Sasko otevírá školy, žáci se musí povinně samotestovat

Měsíc po otevření základních škol v Sasku se v pondělí do tříd vrátí i žáci dalších stupňů. Pro zhruba 240.000 školáků tak opět po třech měsících nucené uzavírky kvůli koronaviru začne prezenční výuka. O návrat k normálu ale rozhodně nejde, děti se budou učit v rozdělených skupinách a pokud nebude možné dodržet vzájemný odstup 1,5 metru, budou ty starší muset mít roušky i v lavicích.

Vstup do školy navíc bude možný jen s negativním testem, to se nebude týkat jen žáků nižších tříd.

Sasko, které ještě v prosinci bylo jednou z nejvíce postižených spolkových zemí, začalo školy otevírat mezi prvními v Německu. Nejdříve přišli na řadu 15. února školky a nižší třídy základních škol, ve středu se dočkali žáci vyšších tříd základního stupně a škol praktických a nyní se vrátí i starší školáci.

Stejně jako u nižších ročníků se návrat do škol řídí hygienickými nařízeními. Pokud bude mít škola dostatek samotestů, tak počínaje 15. březnem bude zapovězen vstup na její pozemek a do budovy s výjimkou žáků prvního stupně všem, kdo se neprokážou negativním rozborem či lékařským potvrzením o bezinfekčnosti. Testy a potvrzení nesmí být u dospělých starší tří dnů a u dětí týden.

Saské ministerstvo školství kvůli tomu objednalo 1,5 milionu samotestů, které první školy dostanou ještě o tomto víkendu. "Jakmile bude ve školách dostatečné množství samotestů, budou rozbory od páté třídy povinné," říká saský ministr školství Christian Piwarz. Počítá s tím, že velká část škol by testy mohla mít již v pondělí. Do té doby, než budou mít školy dostatek zásob, mohou nadále s pomocí proškolených osob provádět antigenní testy. Ty jsou určeny pro žáky od sedmé třídy a jsou dobrovolné.

"Testy sice nemohou nahradit hygienická a preventivní opatření, mohou je ale posílit," vysvětlil Piwarz. Z testování udělalo Německo jeden z pilířů boje proti pandemii, nárok na rychlotest nejméně jednou týdně zdarma má každý obyvatel. Šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler, jehož úřad je hlavní německou institucí pro boj s nemocemi a jejich prevenci, nicméně varuje, aby se lidé nenechali negativním testem ošálit. "Je to jen jeden z pomocných nástrojů, jak bezpečnost zvýšit," zdůraznil na dnešní tiskové konferenci o epidemické situaci v zemi.

A právě větší bezpečností spolková vláda a také zemské vlády argumentují při zavádění samotestů. "Jejich provádění ve školách bude mít výrazný přínos pro boj s pandemií," uvedlo saské ministerstvo školství. Žáci pátých a vyšších tříd se takto budou testovat jednou týdně, učitelé a další zaměstnanci škol dvakrát týdně. Podstoupení takového rozboru pak bude podmínkou pro prezenční vyučování.

Výhodou samotestů oproti klasických antigenním rychlotestům je to, že ke stěru již není nutné zavádět tyčinku hluboko do nosní dutiny. Test tak není nepříjemný a nemusí ho provádět proškolený personál, rozbor proto zvládnou i samy děti.

Návrat do škol v Sasku není i přes hygienická opatření plošný. Bez prezenční výuky se nejméně do Velikonoc musí obejít školáci v okrese Vogtland u hranic s Karlovarským krajem. Tento okres patří k nejpostiženějším v Německu, proto v něm platí zpřísněná nařízení. Vedle škol zde zůstávají zavřené i školky.

Otevírání škol je v pravomoci jednotlivých spolkových zemí. Podobně jako Sasko obnovuje od pondělí také Bavorsko, které ale samotestování žáků nechává na dobrovolné bázi. Povinné zůstávají roušky, které v případě učitelů musí být nejméně chirurgické. V Berlíně, kde se další otevírání škol plánuje až na středu 17. března, již od pondělí budou muset všichni žáci nosit chirurgické roušky, a to i při vyučování. Dosavadní látková ochrana dýchacích cest tak již dostačující nebude. Berlínské děti mohou roušky odložit jen na školním dvoře, pokud budou dodržovat odstup nejméně 1,5 metru.

Epidemicky nejdramatičtější situace v Německu zůstává ve spolkové zemi Durynsko. Kvůli vysoké míře nákazy jsou v některých okresech všechny školy zavřené, v dalších je alespoň pro nižší ročníky umožněna výuka v menších skupinách.

Související

Více souvisejících

Německo Školství

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy