Španělská vláda čelí kritice za složitý plán uvolňování karantény

Jeden z Baleárských ostrovů a tři z Kanárských ostrovů mohou už od pondělka částečně otevřít hotely či zahrádky místních restaurací, mnozí z tamních podnikatelů to ale neudělají, protože stejně nebudou mít zákazníky.

Podle deníku La Vanguardia se mnozí hoteliéři a restauratéři chystají otevřít až poté, co se uvolní omezení i v ostatních částech země, tedy koncem června. Za čtyřfázový plán uvolňování si španělská vláda vysloužila kritiku od opozice i některých autonomních regionů.

"Máme povolení od vlády otevřít, ale je velmi komplikované to udělat, když nebudeme mít turisty," řekl deníku La Vanguardia Vicente Tur, šéf sdružení hoteliérů baleárského ostrova Formentera. "Květen považujeme už za ztracený," souhlasí s ním místní podnikatelka Julia. "Ani restauraci neotevřeme, máme příliš malou kuchyni na to, abychom mohli dodržovat pravidla o bezpečném odstupu," dodala s tím, že otevře až v červnu.

Ostrov Formentera je stejně jako ostatní španělské ostrovy závislý na cestovním ruchu. Kromě zahraničních turistů tam ale zatím nemohou přijet ani domácí návštěvníci. Podle plánu uvolňování omezení budou moci Španělé vycestovat do jiné provincie až koncem června, pokud se výrazně nezhorší epidemiologická situace. Výjimkou pro cestu do jiné province je pracovní účel. Podle deníku El Periódico se nebude moci cestovat ani mezi provinciemi, které budou ve stejné fázi uvolňování.

Fáze mají být čtyři (nula až tři) a jeden z Baleárských ostrovů (Formentera) a tři z Kanárských ostrovů (La Graciosa, La Gomera a El Hierro) vstoupí vzhledem k malému počtu případů nákazy už 4. května rovnou do fáze 1 a přeskočí tak fázi nula. Například na ostrově Formentera, který má asi 12.000 obyvatel, se potvrdilo dosud jen sedm případů nákazy koronavirem, z toho jeden člověk zemřel a tři se uzdravili.

Na Formenteře tak budou moci už v pondělí například otevřít malé obchody, ze 30 procent zahrádky restaurací a barů a rovněž hotely a ubytování s výjimkou společných prostor. Až v poslední fázi se ale mají otevřít například pláže ke koupání a bazény, a to za přísných podmínek, které vláda ještě upřesní. Detailně stanovené zatím nejsou ani všechny ukazatele, podle nichž mohou provincie přejít do další fáze uvolňování.

Španělská vláda si za způsob uvolňování vysloužila kritiku opozice i vedení některých autonomních regionů, zejména od Baskicka, Katalánska, Galicie, ale i od těch vedených socialistickými regionálními vládami, jako Valencie, Aragonie či Kastilie-La Mancha. Podle nich je plán uvolňování chaotický. Regionální premiéři také žádají více peněz a stěžují si, že vláda nebrala v potaz jejich návrhy, ač s nimi v předchozích týdnech každý týden jednala prostřednictvím videokonference.

Regionální vlády kritizovaly vládu v Madridu i za uvolňování po provinciích. Na to dnes reagoval šéf úřadu pro nouzové situace ministerstva zdravotnictví Fernando Simón, který uvedl, že regionální vlády mohou navrhnout jiné územní jednotky pro uvolňování než provincie, až budou mít šíření nákazy pod kontrolou.

Simón dnes řekl, že v případě madridského regionu a Katalánska, kde je nejvíce případů nákazy i úmrtí s covidem-19, se může uvolňování zpozdit. Záleží podle něj na dalším vývoji. Podle místních médií vláda předpokládá, že velká část země by mohla do fáze 1 vstoupit už 11. května.

Vnitropolitická kritika může španělské vládě zkomplikovat schvalování prodlužování nouzového stavu v parlamentu. Další prodloužení o dva týdny chystá vláda předložit příští týden, nouzový stav zatím platí do 9. května.

Související

Více souvisejících

Španělsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy