Slovinsko spěje k předčasným volbám, premiér Šarec rezignoval

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec dnes oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise podle médií zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

"Stručně řečeno s takovou vládou se nemůžeme pohnout kupředu, proto dnes odešlu svou rezignaci," oznámil podle deníku Delo předseda vlády hned ráno.

"S touto koalicí, s touto situací v parlamentu nemůžu naplnit očekávání lidí. Budu schopen je naplnit po volbách," řekl podle agentury Reuters Šarec novinářům na pozdější tiskové konferenci.

O rostoucích neshodách a možném pádu Šarecova kabinetu média už nějakou dobu spekulovala. O nejisté stabilitě pětičlenné koalice, která má v 90členném parlamentu celkem jen 43 poslanců, hovořili pozorovatelé hned při jejím nástupu k moci před dvěma lety.

Volby členů Státního shromáždění, které se konaly 3. června 2018, vyhrála Slovinská demokratická strana (SDS). Ta sázela na protiimigrační témata. Její šéf, bývalý premiér Janez Janša, ale nedokázal vytvořit dostatečně silnou koalici kvůli odporu většiny stran, které se do zákonodárného sboru dostaly.

Šanci tak dostala koalice pěti stran pracně dojednaná Kandidátkou Marjana Šarece (LMŠ), která ve volbách skončila druhá. Šarec do ní získal Sociální demokracii (SD), Stranu moderního středu (expremiéra Mira Cerara), Stranu AB (expremiérky Alenky Bratušekové) a Demokratickou stranu důchodců Slovinska (DeSUS). Tento tým mohl díky dojednané spolupráci počítat ještě s hlasy devíti zákonodárců strany Levice, která ale kvůli neshodám podporu loni v listopadu ukončila.

Šarec v dnešním rezignačním dopisu parlamentu vyzval k co nejrychlejším volbám. Nicméně podle politologů bude Janez Janša usilovat o druhý pokus vytvořit novou vládní koalici. Zda jeho SDS při hledání partnerů do vlády tentokrát uspěje, není ale jisté.

Související

Slovinsko

Slovinsko kvůli koronaviru vyhlásilo stav epidemie a zavře školy

Slovinská vláda dnes kvůli šíření nákazy koronavirem vyhlásila v zemi stav epidemie a přijala některá preventivní opatření. Slovinsko se především od pondělí přidá ke státům, které se rozhodly zavřít školy. Na tiskové konferenci v Lublani to po zasedání své končící vlády sdělil premiér v demisi Marjan Šarec.
Angela Merkelová, německá kancléřka

Uprchlíci? Mezi členy EU musí být solidarita, trvá na svém Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vybídla členské státy Evropské unie k solidaritě ve vztahu k migraci. S novým slovinským premiérem Marjanem Šarecem, s nímž se setkala v Berlíně, se shodla, že "členství v Evropské unii je vždy i otázkou vyrovnávání a hledání kompromisu, když jsou země zasaženy různou měrou".

Více souvisejících

Marjan Šarec Slovinsko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy