Slovenský krok podle opozice ukazuje vážnost situace v Česku

Rozhodnutí Slovenska zařadit Česko kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země ukazuje, že situace je vážná a je potřeba ji řešit, sdělil ČTK předseda opoziční ODS Petr Fiala. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové za to může především podcenění přípravy na druhou vlnu nákazy ze strany ministerstva zdravotnictví a celé vlády. Opozice vybízí ke svolání Ústředního krizového štábu či respektování názorů odborníků na úkor PR.

Petr Fiala
doporučujeme

Kabinet strávil měsíce, které měl v létě na přípravu, nicneděláním a sebechválou, sdělil ČTK Fiala. "Premiér se nám snažil namluvit, že jsme mistři světa v boji proti covidu-19, ministr zdravotnictví nedokázal řídit resort a teď sklízíme plody jejich neschopnosti," uvedl.

Další činy vlády podle něj musí vycházet z doporučení epidemiologů, ne od "marketérů z Babišova týmu". "Jde opravdu o hodně. První, co by měl premiér udělat, je odvolat ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). "Zdravotnictví potřebuje kompetentní řízení a konečně svolat krizový štáb a naslouchat odborníkům," dodal.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík ČTK napsal, že vláda by měla urychleně svolat Ústřední krizový štáb. K obnovení jeho činnosti v posledních dnech vybízí ČSSD, premiér Andrej Babiš (ANO) je proti. "Premiér se musí přestat tvářit, že situace je nadmíru výtečná. Hrozí nám vážný zdravotní i ekonomický průšvih," uvedl.

Adamová ČTK napsala, že se Slovákům nelze divit. "Slovenští experti a politici se oprávněně nenechají konejšit slovy premiéra, že se v Česku nic neděje, ale realisticky nahlížejí situaci. A ta je už několik týdnů závažná a bude se ještě zhoršovat," varovala. Česko se podle ní z role premianta Evropy rychle stalo jednou z nejrizikovějších zemí. "Kvůli podcenění přípravy na druhou vlnu ze strany ministerstva zdravotnictví a celé vlády," dodala.

Na twitteru Adamová uvedla, že ze slovenského kroku plynou dvě informace. "Premiér lhal, když říkal, že to nehrozí. A Slováci na rozdíl od nás mají aktivovaný krizový štáb, protože nechtějí dopadnout jako my," napsala. K obnovení činnosti Ústředního krizového štábu vyzývají některé opoziční strany či koaliční ČSSD, Babiš je však proti. Roli štábu podle něj zastává vládní rada pro zdravotní rizika.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Polské vládní strany prozatím zažehnaly krizi podpisem koaliční smlouvy

26.09.2020 16:24 Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly…

Slovensko hlásí rekordních 552 nakažených za den

26.09.2020 13:16 Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s…

Španělská policie má pohotovost, očekává protesty v ulicích

26.09.2020 12:38 Policie ve španělském autonomním regionu Katalánsko má v těchto dnech pohotovost v očekávání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama