Německý kancléř Olaf Scholz opětovně varoval v neděli v telefonickém rozhovoru izraelského premiéra Benjamina Netanjahua před eskalací situace na Blízkém východě.
Netanjahu během nedělního telefonátu informoval Scholza o situaci v regionu, potvrdil mluvčí německé vlády Steffen Heberstreit. Kanceláře podle něj zdůraznil, že hlavním cílem je v současnosti vyhnout se eskalaci a rozšíření konfliktu do regionu.
Scholz také vysvětlil rozhodnutí hlav států a premiérů v rámci Evropské rady uvalit nové sankce na Írán. Potvrdil, že německá vláda bude pokračovat v blízké koordinaci se svými partnery ze skupiny G7 az EU.
V reakci na raketový a dronový útok Íránu na území Izraele podnikl v pátek Izrael podle medializovaných informací protiútok na vojenské cíle v Íránu. Teherán však útok bagatelizuje na znak možné deeskalace, dokud Izrael ho nekomentuje, konstatuje DPA.
Netanjahu už dříve uvedl, že Izrael je v Pásmu Gazy "krok od vítězství". Zároveň přislíbil, že k příměří nedojde, dokud hnutí Hamás nepropustí všechny rukojmí, které zajalo během útoku ze 7. října.
"Jsme jeden krok od vítězství. Ale cena, kterou jsme zaplatili, je bolestivá a srdceryvná," řekl Netanjahu. V souvislosti s jednáními o příměří uvedl, že "Izrael je připraven na dohodu, ale není připraven vzdát se". "Příměří nebude bez návratu rukojmí. K tomu prostě nedojde," zdůraznil.
"Namísto toho, aby byl mezinárodní tlak zaměřen na Izrael, což jen vede k tomu, že Hamás přitvrzuje své pozice, by měl být tlak mezinárodního společenství zaměřen proti Hamasu. To urychlí propuštění rukojmí," řekl izraelský premiér.
Hnutí Hamás ale v sobotu uvedlo, že neustoupí od svých požadavků na uzavření dohody o příměří v Pásmu Gazy. "Hamas potvrzuje, že se drží pozice, kterou prezentoval 14. března... az této pozice neustoupíme, " uvedlo palestinské hnutí v prohlášení. Zároveň zopakovalo své požadavky - "úplné příměří, stažení okupačních sil z Gazy, návrat vysídlených osob do jejich obydlí, volný pohyb osob, poskytnutí pomoci a přístřešků a seriózní dohoda o výměně rukojmí".
Svět je ale postupem Izraele zděšen a Scholz není jediný, kdo apeluje na ukončení konfliktu. Válka proti palestinskému militantnímu hnutí Hamásu v Pásmu Gazy eskalovala do "zrady lidskosti", prohlásil šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Martin Griffiths.
V prohlášení, vydaném krátce před půlročním výročím začátku války v Gaze, Griffiths vyzval "ke kolektivnímu odhodlání, že dojde k zúčtování za tuto zradu lidskosti".
"Tato válka si každý den vyžádá více civilních obětí. Každou vteřinu, kterou pokračuje, zasévá semena budoucnosti hluboce zastřené tímto neúprosným konfliktem," uvedl Griffiths, který se koncem června vzdá ze zdravotních důvodů své funkce.
Zároveň poukázal na „nerozumné vyhlídky další eskalace v Gaze, kde nikdo není v bezpečí a není tam ani žádné bezpečné místo, na které se lze uchýlit“. Dodal, že již tak křehké humanitární operace jsou nadále podkopávány bombardováním, nejistotou a zamítáním přístupu.
"V tento den jde mé srdce k rodinám těch, kteří byli zabiti nebo zajati, pokud těm, kteří čelí mimořádnému utrpení nevěda o situaci svých milovaných, " napsal Griffiths v prohlášení.
Britský premiér Rishi Sunak v sobotu řekl, že "strašná" válka mezi Izraelem a Hamásem už "musí skončit". "Nadále podporujeme právo Izraele porazit hrozbu ze strany teroristů z Hamásu a bránit svou bezpečnost. Celé Spojené království je však šokováno krveprolitím," uvedl Sunak.
Související
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Olaf Scholz , Benjamin Netanjahu
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
před 1 hodinou
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
před 2 hodinami
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
před 3 hodinami
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
před 3 hodinami
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
před 4 hodinami
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
před 5 hodinami
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
před 6 hodinami
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
před 6 hodinami
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
před 7 hodinami
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
před 8 hodinami
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
před 8 hodinami
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
před 9 hodinami
Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio
před 10 hodinami
Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou
před 11 hodinami
CNN: Trumpova administrativa zakázala klíčovým lékařským pracovníkům v USA mluvit s WHO
před 12 hodinami
Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci
před 13 hodinami
Zdravotníci nestíhají. Ebola se šíří rychleji, než jak postupují záchranné práce, přiznává WHO
před 14 hodinami
USA opět zaútočily na Írán
před 15 hodinami
Výhled počasí až do prvních dní astronomického léta. Meteorologové řekli, jak bude
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Zdroj: Jan Hrabě