Uprchlíci? Mezi členy EU musí být solidarita, trvá na svém Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vybídla členské státy Evropské unie k solidaritě ve vztahu k migraci. S novým slovinským premiérem Marjanem Šarecem, s nímž se setkala v Berlíně, se shodla, že "členství v Evropské unii je vždy i otázkou vyrovnávání a hledání kompromisu, když jsou země zasaženy různou měrou".

Státy EU už několik let usilují o nalezení společné linie v migrační politice. Zvlášť ostře se jednotlivé země přou kvůli otázce možného přerozdělování migrantů. Merkelová dnes řekla, že se se svým slovinským protějškem Šarecem shoduje i v tom, že především sázejí na ochranu vnějších hranic, na dohody s jinými zeměmi, ale i na solidaritu uvnitř unie.

Státy EU se na zářijovém summitu v Salcburku dohodly na tom, že budou intenzivněji spolupracovat se severoafrickými zeměmi.

Merkelová dnes vyzvala také k vyřešení hraničních sporů mezi Slovinskem a Chorvatskem. "Vzhledem k těm mnoha problémům ve světě by bylo žádoucí, kdyby mohl být vyřešen i tento problém," prohlásila kancléřka.

Slovinsko a Chorvatsko, které jsou členy EU i NATO, se přou o průběh hranice v Piranském zálivu na severním Jadranu.

Záhřeb se nehodlá podřídit arbitrážnímu rozhodnutí z loňského června, které přiznalo značnou část sporného Piranského zálivu Slovinsku. Merkelová zdůraznila, že rozhodnutí musí být respektováno. Šarec ujistil, že jeho vláda se bude chovat konstruktivně, ale i v budoucnu bude trvat na svém stanovisku.

Mírová mise OSN v Libanonu ve čtvrtek pomohla zachránit 32 migrantů, kteří se chtěli doplavit na ostrov Kypr ve Středozemním moři. Šlo o 19 mužů, šest žen a sedm dětí. Jejich lodi došlo palivo a čtyři dny byli bez jídla a vody. Jeden z migrantů podle libanonské armády byl z Libanonu, ostatní pocházeli ze Sýrie. Pro migranty připluly hlídkové lodě libanonského námořnictva, v pátek ráno se běženci vylodili v Bejrútu. V září u libanonských břehu ztroskotala loď s 39 migranty, utonulo tehdy jedno dítě.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová EU (Evropská unie) uprchlíci Slovinsko Marjan Šarec

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy