Slovensko hlásí rekordní počet hospitalizovaných

Nemocnice na Slovensku zaznamenaly nový rekord v počtu pacientů v souvislosti s koronavirovou nákazou. Země překročila hranici 4000 hospitalizovaných. Informovalo o tom dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví.

Lékaři, ilustrační foto
doporučujeme

Situace v zdravotnických zařízeních v pětimilionové zemi se podle dřívějšího vyjádření premiéra Igora Matoviče nelepší ani po zavedení karanténních omezení. Kvůli nedostatku specialistů Bratislava minulý týden požádala členské státy Evropské unie o vyslání zdravotníků na pomoc s léčbou infikovaných.

V souvislosti s koronavirovou krizí bylo na Slovensku hospitalizováno 4017 pacientů, z nichž onemocnění covid-19 vyšetření potvrdila u 3723 lidí. Na jednotkách intenzivní péče skončilo 317 pacientů, podporu umělé plicní ventilace potřebuje 348 osob.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví už minulý týden upozornilo, že v nemocnicích bylo obsazeno zhruba sedm z deseti lůžek, která zdravotnická zařízení vyčlenila pro pacienty s covidem-19. Ještě menší rezerva, jen několika desítek lůžek, zůstala na odděleních pro nakažené pacienty ve vážném stavu.

Podle analytiků se Slovensko v přepočtu na obyvatele dostalo na čelo žebříčku v počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Už dříve země s ohledem na počet obyvatel zaznamenala nejvyšší přírůstky úmrtí na covid-19.

List Hospodárske noviny napsal, že ve slovenských nemocnicích již pomáhá armáda. Bratislavě pomoc se zajištěním péče o pacienty s covidem-19 slíbily například Rakousko, Polsko a Rumunsko. Slovensko se už před propuknutím koronavirové nákazy potýkalo s nedostatkem zdravotnického personálu.

Podle premiéra Matoviče se situace v nemocnicích na Slovensku nelepší navzdory zákazu vycházení a dalším omezením, která vláda zavedla před vánočními svátky a které následně zpřísnila. Odborníci opakovaně upozornili, že k takzvanému lockdownu přistoupily úřady pozdě a že v zemi také řádně nefunguje kontrola karanténních opatření.

Počet hospitalizovaných s covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění je na Slovensku podle schváleného harmonogramu hlavním kritériem pro uvolňování karanténních omezení. K tomu, aby země odvolala stávající nejvyšší rizikový stupeň, je kromě jiného potřeba, aby zmíněný počet pacientů klesl pod hranici 3000.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za kyberútoky na francouzské nemocnice prý stojí mafie

25.02.2021 10:36 Za nedávnou vlnou kybernetických útoků na francouzské nemocnice stojí mafiánské organizace, jež…

ONLINE: Přibylo téměř 14 tisíc nakažených. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 08:00 Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Čína není největší obchodní partner EU. Politolog vyvrací nový mýtus

25.02.2021 00:01 NÁZOR - V uplynulém týdnu média převzala zprávu Eurostatu, statistického úřadu EU, která tvrdí, že…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

24.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama