Rozruch v katalánském parlamentu. Na schůzi poprvé dorazili věznění politici

Vůdci katalánského hnutí za nezávislost, kteří byli odsouzeni za vzpouru a posláni do vězení, dnes vystoupili v katalánském parlamentu. Trvají přitom na své nevině. Šestici politiků v čele s bývalým viceprezidentem katalánské vlády Oriolem Junquerasem bylo dovoleno opustit cely, aby se zúčastnili jednání komise vyšetřující dočasné převzetí správy Katalánska španělskou vládou z října 2017. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Quim Torra (Katalánsko)
doporučujeme

Politici se do katalánského parlamentu vrátili poprvé od doby, kdy je v roce 2017 úřady zadržely kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti. To uspořádala bývalá regionální vláda Carlese Puigdemonta, v níž byl Junqueras místopředsedou. Španělský nejvyšší soud loni v říjnu pravomocně odsoudil k devíti až 13 letům vězení osm lidí.

"Nejprve bych vám chtěl říct, že jsem velmi šťastný, že můžu být zpět v parlamentu a mluvit s vámi všemi. Jsem šťastný, protože parlament miluji a miluji demokracii i dialog," uvedl Junqueras své půlhodinové vystoupení v budově parlamentu v Barceloně.

Politik trval na tom, že on a jeho kolegové jsou vězněni neprávem. Řešením situace je podle nich pouze dialog se španělskou centrální vládou.

"Nespáchali jsme žádný zločin, protože vyhlásit referendum nikdy není zločin," tvrdil podle agentury DPA Junqueras ve vystoupení, jež přenášela španělská televize.

zdroj: YouTube

Jeho proslov kritizovala poslankyně liberální strany Občané (Ciudadanos) Lorena Roldánová. "Své vystoupení (v parlamentu) jste využil jen k promluvě k vašim stoupencům, k pokračování hnutí, k rozdmýchání dalšího konfliktu," vytkla Junquerasovi poslankyně. "Je škoda, že jste sem nepřišli požádat o odpuštění," dodala.

Před parlamentem se dopoledne sešly stovky příznivců katalánských separatistů. Vězněné politiky, kteří přišli bez pout a bez ostrahy, dav přivítal potleskem a pokřikem "Svoboda, svoboda, svoboda!". S objetím a s vřelým potřesením ruky je přijal i katalánský premiér Quim Torra.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama