Scholz bude jednat, kde Merkelová reagovala, říká autor biografie o kancléřovi

Spolkový sněm dnes zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Zároveň už dnes na pulty německých knihkupectví přichází první biografie o nastupujícím šéfovi německé vlády. Nese název Olaf Scholz, der Weg zur Macht. Das Porträt (Olaf Scholz, cesta k moci. Portrét).

Olaf Scholz

Její autor Lars Haider v rozhovoru se zahraničními novináři řekl, že žádná podobná kniha dříve nevznikla, protože Scholz doposud nikoho nezajímal. Míní také, že Scholz jako zkušený politik bude schopných kancléřem a že na rozdíl od své předchůdkyně Angely Merkelové bude jednat všude tam, kde ona jen reagovala.

"Olaf Scholz je velice zkušený. Nikdo v nové vládě nemá tolik politických zkušeností jako on," řekl Haider, který je šéfredaktorem deníku Hamburger Abendblatt. "Nikdy se při jednáních neunaví, je vždy dobře připravený, je to vyjednavač, který usiluje o to, aby se všichni cítili jako vítězové, aby nikdo neměl pocit poraženého," uvedl. Právě tyto schopnosti podle Haidera usnadnily koaliční vyjednávání o společné vládě sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP), ačkoli ekologická strana a FDP stojí na opačné straně politického spektra.

Scholz na úterní tiskové konferenci po podpisu koaliční smlouvy prohlásil, že svět může od Německa čekat v zahraniční politice kontinuitu. S tím souhlasí i Haider. "Mnoho zahraničních politiků zažije déjà vu," řekl. Scholz je podle Haidera stejně jako Merkelová přesvědčen, že hlas samotného Německa by ve světě nebyl slyšet, proto je nezbytná mezinárodní spolupráce a evropská integrace. To podle něj dokazuje i první Scholzova zahraniční cesta, která tradičně povede do Paříže. "Důležitý partner i přes rozpory bude Polsko, dobré vztahy bude chtít mít i s Británií, ačkoli odešla z Evropské unie. Scholz má také blízký vztah ke Skandinávii," vysvětlil.

Haider podobně jako mnozí analytici označuje Scholze kvůli jeho stylu za mužskou verzi Merkelové, přesto se prý jeho vláda bude od vlády Merkelové lišit. "Největší změnou bude, že Scholz bude jednat všude tam, kde Merkelová jen reagovala." řekl s tím, že to se bude týkat nejen krizí, ale také ochrany klimatu. "Merkelová věděla, že se s klimatem musí něco udělat. Ale Scholz má pro Německo jasný plán. Bude pracovat na všem, co je uvedeno v koaliční smlouvě," řekl. "Scholz je také ochotnější rozhodovat než Merkelová. Drží se svého plánu, takže je jiný než (konzervativní bavorský premiér Markus) Söder, který dnes řekne to, zítra opak a pozítří úplně něco jiného," dodal.

Scholz podle Haidera nežije ničím jiným než politikou. "Mimo SPD má slabost jen pro manželku Brittu Ernstovou," řekl. "Politika je jeho vášeň. Nic jiného v životě nemá. Nemá děti, nemá koníčky, jeho žena se věnuje politice jako on, vše se točí jen kolem politiky," řekl. Scholzova manželka Britta Ernstová je braniborskou ministryní školství.

Ačkoli je Scholz politicky velice zkušený a rozhodný, jednu slabost má. "Je to jeho vystupování. V povaze je to nesmělý člověk," řekl Haider. "Má také velké problémy ukázat city a je jedno, v jaké je to situaci," řekl. "Jednoduchý příklad. Podívejte se na záběry z 26. září, kdy dosáhl svého cíle, vyhrál parlamentní volby. A pak na dva roky staré snímky, kdy ve straně přišel o svou pozici. Výraz v jeho tváři je v obou případech úplně stejný," řekl.

Právě Scholzovo vystupování vyvolává největší rozpaky a také spekulace, zda má Scholz vůbec smysl pro humor a city. Média nového kancléře často označují jako Scholzomat, protože i ve vypjatých situacích vystupuje výhradně klidně, nenechává se vyvést z míry a hovoří monotónním a citově nezabarveným hlasem. Své zkušenosti s tím má i Haider.

"V rozhovorech s ním mě drásalo, když neodpovídal na otázky a když na složité a dlouhé dotazy odpověděl jen jednoduše ne," řekl.

Scholzova povaha byla možná i důvodem, proč v SPD nebyl dříve tak populární. Nakonec se sociální demokraté za Scholzem sjednotili a loni v srpnu ho strana vybrala za svého kancléřského kandidáta. Málokdo v té době ale věřil, že by se mohl opravdu stát kancléřem. "Kdo o tom rozhodně nepochyboval, byl Scholz," řekl Haider. Dodal, že i on sám jeho ambicím věřil.

Haiderova kniha je první, která se věnuje životu nového šéfa německé vlády. Na myšlenku biografii napsat ho v říjnu přivedl švagr, který pracuje na ministerstvu zahraničí. "Zeptal se mě, jakou mu doporučím knihu o možném příštím kancléři. Odpověděl jsem mu, že žádná není. Na to mi poradil, abych nějakou napsal," řekl.

Základ knihy měl Haider hotov asi za tři týdny. Vysvětlil, že to bylo možné díky tomu, že se Scholzovi věnoval předchozích deset let, kdy před vstupem do spolkové vlády působil jako primátor Hamburku. "Od roku 2011 jsem se s ním setkal 150krát až 200krát. Od krátkých rozhovorů až po dlouhé debaty, co trvaly čtyři či pět hodin," uvedl. "Dozvěděl jsem se o něm plno zajímavých věcí, takže mě tehdy mrzelo, že to nemůžu využít. Před letoškem totiž Scholz nikoho nezajímal," řekl.

Po vítězných parlamentních volbách se to ale změnilo. V příštích týdnech v Německu navíc vyjdou o Scholzovi další knihy.

Ivermektin. Lék, který pobláznil Čechy natolik, že jim hrozí i vězení,…

11.01.2022 11:19 Kolem covidu se v posledních dvou letech vyrojila řada kauz. Jen málokterá ale měla takovou odezvu…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Na sídlišti v Kralupech nad Vltavou v paneláku hořelo, desítky lidí…

15.01.2022 22:00 Na jednom z hustě obydlených sídlišť Kralup nad Vltavou v sobotu večer hořelo. Požár se šířil…

Počasí: Česko zasáhne příští týden silný vítr, hrozí i sněžení

16.01.2022 06:30 Česko zasáhnou příští týden další mrazy. Podle meteorologů hrozí i silný vítr a od středních poloh…

Předpověď počasí na víkend: Na leden bude poměrně teplo

15.01.2022 06:30 Třetí lednový víkend přinese na tento kalendářní měsíc relativně teplé počasí. V noci sice mohou…

Pekarová Adamová pojede na Slovensko, sejde se i s prezidentkou

16.01.2022 09:40 První zahraniční cesta Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) ve funkci předsedkyně Sněmovny povede…

V Německu přibylo přes 52.000 nově nakažených

16.01.2022 07:59 Sedmidenní incidence nakažených koronavirem v Německu poprvé překonala hranici 500, napsala dnes s…

Desítky aktivistů z Česka, Německa i Polska demonstrovaly za ukončení…

15.01.2022 16:03 Několik desítek aktivistů z Česka, Německa i Polska se dnes sešlo u brány polského hnědouhelného…

Soud v Itálii řešil případ neočkovaného cestujícího, který se nemohl…

15.01.2022 14:27 Soud v Itálii musel řešit případ, kdy neočkovaný obchodní cestující uvázl v Kalábrii a nemohl se…

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 78.022 nově nakažených

15.01.2022 08:14 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 78.022 nově nakažených koronavirem. Informovala o tom dnes…

Ve Francii za den přibylo znovu přes 300 tisíc nakažených

14.01.2022 20:40 Ve Francii testy za poslední den odhalily znovu více než 300.000 nových případů nákazy koronavirem.…

Nizozemsko oznámilo rekordních více než 35 000 koronavirových nákaz

14.01.2022 19:49 Aktualizováno Nizozemsko za poslední den zaznamenalo přes 35.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od…

Rakousko zaznamenalo druhý nejvyšší nárůst nakažených koronavirem od…

14.01.2022 17:25 Aktualizováno Rakousko za čtvrtek zaznamenalo druhý nejvyšší nárůst nakažených koronavirem od začátku nynější…

Ministerstvo dopravy letos chystá pět návrhů změn zákona, půjde i o bodový…

14.01.2022 15:50 Urychlování dopravní výstavby, aktualizace bodového systému nebo pomoc s přípravou…

Švédská premiérka Anderssonová se nakazila koronavirem

14.01.2022 12:20 Švédská premiérka Magdalena Anderssonová měla pozitivní test na koronavirus. Podle agentury Reuters…

Související:

Právě se děje

reklama