Peking se války Ruska proti Ukrajině údajně neúčastní, mírovou konferenci ale podpoří

Peking se neúčastní války Ruska proti Ukrajině, prohlásil v úterý čínský prezident Si Ťin-pching během rozhovorů s německým kancléřem Olafem Scholzem. Scholz dodal, že se s čínským prezidentem dohodli na podpoře mírové konference o Ukrajině, která se uskuteční ve Švýcarsku.

Čína není stranou ani účastníkem ukrajinské krize, uvedl Si Ťin-pching a dodal, že Peking vždy "podporoval mírová jednání svým vlastním způsobem".

Čína by podpořila i mezinárodní mírovou konferenci, ale Rusko a Ukrajina by ji musely akceptovat, řekl čínský lídr. Moskva zatím odmítla pozvání na konferenci o míru na Ukrajině, která se má konat v červnu ve Švýcarsku. Čína účast na této konferenci zatím nepotvrdila.

Peking je blízkým spojencem Moskvy. Neustále se objevují obvinění, že čínské společnosti dodávají Rusku takzvané zboží dvojího užití, které může být používáno pro civilní i vojenské účely.

Německý kancléř se setkal s čínským prezidentem v poslední den třídenní cesty do Pekingu. V úterý vyjádřil přesvědčení, že Berlín a Peking by mohly pomoci dosáhnout "spravedlivý mír" na Ukrajině.

"Čína a Německo mají v úmyslu intenzivně a pozitivně koordinovat podporu organizace konference na vysoké úrovni ve Švýcarsku a budoucích mezinárodních mírových konferencí," napsal Scholz na síti X po setkání s čínským prezidentem v Pekingu.

Čínský lídr dříve v úterý řekl, že Peking by podpořil mezinárodní mírovou konferenci, ale Rusko a Ukrajina by ji musely akceptovat.

Konference se bude konat 15. až 16. června ve středisku Bürgenstock na břehu Vierwaldstattského jezera. Očekává se účast nejvyšších vládních představitelů z desítek zemí. Jednat by měly o plánu, který v uplynulých měsících vypracovali ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis.

Na konferenci by mohl přijít americký prezident Joe Biden, který má 13. - 15. června na programu účast na summitu G7 v sousední Itálii, informoval švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Si Ťin-pching Olaf Scholz válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

včera

Pavel posvětil nová pravidla pro svazky lidí stejného pohlaví. Platit budou od ledna

Prezident Petr Pavel v pondělí podepsal novelu občanského zákoníku, která od ledna 2024 zavádí nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů. Předpis už dříve schválila Poslanecká sněmovna, Senát se jím nakonec vůbec nezabýval. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy