Španěly rozzlobilo video s opilými turisty. Panují obavy z druhé vlny

Jak se zdá, některým lidem po uvolnění karanténních opatření v souvislosti s bojem proti novému typu koronaviru, otrnulo. To momentálně nejvíc děsí Španěly, kteří byli epidemií nejvíce zasaženi, proto se obávají, že veškerá jejich oběť přijde nazmar v důsledku opilých turistů, jimž se po měsících kvůli oživení cestovního ruchu otevřeli.

Španělsko
doporučujeme

Podle britského deníku Guardian si dotazovaní španělští občané stěžují zejména na nedodržování povinného zakrývání úst a dýchacích cest a sociálního distancování. Častokrát k němu dochází pod vlivem alkoholu, který může být v tomto směru pomyslnou časovanou bombou. 

Velké vášně vzbudily záběry opilých britských turistů tančících na automobilech v letovisku Magaluf na Mallorce, které se okamžitě začaly šířit na sociálních sítích. "Celé části Španělska jsou v karanténě, senioři jsou uzavření v pečovatelských domech, všichni nosíme roušky, ale v Magalufu se nezodpovědní Britové zřejmě cítí nad taková "malicherná" opatření povzneseni. Hanba!," napsal na Twitteru jeden z uživatelů.

Hygienická a preventivní opatření v souvislosti s koronavirem nedodržují v Magalufu turisté i někteří místní. Tamní úřady už zaznamenaly nejméně 60 případů jejich porušení a rozdaly za ně pokuty do výše 600 tisíc euro. Za zmínku stojí, že Baleárské ostrovy nebyly nemocí tolik zasažené jako pevninské Španělsko, což může mít za následek i laxnější přístup jejich obyvatel k nemoci.

"Musíme se snažit zabránit masovému rozšíření infekce, a to zejména během letních prázdnin. Nemůžeme si dovolit riskovat příchod druhé vlny na podzim nebo v zimě. Musíme všichni spojit své síly a zabránit tomu tak jako na počátku," uvedl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn a odsoudil chování německé mládeže na Mallorce, která nedodržuje tamní pravidla.

Společně s Katalánskem a Andalusií patří Baleárské ostrovy mezi španělská autonomní společenství, která mají přísnější pravidla týkající se povinnosti nosit roušky. Lidé musejí mít zakrytý nos a ústa téměř pořád, vyjma pobytu na pláži a při sportu.

Většina Španělů nosí roušky a dodržuje sociální odstup i dobrovolně, o to víc je děsí, když se stávají svědky nezodpovědnosti mladých návštěvníků, kteří se pod vlivem alkoholu potulují ve velkých skupinách na ulicích, aniž by měli aspoň zakryté dýchací cesty a ústa. 

Panují velké obavy, že právě toto bude mít za následek příchod druhé vlny epidemie koronaviru, jíž už ale nebude tak snadné dostat pod kontrolu. S tím mělo velmi zasažené Španělsko problém už na začátku. Nemocnice i pohřební služby kolabovaly a zemřelí pacienti ležící na podlaze nebyli ničím výjimečným. Za zmínku stojí, že i Britové za svůj laxní přístup zaplatili vysokou daň. Nakazil se dokonce i jejich premiér Boris Johnson.

I kdyby se ale Španělsko rozhodlo turistům uzavřít, rovněž by si nepomohlo. Ekonomicky je totiž velmi závislé na cestovním ruchu, který tvoří celkem 12 % jeho HDP. Na pobřeží a ostrovech je dokonce hlavním zdrojem obživy tamního obyvatelstva. Jenom v loňském roce přivítala Mallorca 900 tisíc návštěvníků.

Pro povinnost nosit roušky se katalánské a baleárské úřady rozhodly minulý týden a setkaly se s nevolí lidí zaměstnaných v hotelnictví a gastronomii, podle nichž jim to odhání turisty a tím pádem i potenciální zákazníky. 

Gabriel Escarrer, prezident turistické asociace Exeltur, se nechal slyšet, že turisty doslova šokovalo, když jim bylo oznámeno, že budou muset u moře nosit roušku. Mnozí pak okamžitě své zájezdy stornovali. Díky tomu se pak tato pravidla částečně rozvolnila. 

Španělská vláda minulý týden spustila kampaň "Rozhodně do Španělska" ve snaze přilákat turisty. Země má šestý největší počet úmrtí na světě a třetí nejvyšší mortalitu na nový typ koronaviru. Na Baleárských ostrovech bylo hlášeno 2377 případů nákazy a 229 zemřelých, nejvíc na Mallorce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý soud zakázal kontrarozvědce sledovat celou AfD

05.03.2021 12:35 Německá kontrarozvědka prozatím nesmí na celostátní úrovni sledovat kvůli podezření z pravicového…

V Rakousku zatkli Čecha, který do země autem převezl deset Syřanů

05.03.2021 12:25 V Rakousku zatkli českého převaděče, který z Maďarska převezl do země migranty ze Sýrie. Deseti…

ONLINE: 14 554 nově nakažených. Česko má suverénně nejvíce nových případů…

05.03.2021 11:05 Aktualizováno Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za…

Německo chystá pietu za oběti koronaviru

05.03.2021 10:42 Přes 70.000 německých obětí koronaviru není pouhým statistickým číslem, za každým mrtvým se skrývá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama