Slovinsko chce rozšířit jadernou elektrárnu, Rakousko hrozí "masivním odporem"

Představitelé dvou rakouských spolkových zemí přiléhajících ke Slovinsku se dnes vyslovili proti plánům Lublaně na stavbu druhého bloku jaderné elektrárny Krško, informovala agentura APA. Slovinský premiér Marjan Šarec ve čtvrtek podpořil rozšíření elektrárny s tím, že by o projektu měla začít celospolečenská debata.

"Je to nepřijatelné, energie z jádra a uhlí by se měla utlumit," řekl zástupce štýrského hejtmana Michael Schickhofer ze Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ), který má v gesci mimo jiné ochranu obyvatelstva před katastrofami. Podle něj je navíc nebezpečné, že elektrárna leží v zóně výskytu zemětřesení.

Šéf korutanských Svobodných (FPÖ) Gernot Darmann ohlásil, že vůči projektu zahájí "masivní odpor". Očekává také, že socialistický hejtman Korutan Peter Kaiser podá Lublani jménem zemské vlády oficiální protest.

Avstrijski odziv na Šarčevo napoved širitve krške nuklearke: »To je nesprejemljivo.« Prvi mož koroških svobodnjakov Gernot Darmann je napovedal »množično nasprotovanje« projektu. #JEK #Krško https://t.co/zLw9ozDBIA

— Časnik Delo (@Delo) August 23, 2019

Schickhofer současně vybídl rakouskou vládu, aby okamžitě začala konat a zahájila se Slovinskem rozhovory s cílem projekt zastavit. "Krško by mělo být raději dnes než zítra zrušeno. Za žádnou cenu se nesmí rozšířit," prohlásil štýrský politik.

Slovinský premiér Šarec podpořil stavbu druhého reaktoru při čtvrteční návštěvě Krška s tím, že nyní o projektu může začít širší společenská i politická debata.

Elektrárna Krško leží poblíž hranice s Chorvatskem a funguje v ní jeden reaktor o výkonu 700 megawatů, který byl uveden do provozu v roce 1983 ještě v dobách Jugoslávie. Od jejího rozpadu začátkem 90. let provozuje elektrárnu Slovinsko společně s Chorvatskem a vyrobená elektřina putuje do obou zemí.

Rakousko se vydalo nejadernou cestou výroby elektrické energie. Na základě referenda z roku 1978 se alpská republika rozhodla nezprovoznit svou dokončenou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřekla výroby energie z jádra. Proto se také dlouhodobě k jaderným energetickým programům sousedních států staví odmítavě. Trvalým terčem kritiky rakouských činitelů jsou také plány na dostavbu českých jaderných elektráren Dukovany a Temelín.

Související

Více souvisejících

jaderné elektrárny Rakousko Slovinsko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 4 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí tvrdě dopadají na celou planetu. Jeden region ale trpí víc než jiné

Asie byla v roce 2023 regionem s největším počtem katastrof způsobených klimatickými a povětrnostními jevy na světě, uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) s tím, že hlavní příčinou úmrtí a majetkových škod byly záplavy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy