Španěly rozzlobilo video s opilými turisty. Panují obavy z druhé vlny

Jak se zdá, některým lidem po uvolnění karanténních opatření v souvislosti s bojem proti novému typu koronaviru, otrnulo. To momentálně nejvíc děsí Španěly, kteří byli epidemií nejvíce zasaženi, proto se obávají, že veškerá jejich oběť přijde nazmar v důsledku opilých turistů, jimž se po měsících kvůli oživení cestovního ruchu otevřeli.

Španělsko
doporučujeme

Podle britského deníku Guardian si dotazovaní španělští občané stěžují zejména na nedodržování povinného zakrývání úst a dýchacích cest a sociálního distancování. Častokrát k němu dochází pod vlivem alkoholu, který může být v tomto směru pomyslnou časovanou bombou. 

Velké vášně vzbudily záběry opilých britských turistů tančících na automobilech v letovisku Magaluf na Mallorce, které se okamžitě začaly šířit na sociálních sítích. "Celé části Španělska jsou v karanténě, senioři jsou uzavření v pečovatelských domech, všichni nosíme roušky, ale v Magalufu se nezodpovědní Britové zřejmě cítí nad taková "malicherná" opatření povzneseni. Hanba!," napsal na Twitteru jeden z uživatelů.

Hygienická a preventivní opatření v souvislosti s koronavirem nedodržují v Magalufu turisté i někteří místní. Tamní úřady už zaznamenaly nejméně 60 případů jejich porušení a rozdaly za ně pokuty do výše 600 tisíc euro. Za zmínku stojí, že Baleárské ostrovy nebyly nemocí tolik zasažené jako pevninské Španělsko, což může mít za následek i laxnější přístup jejich obyvatel k nemoci.

"Musíme se snažit zabránit masovému rozšíření infekce, a to zejména během letních prázdnin. Nemůžeme si dovolit riskovat příchod druhé vlny na podzim nebo v zimě. Musíme všichni spojit své síly a zabránit tomu tak jako na počátku," uvedl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn a odsoudil chování německé mládeže na Mallorce, která nedodržuje tamní pravidla.

Společně s Katalánskem a Andalusií patří Baleárské ostrovy mezi španělská autonomní společenství, která mají přísnější pravidla týkající se povinnosti nosit roušky. Lidé musejí mít zakrytý nos a ústa téměř pořád, vyjma pobytu na pláži a při sportu.

Většina Španělů nosí roušky a dodržuje sociální odstup i dobrovolně, o to víc je děsí, když se stávají svědky nezodpovědnosti mladých návštěvníků, kteří se pod vlivem alkoholu potulují ve velkých skupinách na ulicích, aniž by měli aspoň zakryté dýchací cesty a ústa. 

Panují velké obavy, že právě toto bude mít za následek příchod druhé vlny epidemie koronaviru, jíž už ale nebude tak snadné dostat pod kontrolu. S tím mělo velmi zasažené Španělsko problém už na začátku. Nemocnice i pohřební služby kolabovaly a zemřelí pacienti ležící na podlaze nebyli ničím výjimečným. Za zmínku stojí, že i Britové za svůj laxní přístup zaplatili vysokou daň. Nakazil se dokonce i jejich premiér Boris Johnson.

I kdyby se ale Španělsko rozhodlo turistům uzavřít, rovněž by si nepomohlo. Ekonomicky je totiž velmi závislé na cestovním ruchu, který tvoří celkem 12 % jeho HDP. Na pobřeží a ostrovech je dokonce hlavním zdrojem obživy tamního obyvatelstva. Jenom v loňském roce přivítala Mallorca 900 tisíc návštěvníků.

Pro povinnost nosit roušky se katalánské a baleárské úřady rozhodly minulý týden a setkaly se s nevolí lidí zaměstnaných v hotelnictví a gastronomii, podle nichž jim to odhání turisty a tím pádem i potenciální zákazníky. 

Gabriel Escarrer, prezident turistické asociace Exeltur, se nechal slyšet, že turisty doslova šokovalo, když jim bylo oznámeno, že budou muset u moře nosit roušku. Mnozí pak okamžitě své zájezdy stornovali. Díky tomu se pak tato pravidla částečně rozvolnila. 

Španělská vláda minulý týden spustila kampaň "Rozhodně do Španělska" ve snaze přilákat turisty. Země má šestý největší počet úmrtí na světě a třetí nejvyšší mortalitu na nový typ koronaviru. Na Baleárských ostrovech bylo hlášeno 2377 případů nákazy a 229 zemřelých, nejvíc na Mallorce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Emeritní král" Juan Carlos I. opustil Španělsko. Místo jeho pobytu není…

04.08.2020 21:10 Aktualizováno Místo pobytu bývalé hlavy španělského království Juana Carlose I., který v pondělí oznámil, že svou…

Francie má obavy z druhé vlny, Paříž zvažuje povinné roušky

04.08.2020 20:20 Francie se v souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 obává podzimní druhé vlny…

Řecko hlásí nejvíce nových infekcí za poslední týdny

04.08.2020 19:12 Řecko dnes oznámilo 121 nově nakažených. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 22. dubna, informovala…

V Německu přibylo 879 nakažených koronavirem, nový rekord oznámilo Polsko

04.08.2020 18:17 Aktualizováno V Německu bylo za poslední den hlášeno 879 nových případů koronavirové nákazy, a dohromady tak bylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama