Čechy zřejmě čeká kvůli brexitu utrpení

Varianta tvrdého brexitu bez dohody, o níž se v poslední době mluví, znepokojuje především občany EU, kteří žijí ve Spojeném království. Největší obavy vzbuzují výhrůžky britské vlády, že dosavadní volný pohyb osob možná vezme za své. Informoval o tom server Euronews.com.

Ačkoliv byli občané EU několikrát ubezpečováni, že jejich právo trvalého pobytu zůstane nedotčeno, občanští aktivisté jsou jiného názoru. Ve svém prohlášení pro Euronews totiž shledávají obrovské riziko v případě brexitu bez dohody, který je momentálně na stole. "Vláda si v poslední době počíná velmi podivně a zcela opomíjí dopady na evropské občany žijící ve Velké Británii," varovala Patricia Conellová z The3milion ve svém rozhovoru pro Good Morning Europe.

V reakci na několik zpráv, které v poslední době uváděly, že britská vláda přitvrzuje, bylo potvrzeno, že volný pohybu osob skončí 31. října, kdy Spojené království vystoupí z EU, a tím pádem pro ní přestanou platit i její pravidla. Pokud se takzvaný "no deal brexit" nepodaří zablokovat, lze počítat i s mezinárodní izolací ostrovního království. O sousedním Irsku, které bude odříznuté od EU, nemluvě.

"Falešné zprávy," tvrdí britská vláda

Britské ministerstvo vnitra informovalo, že nebude prodloužená lhůta pro registraci v online systému EU Settlement Scheme pro evropské občany, kteří žádají o trvalý pobyt v zemi. Ti, kteří už ve Spojeném království žijí, se budou muset znovu přihlásit nejpozději do 31. prosince 2020. Podle vlády si už více než milion lidí vyjednal právo trvalého pobytu. Většina občanů EU, tedy více než 2,6 milionů, tak ještě bude muset učinit, pokud bude chtít mít postavení občana EU i po 31. říjnu 2019.

Tiskové oddělení britské vlády rovněž varovalo před falešnými zprávami, podle nichž hrozí, že se občané EU s trvalým pobytem ve Spojeném království dostanou do právního vakuu. Všichni mají stále možnost si vyjednat trvalý pobyt, který jim zaručí stejná práva a povinnosti, jaká měli doposud. Aktivisté nicméně varují před nepřehledností pro zaměstnavatele, banky a zdravotníky, kterým bude činit problém rozlišovat mezi evropskými občany, kteří mají nárok na jejich služby, a kteří ne. 

"V reálu to znamená, že se počínaje 1. listopadem budeme setkávat s lidmi, kteří do Británie přicestovali před tímto datem, a kteří se tím pádem budou dožadovat stejných práv, jako mají evropští občané s trvalým pobytem. Pro úřady bude velmi komplikované mezi nimi rozlišovat. Všechno se moc hezky říká, ale hůře realizuje. Teoretické deadline je sice prosinec 2020, ale praktické už 1. listopadu 2019," varovala Patricia Conellová.

Obrovský nával! Úřady nestíhají

Někteří občané EU si na sociálních sítích stěžují na byrokracii a neschopnost britských úřadů vyřizovat obrovský nával žádostí. Vysoká poptávka zpomaluje celý proces podávání online žádosti. Nejvíc poškození jsou Poláci pracující ve Velké Británii. Poukazoval na to Jakub Krupa z Polské tiskové agentury. Jiní Evropané se zase bojí vycestovat z Velké Británie s tím, že jim po případném brexitu bez dohody nebude umožněn návrat. I to britská vláda rozporuje a uvádí, že v případě splnění všech zákonných podmínek jim nic nehrozí.

Podle dohody, kterou s Bruselem vyjednala bývalá britská premiérka Theresa Mayová, a s níž souhlasilo všech 27 členských zemí, by se Spojené království mělo až do prosince 2020 nacházet v takzvaném přechodném období, v němž by pokračovala i dosavadní svoboda pohybu. Nyní je však na Downing Street nový britský premiér Boris Johnson, který požaduje okamžitý brexit, a to klidně i bez dohody. Největší roztržky vyvolává situace na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem. 

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 58 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy