Španěly rozzlobilo video s opilými turisty. Panují obavy z druhé vlny

Jak se zdá, některým lidem po uvolnění karanténních opatření v souvislosti s bojem proti novému typu koronaviru, otrnulo. To momentálně nejvíc děsí Španěly, kteří byli epidemií nejvíce zasaženi, proto se obávají, že veškerá jejich oběť přijde nazmar v důsledku opilých turistů, jimž se po měsících kvůli oživení cestovního ruchu otevřeli.

Podle britského deníku Guardian si dotazovaní španělští občané stěžují zejména na nedodržování povinného zakrývání úst a dýchacích cest a sociálního distancování. Častokrát k němu dochází pod vlivem alkoholu, který může být v tomto směru pomyslnou časovanou bombou. 

Velké vášně vzbudily záběry opilých britských turistů tančících na automobilech v letovisku Magaluf na Mallorce, které se okamžitě začaly šířit na sociálních sítích. "Celé části Španělska jsou v karanténě, senioři jsou uzavření v pečovatelských domech, všichni nosíme roušky, ale v Magalufu se nezodpovědní Britové zřejmě cítí nad taková "malicherná" opatření povzneseni. Hanba!," napsal na Twitteru jeden z uživatelů.

La vieja normalidad de Punta Ballena, Magaluf. Vídeo de: Michels. @UHmallorca pic.twitter.com/0gc8YXi5ha

— Guillermo Esteban (@GuillEsteban) July 11, 2020

Hygienická a preventivní opatření v souvislosti s koronavirem nedodržují v Magalufu turisté i někteří místní. Tamní úřady už zaznamenaly nejméně 60 případů jejich porušení a rozdaly za ně pokuty do výše 600 tisíc euro. Za zmínku stojí, že Baleárské ostrovy nebyly nemocí tolik zasažené jako pevninské Španělsko, což může mít za následek i laxnější přístup jejich obyvatel k nemoci.

"Musíme se snažit zabránit masovému rozšíření infekce, a to zejména během letních prázdnin. Nemůžeme si dovolit riskovat příchod druhé vlny na podzim nebo v zimě. Musíme všichni spojit své síly a zabránit tomu tak jako na počátku," uvedl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn a odsoudil chování německé mládeže na Mallorce, která nedodržuje tamní pravidla.

Společně s Katalánskem a Andalusií patří Baleárské ostrovy mezi španělská autonomní společenství, která mají přísnější pravidla týkající se povinnosti nosit roušky. Lidé musejí mít zakrytý nos a ústa téměř pořád, vyjma pobytu na pláži a při sportu.

Většina Španělů nosí roušky a dodržuje sociální odstup i dobrovolně, o to víc je děsí, když se stávají svědky nezodpovědnosti mladých návštěvníků, kteří se pod vlivem alkoholu potulují ve velkých skupinách na ulicích, aniž by měli aspoň zakryté dýchací cesty a ústa. 

Panují velké obavy, že právě toto bude mít za následek příchod druhé vlny epidemie koronaviru, jíž už ale nebude tak snadné dostat pod kontrolu. S tím mělo velmi zasažené Španělsko problém už na začátku. Nemocnice i pohřební služby kolabovaly a zemřelí pacienti ležící na podlaze nebyli ničím výjimečným. Za zmínku stojí, že i Britové za svůj laxní přístup zaplatili vysokou daň. Nakazil se dokonce i jejich premiér Boris Johnson.

I kdyby se ale Španělsko rozhodlo turistům uzavřít, rovněž by si nepomohlo. Ekonomicky je totiž velmi závislé na cestovním ruchu, který tvoří celkem 12 % jeho HDP. Na pobřeží a ostrovech je dokonce hlavním zdrojem obživy tamního obyvatelstva. Jenom v loňském roce přivítala Mallorca 900 tisíc návštěvníků.

Pro povinnost nosit roušky se katalánské a baleárské úřady rozhodly minulý týden a setkaly se s nevolí lidí zaměstnaných v hotelnictví a gastronomii, podle nichž jim to odhání turisty a tím pádem i potenciální zákazníky. 

Gabriel Escarrer, prezident turistické asociace Exeltur, se nechal slyšet, že turisty doslova šokovalo, když jim bylo oznámeno, že budou muset u moře nosit roušku. Mnozí pak okamžitě své zájezdy stornovali. Díky tomu se pak tato pravidla částečně rozvolnila. 

Španělská vláda minulý týden spustila kampaň "Rozhodně do Španělska" ve snaze přilákat turisty. Země má šestý největší počet úmrtí na světě a třetí nejvyšší mortalitu na nový typ koronaviru. Na Baleárských ostrovech bylo hlášeno 2377 případů nákazy a 229 zemřelých, nejvíc na Mallorce.

Související

Ilustrační foto

Studentů, kteří se na Mallorce nakazili koronavirem, je už asi 850

Asi 850 mladých lidí z různých částí Španělska, kteří tento měsíc slavili konec školního roku na ostrově Mallorca, se nakazilo koronavirem. Podle posledních údajů od regionálních úřadů se jejich počet k dnešku zvýšil o dvě stovky na nejméně 848, napsala agentura DPA.

Více souvisejících

Baleáry Španělsko Alkohol dovolená Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy