Sarkozy neuspěl se stížností, soud umožnil pokračovat ve stíhání expezidenta

Nejvyšší odvolací soud ve Francii dnes zamítl stížnost Nicolase Sarkozyho proti loňskému verdiktu, podle kterého lze exprezidenta soudit kvůli obvinění z nelegálního financování volební kampaně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Nicolas Sarkozy
doporučujeme

Rozsudek podle agentury Reuters znamená, že věc bude vrácena prokurátorům, kteří rozhodnou, zda hlava státu z let 2007 až 2012 stane před soudem. Obvinění se týkají Sarkozyho neúspěšné snahy o znovuzvolení v roce 2012. Bývalý prezident veškerá obvinění odmítá.

Nicolas Sarkozy dle žalobců překročil povolený finanční limit 22,5 milionu eur (580 milionů korun), který pro prezidentskou kampaň stanovuje zákon. Bývalý šéf Elysejského paláce neúspěšnou snahu o své znovuzvolení podpořil téměř 43 miliony eur. Ve snaze zakrýt porušení zákona organizátoři kampaně za pomoci falešných faktur nepovolené prostředky "schovali" do nákladů Sarkozyho pravicové strany Svaz pro lidové hnutí (UMP), předchůdkyně nynějších Republikánů (LR).

Společnost Bygmalion, která se na financování kampaně podílela a jejímž jménem francouzská média aféru označují, už dříve podvody přiznala.

Francouzská justice rozhodla o konání procesu poprvé předloni v únoru, exprezidentovi právníci se však odvolali. U pařížského odvolacího soudu ale loni 1. října neuspěli, a tak následovala kasační stížnost.

Kasační stížnost je ve Francii mimořádným opravným prostředkem, který lze uplatnit po vyčerpání všech možností odvolání. Kasační soud přezkoumává, zda soudci neporušili procesní pravidla či neudělali chybu při aplikaci zákonů. Rozhoduje výlučně o právních otázkách, nikoliv o samotné věci.

Sarkozy letos v květnu neuspěl v této věci s ústavní stížností, ve které mimo jiné argumentoval, že za výdaje už byl potrestán pokutou. V aféře Bygmalion má Sarkozy 13 spoluobviněných, vesměs funkcionářů strany UMP.

Exprezidentovi hrozí také další soud kvůli nelegálnímu financování kampaně, tentokrát té v roce 2007, při níž údajně používal peníze od libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Sarkozy byl loni v březnu předběžně obviněn z přijetí úplatku, nezákonného financování kampaně a zneužití libyjských veřejných prostředků. Čelí i několika dalším pokračujícím vyšetřováním.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánsko zasáhla nová vlna protestů, ve středu bylo zraněno 100 lidí

17.10.2019 17:07 Aktualizováno Na 25.000 lidí se podle policie sešlo na dnešní demonstraci v Barceloně, kterou zorganizovali…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Protiturecké protesty se šíří, policie musela zakročit u konzulátu

17.10.2019 15:34 Řecká policie dnes zadržela 12 lidí, kteří protestovali proti turecké invazi do Sýrie u konzulátu…

Lékaře děsí záhadný případ. Dívka nemá žít, nikdo neví, proč není po smrti

17.10.2019 15:27 Britští lékaři byli zmateni případem dvaadvacetileté studentky práv Sam. Ta zůstala po autonehodě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama