Slovensko plošně testuje na covid: Za dopoledne odhaleno téměř 500 infikovaných

Plošné testování Slováků na koronavirus, které začalo dnes ráno ve čtyřech okresech na severu a východě země, odhalilo do poledne 497 infikovaných. To představuje 3,6 procenta otestovaných. Novinářům to řekl ministr obrany Jaroslav Naď. Dodal, že počáteční problémy s organizací akce se podařilo vyřešit a již všechna plánovaná odběrná místa byla uvedena do provozu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Účast na bezplatném testování není povinná, lidé s negativním výsledkem rozboru ale budou moci využívat více výjimek z faktického zákazu vycházení, který začne platit na Slovensku v sobotu.

Účast obyvatel na testování byla v prvních hodinách podle ministra enormní a vyšší, než se čekalo. Do poledne bylo otestováno 13.648 lidí. Naď řekl, že mnoho lidí čekalo u odběrných míst již před spuštěním akce, což vedlo k vytváření front. Slovenské ministerstvo obrany dříve odhadlo, že ve zmíněných regionech by testy mělo do neděle podstoupit přes 180.000 lidí.

"Na základě těch výsledků, které dnes jsou, v tom (testování) vidím smysl," uvedl Naď. Přípravou a řízením plošného testování lidí, což je největší logistická akce v novodobých dějinách Slovenska, vláda pověřila armádu. Součástí odběrných týmů jsou zejména zdravotníci, ale i administrativní pracovníci a policisté.

Zahájení testování místy provázely problémy, což v některých lokalitách vyústilo v odložení začátku testování. Samospráva upozornila například na nedostatek materiálu či lidí. Podle Nadě největším problémem byl zdravotnický personál i z důvodu, že u osmi procent zdravotníků, kteří se měli zapojit do testování, byl potvrzen koronavirus. Někteří další zdravotníci se zase nedostavili na místa odběrů.

Výsledky úvodní fáze testů vyhodnotí v pondělí ústřední krizový štáb. Na nich bude záviset, zda se v příštích dvou týdnech na pětimilionovém Slovensku uskuteční opakované testování všech obyvatel, jak to naplánovala vláda premiéra Igora Matoviče.

Od plošného testování si kabinet slibuje odhalení ohnisek nákazy. Počty nakažených koronavirem na Slovensku v posledním období rychle rostou, což se již projevilo na fungování nemocnic.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama