Slovenská vláda oznámila sociální balíček, přijde na půl miliardy eur

Balík opatření v hodnotě půl miliardy eur (13,3 miliardy korun) na pomoc rodinám, studentům, zdravotně postiženým a seniorům oznámili dnes zástupci slovenské vládní koalice. Jeho součástí bude například bezplatné cestování žáků, studentů či důchodců v autobusech a poskytování příspěvku v těhotenství. Náklady chce vláda pokrýt úsporami peněz na fungování státu.

Igor Matovič
doporučujeme

Takzvané sociální balíčky zavedly do praxe již předchozí vlády pod vedením nyní opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

"Zažíváme těžkou dobu. Navzdory tomu chceme podat pomocnou ruku lidem, kteří jsou nejvíce ohroženi," řekl premiér a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

Od příštího roku bude stát vyplácet novou těhotenskou dávku, a to od čtvrtého měsíce těhotenství ve výši 200 eur (5320 korun), což odpovídá necelé pětině průměrné mzdy v zemi. Děti, důchodci a zdravotně postižení nově nebudou doplácet na léky, rozšíří se stávající daňová úleva na nezletilé děti, informuje Sme.sk.

Děti, studenti, důchodci a zdravotně postižení budou moci nově bezplatně cestovat v autobusech včetně městské dopravy. Již v současnosti mohou tyto skupiny obyvatel cestovat zdarma ve vlacích, což prosadila bývalá Ficova vláda.

Čtyřčlenná koalice změní parametry vyplácení dodatečné penze, kterou krátce před únorovými parlamentními volbami prosadila předchozí vláda. Nově bude 13. penze záviset na výši důchodu, senioři s nízkým příjmem dostanou více než důchodci s vyšší penzí.

Expremiér Fico v reakci uvedl, že Matovičův kabinet plánuje vynaložit na 13. penze méně peněz, než naplánovala předchozí vláda. "Je to podvod na penzistech. Tato vláda okrade důchodce o 280 milionů eur," řekl expremiér. Stávající zákon předpokládá, že jedna penze ročně navíc bude vyplacena ve výši průměrného důchodu pro daný typ pobírané penze.

Vládní strany chtějí zmíněný balík opatření pokrýt úsporami ve fungování státu. "Vláda bude šetřit na sobě, aby mohla dát lidem. Budeme snižovat výdaje na zboží, služby a personál, v každé skupině o deset procent," řekl ministr financí Eduard Heger.

Sociální balíček ohlásila Matovičova vláda v době očekávaného propadu ekonomiky kvůli koronaviru, při stoupající nezaměstnanosti a výrazného zhoršení hospodaření státu.

Předchozí vlády pod vedením Směru-SD prosadily také například poskytování příspěvků na školní lyžařské kurzy, vyšší mateřskou či snížení sazby daně z přidané hodnoty na některé potraviny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dánsko kvůli koronaviru zavede povinné roušky v hromadné dopravě

15.08.2020 14:12 Dánsko zavede kvůli šíření koronaviru povinnost nosit v hromadné dopravě roušky. Opatření začne…

USA kvůli Rusku pošlou další americké vojáky do Polska

15.08.2020 12:14 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další…

Ukrajina hlásí rekordních 1847 případů koronaviru za den

15.08.2020 11:31 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala 1847 případů koronaviru, čímž pokořila svůj dosavadní denní…

Počet nově nakažených v Německu se třetí den pohybuje nad 1400

15.08.2020 08:53 Třetí den v řadě zaznamenalo Německo více než 1400 nových případů nákazy koronavirem. V pátek se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama