Samotné vyhoštění diplomatů ruské akce nezastaví, tvrdí francouzský analytik. Volá po tvrdší reakci

NÁZOR - "Ani pro špióny není vražda běžnou věcí," zdůrazňuje francouzský zahraničněpolitický analytik Nicolas Tenzer v komentáři pro server Politico. Profesor z Pařížského institutu politických věd v něm rozebral pozadí událostí z minulého měsíce, kdy české úřady vyhostily 18 ruských diplomatů poté, co se ukázala spojitost ruské vojenské rozvědky z výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zahynuli dva čeští občané.

Evropa Kreml šetří

Zatímco se hroutily vztahy mezi Prahou a Moskvou, bulharští představitelé zveřejnili výsledky vlastního vyšetřování čtyř podobných výbuchů v muničních skladech z uplynulé dekády a pozornost rovněž upřeli přímo na Rusko, připomíná odborník. Dodává, že čeští i bulharští vyšetřovatelé se zaměřují na jednotku ruské vojenské rozvědky, která zřejmě působila v EU, a to mimo nepsané normy špionáže, když provedla mimo jiné sérii atentátů.

"EU přesto byla nerozhodná a ne-li slabá v reakci na tyto zločiny," pokračuje Tenzer. Doporučuje reagovat ostřeji, jelikož se domnívá, že jen tak si Evropa může zajistit bezpečnost a chránit demokratické hodnoty, na kterých je založená.   

Znepokojení ze spojitosti ruské vojenské rozvědky s několika ostře sledovanými atentáty se táhne až k zabití Alexandra Litviněnka, kritika ruského prezidenta Vladimira Putina, který byl v roce 2006 otráven radioaktivním poloniem v Londýně, nastiňuje analytik. Doplňuje, že podobná spojitost existuje také v případě pokusu o likvidaci Sergeje Skripala a jeho dcery, která v roce 2018 stála život nezúčastněného britského občana, stejně jako záhadných úmrtích  čečenských disidentů ve Vídni, Berlíně a Lille v letech 2009, 2019 a 2020.

Prahu bezprostředně podpořily Slovensko, Rumunsko a pobaltské státy, které rovněž vyhostily ruské diplomaty, byť v menším počtu, uvádí expert. Podotýká, že další země EU a NATO ale vydaly pouze silácká prohlášení a žádná z nich nevykazuje připravenost zajít dál.

Od roku 2017 bylo v reakci na ruské aktivity v Evropě nuceno odejít do vlasti 152 ruských diplomatů, připomíná autor komentáře. Domnívá se, že jejich odchod zajisté omezil ruský vliv v příslušných zemích, ale vyhoštění diplomatů je primárně politický signál, nikoliv opatření samo o sobě, tudíž pokusy Ruska o destabilizaci situace v Evropě neukončí.  

"Rozdělenost Evropy ohledně plánů jako plynovod Nord Stream 2 dále komplikuje šanci na silnou, jednotnou odpověď na aktivity ruských tajných služeb," pokračuje Tenzer. Vyzdvihuje, že vyjma ekonomických sankcí po anexi Krymu a invazi na Donbas a otravě a uvěznění Alexeje Navalného zůstávají opatření omezená, byť jsou zaobalena do ostřejší rétoriky.

Situace analytikovi evokuje snahu Evropy "šetřit Kreml", ačkoliv neexistuje naděje, že se chování stávajícího ruského režimu změní. Chladného přijetí v EU a USA se tak dočkal například sankční seznam pětatřiceti oligarchů a osob z Putinova blízkého okolí, který navrhl Vladimir Ašurkov, pověřený ředitel Protikorupční nadace vězněného opozičníka Navalného, poukazuje odborník. Doplňuje, že zmrazení majetku a zákaz cestování těchto Putinových spojenců, nehledě na zablokování jejich přístupu k bankovnímu protokolu SWIFT potřebného k převodu peněz do Evropy, by přitom Moskvu bezprostředně zasáhly.

Zločiny musí být pojmenovány

Slabá reakce na vměšování se do evropských záležitostí jen posiluje současný ruský režim, míní odborník. Pokládá otázku, proč by měl Putin na domácí scéně jednat zdrženlivě, když jeho protidemokratické akce v Evropě - včetně výbuchů a zabíjení - přinesly jen málo skutečných sankcí. "Zločinný režim bude dál páchat zločiny, pokud se mu někdo nepostaví, nebo budeme-li z neznalosti a strachu jednat pouze pro zachování dialogu, o kterém si ve skutečnosti nemyslíme, že bude fungovat," píše autor komentáře.

Kremelský úzký kruh mezitím beztrestně pokračuje v zastrašovacích operacích v Evropě, tvrdí expert. Připomíná, že v dubnu ruská státní petrochemická společnost Rosněfť a tři oligarchové - včetně Romana Abramoviče, majitele londýnského fotbalového klubu Chelsea - zažalovali novinářku Catharine Beltonovou a vydavatele její knihy "Putinovi lidé" za porušení ochrany dat, kterých se měla dopustit svým pojednáním o ruském mocenském establishmentu, přičemž kauza ještě není uzavřena.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Česká a bulharská odhalení kremelských akcí přišla v době, kdy si většina zemí uvědomila, že Putinův režim představuje pro Evropu nejakutnější hrozbu, deklaruje analytik. Dodává, že navzdory rétorice, která vyzývá Rusko ke změně jednání na domácí i mezinárodní scéně, ale většina evropských politiků soudí, že ruská hrozba bud pokračovat.

Iluzorní pokusy o obnovu spolupráce s Putinovým režimem se konečně ocitly ve stavu klinické smrti, kvituje Tenzer. Chválí postup vlád Česka a Bulharska, které vystoupily proti Ruskem organizovaným výbuchům a atentátům v Evropě, a domnívá se, že zbytek evropských zemí by se měl připojit.  

"Varování bylo vysláno již dávno, při zločinech (ruského) režimu v Čečensku, Gruzii, na Ukrajině a v Sýrii. Ty páchané na evropské půdě, byť s menší intenzitou, jsou pouze jejich pokračováním," píše analytik. Soudí, že jde o důsledek evropské pasivity a podcenění toho, co tyto akce znamenají. Zločiny, včetně válečných zločinů, které náleží Mezinárodnímu trestnímu soudu, musejí být správně pojmenovány, nelze je považovat za běžnou věc, uzavírá autor komentáře.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 8 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

Zdroj: David Holub

Další zprávy