centrum, do něhož nebudou moci migranti volně proudit nebo ho opouštět, čímž se má posílit pocit bezpečí obyvatel ostrova.

Od začátku letošního roku do srpna se však několik tisíc migrantů, kterým bylo přiznáno právo na ochranu, z Morie na řeckou pevninu přemístilo, připomíná Ekathimerini. Tímto způsobem se počet lidí v táboře snížil z více než 19.000 v únoru na přibližně 12.700 na konci srpna. Situaci také napomohlo, že z Turecka na řecké ostrovy letos od začátku roku do srpna přicestovalo méně než 1000 migrantů, zatímco loni to ve stejném období bylo více než 15.800 osob.

Tábor Moria byl přesto po dlouhá léta kritizován kvůli neutěšeným podmínkám. Kapacita zařízení, které bylo určeno pro nanejvýš 2750 osob, byla několikanásobně překročená.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

20.09.2020 21:09 Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech.…

Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se…

20.09.2020 18:34 Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest…

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama