Silvestrovské oslavy na vlně pandemie. Státy slavily utlumeně

Opatření proti šíření koronaviru utlumila silvestrovské oslavy v řadě zemí světa i v Evropě. V mnoha státech byly zakázány ohňostroje a shromažďování, ale přesto se desítky lidí zranily při manipulaci s pyrotechnikou. Z obav ze šíření nákazy byly oslavy posledního dne roku nebývale klidné v Evropě, napsal zpravodajský server BBC. Působivý ohňostroj s poděkováním zdravotnickém personálu nicméně představil Londýn. Mimořádně klidná byla silvestrovská noc mimo jiné v Praze.

Silvestr v Římě
doporučujeme

Francie mobilizovala 100.000 policistů, jejichž úkolem bylo zakročit proti silvestrovským večírkům a dohlížet na dodržování zákazu nočního vycházení, který platí od 20:00 do 06:00. Země galského kohouta za sebou má dvě uzávěry. Prezident Emmanuel Macron ve čtvrtečním projevu reagoval na kritiku pomalého postupu očkování a slíbil, že nebude docházet k "neomluvitelným prostojům".

V Marseille na jihu Francie policie rozehnala ilegální noční oslavu 300 lidí a 150 osobám byla uložena pokuta ve výši 135 eur (3530 Kč) za porušení zákazu vycházení. Tři organizátoři oslavy byli zatčeni.

V Británii, kde se v jižní Anglii v poslední době rychle šíří silně nakažlivá mutace koronaviru, se od Nového roku v některých anglických regionech zpřísňují protiepidemická opatření. Premiér Boris Johnson v projevu Brity vyzval, aby opatření proti šíření koronaviru dodržovali a londýnská policie obyvatelům metropole doporučovala, aby "oslavili nový rok v pohodlí domovů".

Londýnský ohňostroj vedle poděkování zdravotnickému personálu a britskému zdravotnickému systému NHS obsahoval i apel proti rasismu odkazující na hnutí Black Lives Matter a připomněl klimatické změny.

V Německu platí uzávěra do 10. ledna. Vláda zakázala prodej zábavní pyrotechniky a přísně omezila shromažďování na veřejnosti. Kancléřka Angela Merkelová si ve svém patrně posledním novoročním premiérském projevu vzala na mušku ty, kdo šíří konspirační teorie spojené s pandemií. Podle Merkelové nejen lžou a jsou nebezpeční, ale jsou také cyničtí a bezcitní k obětem nákazy a k pozůstalým.

Navzdory přísným protiepidemickým opatřením se silvestrovské oslavy v Německu neobešly bez incidentů. Ve východní spolkové zemi Braniborsko zemřel 24letý muž, když v obci Rietz-Neuendorf krátce po půlnoci odpálil podomácku vyrobenou pyrotechniku. Muž byl se skupinou dalších osob na nezastavěném soukromém pozemku a nikdo jiný zde nebyl zraněn.

Na řadě jiných míst v Německa se ovšem několik lidí zranilo. Například tři mladé muže v obytném domě u Osnabrücku poranila exploze, když manipulovali s chemikáliemi při výrobě dělbuchu. Jedenadvacetiletému muži výbuch částečně utrhl končetiny a je v ohrožení života. Jenom v Berlíně chirurgové v noci ošetřili deset lidí poraněných výbušninami, dvěma pacientům museli lékaři amputovat části rukou.

V berlínské čtvrti Neukölln zcela vyhořel a zřítil se supermarket o ploše 800 metrů čtverečních. Mluvčí hasičů dnes ráno agentuře DPA řekl, že v zadní části obchodu zjevně byla uskladněna zábavní pyrotechnika, která explodovala. Ohrožovala i zhruba 110 zasahujících hasičů, ale zraněn při incidentu nikdo nebyl a ráno už byl požár z velké části pod kontrolou.

V Itálii platí zákaz vycházení od 22:00 a tak byly v noci zavřené bary i restaurace. Při silvestrovské oslavě v Asti v severoitalském regionu Piemont přišel o život 13letý chlapec. Podlehl poraněním břicha způsobeným zábavní pyrotechnikou. Podobně přišly k úrazu desítky lidí v celé Itálii. Podle agentury APA je to ale mnohem méně než v minulých letech.

Zákaz nočního vycházení v Evropě platí například v Lotyšsku, Francii, Turecku, Česku či v Řecku. Ohňostroje nad moskevským Rudým náměstím nebo aténskou Akropolí podle agentury AP ozařovaly liduprázdné ulice.

Podle DPA přitom celé Řecko slavilo začátek roku mohutnými ohňostroji a pyrotechniky bylo dokonce mnohem více než v minulosti. Média dokonce hovořila o "jedněch z nejvelkolepějších pyrotechnických show všech dob".

Témata: Silvestr | EU | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama