Španělské má přes 19 tisíc obětí koronaviru, nákaze podlehl spisovatel Sepúlveda

Ve Španělsku dnes zemřel chilský spisovatel Luis Sepúlveda, podlehl nemoci covid-19 ve věku 70 let. Informoval o tom deník El País. Řada knih tohoto autora vyšla i v češtině.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Sepúlveda, který žil dlouhodobě ve Španělsku, byl hospitalizován koncem února ve španělském Oviedu se zápalem plic, informuje El País. Posléze se u něj potvrdil koronavirus. V nemocnici tehdy skončila s horečkou i Sepúlvedova šestašedesátiletá manželka, u níž testy koronavirus neprokázaly.

Chilský spisovatel se podle dřívějších zpráv místních médií mohl nakazit na literárním festivalu v portugalském městě Póvoa de Varzim, jehož se účastnili autoři z různých zemí.

Luis Sepúlveda se narodil v Chile 4. října 1949. Byl autorem více než dvacítky románu a cestopisů. Z vlasti byl nucen uprchnout před represemi diktatury Augusta Pinocheta, během níž byl dva a půl roku vězněn. Propuštěn byl na nátlak Amnesty International.

Česky vyšly například jeho novela Stařec, který četl milostné romány, Deník sentimentálního zabijáka, Patagonský expres, Stín někdejšího času nebo a román Sbohem, pampo. Sepúlveda také několikrát navštívil Českou republiku.

Ve Španělsku zemřelo za den 551 lidí s nemocí covid-19, o den dříve oznámily úřady 523 nových úmrtí. Počet nakažených vzrostl za předchozí den o 5183, zhruba stejně jako o den dříve. Celkem se od začátku února ve Španělsku potvrdilo 182.816 případů nákazy koronavirem, z toho 19.130 lidí zemřelo a 74.797 nakažených se uzdravilo, uvedlo podle deníku El País ministerstvo zdravotnictví.

Nové údaje krátce po jejich zveřejnění komentoval ministr zdravotnictví Salvador Illa, který nejprve vyjádřil soustrast obětem a pozůstalým. Později uvedl, že počty nově nakažených se v posledním týdnu pohybují kolem tří procent, zatímco před dvěma týdny to bylo přes sedm procent a koncem března kolem 15 procent.

Illa nicméně uvedl, že zmírňování přísných opatření zatím není podle něj na místě. Omezení volného pohybu zatím ve Španělsku mají trvat do 26. dubna, už minulý týden se ale premiér Pedro Sánchez vyslovil pro jejich prodloužení o další dva týdny.

Také počty nových úmrtí v posledním týdnu rostou zhruba o tři procenta. Dnes ale místní média uvedla, že v Katalánsku se počet úmrtí na covid-19 téměř zdvojnásobil, když místní úřady započetly do statistiky údaje od pohřebních ústavů o lidech, kteří na covid-19 zemřeli doma. Tento nárůst ale není ve dnes oznámené celostátní bilanci započten. Katalánsko je přitom druhým nejhůře postiženým regionem v zemi po madridském.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má 70 dalších úmrtí s covidem-19

24.05.2020 20:25 Španělsko dnes v souvislosti s covidem-19 oznámilo 70 dalších úmrtí, tato denní bilance se již osm…

Francouzi si konečně mohli užívat pláž u Středozemního moře

24.05.2020 18:25 Vděčné francouzské rodiny dnes zaplnily pláž u letoviska La Grande Motte na pobřeží Středozemního…

Rakouský prezident se omluvil za návštěvu restaurace

24.05.2020 17:39 Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se omluvil poté, co jej policie přistihla v jedné…

Německo hlásí 431 nových případů koronaviru

24.05.2020 15:50 Aktualizováno V Německu za poslední den přibylo 431 nových případů koronavirové infekce, čímž celkový počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy