Scholz: Bezpečnost je založena na dodržování principů, a tím je nedotknutelnost hranic

Budoucí německý kancléř Olaf Scholz trvá na nedotknutelnosti hranic Ukrajiny, respektování územní celistvosti považuje za klíčovou bezpečnostní zásadu v Evropě. Sociální demokrat Scholz, který vedení země převezme ve středu, to dnes prohlásil na tiskové konferenci po podpisu koaliční smlouvy s liberály a Zelenými. Scholz rovněž uvítal úsilí amerického prezidenta Joea Bidena, který dnes přes videokonferenci bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

"Bezpečnost v Evropě je založena na dodržování principů. A tím je nedotknutelnost hranic," řekl Scholz. "Situace, kdy by došlo k ohrožení Ukrajiny, by byla nepřijatelná. V tom máme jasno," doplnil.

Také budoucí vicekancléř Robert Habeck trvá na bezpečnosti Ukrajiny. "Řešení musí být diplomatické. Evropa musí usilovat o to, aby stávající vyjednávací formáty byly znovu aktivovány," uvedl s odkazem na schůzky v normandském formátu. To jsou rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem, které zprostředkovávají Francie s Německem.

Americký prezident Joe Biden se dnes chystá Putina varovat, že na Rusko by mířily drtivé ekonomické sankce, pokud by se rozhodlo vojensky napadnout Ukrajinu. Tuto iniciativu Scholz vítá a řekl, že transatlantické partnerství je pro Německo klíčovým aspektem zahraniční politiky. Budoucí kancléř rovněž řekl, že svět může od Německa po odchodu dosluhující šéfky vlády Angely Merkelové očekávat kontinuitu v jeho zahraniční politice.

"Naším velkým úkolem bude, aby svět byl multilaterální," řekl Scholz, který chce rozvinout spolupráci se všemi demokratickými státy. Příkladem má být i jeho páteční návštěva Paříže, kam na první zahraniční cestu němečtí kancléři míří.

Německo si přeje také konstruktivní spolupráci se státy, kde vládnou autoritářské režimy, jako jsou Rusko s Čínou. "Roli zde ale budou hrát i lidská práva," řekl Christian Lindner, který bude v Scholzově vládě ministrem financí.

Proti porušování lidských práv v Číně se ostře ohradily Spojené státy, která rozhodly, že nadcházející zimní olympijské hry v Pekingu budou diplomaticky bojkotovat. Nevypraví se tak na ně žádný představitel vlády USA. Zda to samé učiní i Německo, je zatím otevřené.

Související

Více souvisejících

Olaf Scholz Německo

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 54 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy